zavřít
Samuel Taylor Coleridge
přidej profesi
Narození:
21. 10. 1772 , Ottery St. Mary, Anglie
Úmrtí:
25. 6. 1834  ve věku 61 let,  Highgate (dnes Londýn), Anglie  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Samuel Taylor Coleridge byl anglický romantický básník. Samuel Taylor Coleridge se narodil jako syn venkovského duchovního. Od mládí se zajímal o filozofii a jazyky. Při studiu na univerzitě v Cambridge, kterou nedokončil, se stal přívržencem ideálů Francouzské revoluce. S přítelem básníkem Robertem Southeyem plánoval Samuel Taylor Coleridge založení utopické osady Pantisokracie v Pennsylvánii. Jejich plán se nepodařil uskutečnit. Zvláště pro jeho tvorbu bylo významné setkání s W. Wordsworthem, vůdčí osobností tzv. jezerní školy. Několikaleté tvůrčí přátelství bylo prospěšné oběma básníkům. V letech 1798 - 99 pobýval Samuel Taylor Coleridge v Německu. V Göttingenu studoval filozofii a německou literaturu. Rodina žila v severoanglické krajině poblíž Wordsworthových. Po vyřešení rodinné finanční situace se Coleridge mohl dále věnovat svému studiu a literární tvorbě. Neblahý vliv na jeho duševní stav mělo užívání opia, kterému zcela podlehl. Následoval rozchod s manželkou a odcizení s Wordsworthem. Zdravotní stav Coleridgeho se částečně zlepšil díky péči dr. Gillmana. V jeho domě v Highgate našel azyl a žil u něho od roku 1812 do konce života. Dílo Samuela Taylora Coleridge: Období básnické tvorby S.T.Coleridge bylo poměrně krátké, převážnou část napsal v letech 1797 - 1802. Básně na různé náměty - 1796, sbírka má blízko preromantické poezii, lyrické básně vznikly již za studií autora na střední škole Lyrické balady - 1798, vydání sbírky bylo považováno za počátek anglického romantismu. Vznikla ve spolupráci Wordswortha a Coleridge. Obsahuje 23 lyrických a lyrickoepických básní, devatenáct z nich je od Wordsworthe a čtyři od Coleridge. Nejslavnější z nich je úvodní báseň od Coleridge - Píseň o starém námořníku. Jde o fantastický příběh mořeplavce zahnaného k jižnímu pólu a pronásledovaného pomstou tajemných nadpřirozených sil za úmyslné zabití albatrosa. Kublajchán - 1798, vydán 1816 - básnický hymnus, v němž autor rozvinul magickou symboliku. Christabel - 1797 - 1802, vydána 1816, nedokončená básnická povídka zpracovává středověký námět o čarodějnici, která v podobě krásné ženy chce získat přízeň nevinné dívky Christabely. Listy Sibyliny - 1817, poslední Coleridgova sbírka, která shrnuje básně z let 1801 - 1816. Ty jsou poznamenány pesimismem a mysticismem. Coleridge vynikal i ve svých literárně kritických pracích: Literární životopisy - 1817, zde vyložil filozofické základy romantické poetiky anglické literatury. Svými přednáškami a studiemi ovlivnil Samuel Taylor Coleridge mladou generaci kritiků, svými díly romantické básníky druhé generace. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Samuel Taylor Coleridge byl anglický romantický básník.

Samuel Taylor Coleridge se narodil jako syn venkovského duchovního. Od mládí se zajímal o filozofii a jazyky. Při studiu na univerzitě v Cambridge, kterou nedokončil, se stal přívržencem ideálů Francouzské revoluce.

S přítelem básníkem Robertem Southeyem plánoval Samuel Taylor Coleridge založení utopické osady Pantisokracie v Pennsylvánii. Jejich plán se nepodařil uskutečnit. Zvláště pro jeho tvorbu bylo významné setkání s W. Wordsworthem, vůdčí osobností tzv. jezerní školy. Několikaleté tvůrčí přátelství bylo prospěšné oběma básníkům.

V letech 1798 - 99 pobýval Samuel Taylor Coleridge v Německu. V Göttingenu studoval filozofii a německou literaturu. Rodina žila v severoanglické krajině poblíž Wordsworthových. Po vyřešení rodinné finanční situace se Coleridge mohl dále věnovat svému studiu a literární tvorbě. Neblahý vliv na jeho duševní stav mělo užívání opia, kterému zcela podlehl. Následoval rozchod s manželkou a odcizení s Wordsworthem.

Zdravotní stav Coleridgeho se částečně zlepšil díky péči dr. Gillmana. V jeho domě v Highgate našel azyl a žil u něho od roku 1812 do konce života.

Dílo Samuela Taylora Coleridge:

Období básnické tvorby S.T.Coleridge bylo poměrně krátké, převážnou část napsal v letech 1797 - 1802.

Básně na různé náměty - 1796, sbírka má blízko preromantické poezii, lyrické básně vznikly již za studií autora na střední škole

Lyrické balady - 1798, vydání sbírky bylo považováno za počátek anglického romantismu. Vznikla ve spolupráci Wordswortha a Coleridge. Obsahuje 23 lyrických a lyrickoepických básní, devatenáct z nich je od Wordsworthe a čtyři od Coleridge. Nejslavnější z nich je úvodní báseň od Coleridge - Píseň o starém námořníku. Jde o fantastický příběh mořeplavce zahnaného k jižnímu pólu a pronásledovaného pomstou tajemných nadpřirozených sil za úmyslné zabití albatrosa.

Kublajchán - 1798, vydán 1816 - básnický hymnus, v němž autor rozvinul magickou symboliku.

Christabel - 1797 - 1802, vydána 1816, nedokončená básnická povídka zpracovává středověký námět o čarodějnici, která v podobě krásné ženy chce získat přízeň nevinné dívky Christabely.

Listy Sibyliny - 1817, poslední Coleridgova sbírka, která shrnuje básně z let 1801 - 1816. Ty jsou poznamenány pesimismem a mysticismem.

Coleridge vynikal i ve svých literárně kritických pracích:
Literární životopisy - 1817, zde vyložil filozofické základy romantické poetiky anglické literatury.

Svými přednáškami a studiemi ovlivnil Samuel Taylor Coleridge mladou generaci kritiků, svými díly romantické básníky druhé generace.

Mohli by vás také zajímat…