zavřít
Jan Lipšanský

scénárista, spisovatel, novinář

Věk:
54
Narození:
27. 9. 1968 , Brno
Znamení:
váhy   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Novinář, scenárista a spisovatel Jan Lipšanský vystudoval pražskou FAMU, obor scenáristika a dramaturgie. Pracoval a externě stále pracuje v reklamě (Mark/BBDO, JWT aj.), jako redaktor dělal ve Večerníku Praha, časopise Kino, časopise PC World, externě Katolický týdeník, psal a píše pro internetové magazíny (Tiscali, Filmpub, Christnet atd.), nyní je zástupcem šéfredaktora časopisu DiViDi. V letech 1995-1997 dělal PR v České televizi (scenáristická a režijní spolupráce na pořadu Setkání s obrazovkou). Byl hostem pořadu Síto (2002). Scenáristicky spolupracoval s Českou televizí, převážně redakcí náboženských pořadů (Slovenská lutherská církev v Praze, Bratr Jan Vejnar), spolupracuje i s filmovými amatéry (Ortel, Láska). Vystupoval v pořadech Českého rozhlasu o novinkách v ČT, o novinkách na DVD, nově namlouvá úvahy pro Rádio Vatikán. Byl předsedou Ekumenické poroty na MFF Karlovy Vary 2002. Knižně publikoval povídky ve sbornících Mysli si vět (Kruh Hradec Králové, 1990), Jak Češi jednají (Milenium Publishing Chomutov 2000), Fantasy 1992 /2002 (Avari/Klub Julese Verna 2003), České srdce pro Jana Pavla II. (Karmelitánské nakladatelství 2005), Brněnská diecéze (1777-2007), Historie a vzpomínky (Brněnské biskupství 2006), sborník literární soutěže Řehečská slepice 2007. Detektivní román Smrt odpadlého bratra vyšel v nakladatelství Fatym, 2005. V roce 2008 vychází v nakladatelství Tribun, Brno sborník úvah Na obranu katolíků. Ve stejném roce vyšla sbírka sci-fi povídek Mrtví mohou tancovat v nakladatelství Nová Forma. Začátkem roku 2009 opět v nakl. Nová Forma vychází sborník detektivních příběhů Tři minipřípady Jacka Linného, u nakladatelství Akcent je k vydání připraven historický román Deník Václava II. Jeho recenze jsou citovány v knize Miloše Smetany Jan Tříska a jeho dvě kariéry (Nakladatelství XYZ, 2004 (3. rozšířené vydání) a v knize Jana Čulíka Jací jsme (HOST Brno 2007). Pravidelně se účastní různých literárních soutěží, kde obsadil první místa nebo získal čestná uznání (Ikarie, Amber Zine, Řehečská slepice, Polabský knižní veletrh aj.). Je členem Obce spisovatelů. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Novinář, scenárista a spisovatel Jan Lipšanský vystudoval pražskou FAMU, obor scenáristika a dramaturgie. Pracoval a externě stále pracuje v reklamě (Mark/BBDO, JWT aj.), jako redaktor dělal ve Večerníku Praha, časopise Kino, časopise PC World, externě Katolický týdeník, psal a píše pro internetové magazíny (Tiscali, Filmpub, Christnet atd.), nyní je zástupcem šéfredaktora časopisu DiViDi. V letech 1995-1997 dělal PR v České televizi (scenáristická a režijní spolupráce na pořadu Setkání s obrazovkou). Byl hostem pořadu Síto (2002).

Scenáristicky spolupracoval s Českou televizí, převážně redakcí náboženských pořadů (Slovenská lutherská církev v Praze, Bratr Jan Vejnar), spolupracuje i s filmovými amatéry (Ortel, Láska). Vystupoval v pořadech Českého rozhlasu o novinkách v ČT, o novinkách na DVD, nově namlouvá úvahy pro Rádio Vatikán. Byl předsedou Ekumenické poroty na MFF Karlovy Vary 2002.

Knižně publikoval povídky ve sbornících Mysli si vět (Kruh Hradec Králové, 1990), Jak Češi jednají (Milenium Publishing Chomutov 2000), Fantasy 1992 /2002 (Avari/Klub Julese Verna 2003), České srdce pro Jana Pavla II. (Karmelitánské nakladatelství 2005), Brněnská diecéze (1777-2007), Historie a vzpomínky (Brněnské biskupství 2006), sborník literární soutěže Řehečská slepice 2007.

Detektivní román Smrt odpadlého bratra vyšel v nakladatelství Fatym, 2005. V roce 2008 vychází v nakladatelství Tribun, Brno sborník úvah Na obranu katolíků. Ve stejném roce vyšla sbírka sci-fi povídek Mrtví mohou tancovat v nakladatelství Nová Forma.

Začátkem roku 2009 opět v nakl. Nová Forma vychází sborník detektivních příběhů Tři minipřípady Jacka Linného, u nakladatelství Akcent je k vydání připraven historický román Deník Václava II.

Jeho recenze jsou citovány v knize Miloše Smetany Jan Tříska a jeho dvě kariéry (Nakladatelství XYZ, 2004 (3. rozšířené vydání) a v knize Jana Čulíka Jací jsme (HOST Brno 2007).

Pravidelně se účastní různých literárních soutěží, kde obsadil první místa nebo získal čestná uznání (Ikarie, Amber Zine, Řehečská slepice, Polabský knižní veletrh aj.). Je členem Obce spisovatelů.

Mohli by vás také zajímat…