zavřít
Jaroslav Irovský

spisovatel

Věk:
31
Narození:
7. 4. 1985 , Zlín, Československo
Znamení:
beran   |  aktuální horoskop
Výška:
173 cm
Další údaje:
zobrazit váhu, barvu očí, barvu vlasů, postavu, národnost, náboženství, velikost bot,
Váha:
přidej váhu
Barva očí:
zelená
Barva vlasů:
světle hnědá
Postava:
atletická
Národnost:
česká
Rasa:
přidej rasu
Náboženství:
křesťanské
Velikost bot:
44.0
Velikost oblečení:
přidej velikost oblečení
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Rodák z valašských Slušovic, od roku 2011 bydlištěm v Olomouci, je považován za jednoho z nejlepších českých mladých spisovatelů současnosti. Díky syrovému, přímému, někdy až vulgárnímu stylu psaní je tento "profesionální bohém" tělem i duší knihovnami zařazován mezi undergroundové autory. Psaní – především veršů – jej zaujalo již na základní škole, svou aktivní autorskou činnost však započal až v listopadu roku 2011, kdy, ovlivněn svým oblíbeným autorem a "literárním idolem", spisovatelem Charlesem Bukowskim, napsal svou první povídku Zrzka, která se nakonec stala jednou ze třinácti obsažených v autobiografické „šuplíkové“ sbírce Příběhy sráče. Po následném období, které vyplňoval převážně psaním (depresivní a milostné) poezie, však nakonec opět skončil u povídek, tentokráte humorných, jež vytvořil silně ovlivněn Mistry komiky Miloslavem Šimkem a Jiřím Grossmannem. Kompletní sbírka šestnácti povídek s názvem „Jak jsme slavili Velikonoce a další humoresky" vyšla v prosinci roku 2012. Poté vylovil ze šuplíku sbírku Příběhy sráče, aby k ní dopsal dalších sedm děl a ustanovil tak celkový počet povídek na dvacet. Sbírka byla v srpnu roku 2013 vydána v omezeném počtu pětapadesáti kusů. V prosinci roku 2014 vyšla v pořadí již třetí sbírka dvaadvaceti dekadentních povídek a dvou básní s názvem O(byčejný) ŽIVOT, která stylem psaní i obsahem volně navazuje na předchozího "Sráče" a kterou nyní autor představuje čtenářům formou autorských čtení po celé republice. V dubnu 2015 byl přizván ke spolupráci s novým uherskohradišťským hudebním indie/folk projektem Bake Until Golden, v němž od té doby působí jako autor textů k písním. Prvním společným výsledkem se stala skladba "Melancholik", v říjnu 2015 byl zveřejněn i oficiální videoklip s názvem "Než zavřu oči". V červnu 2015 se Irovský dočkal prvního literárního ocenění, když byl Městskou knihovnou v Praze zařazen do sborníku s názvem "Vzorník 2014", obsahujícího devět pozoruhodných autorů, představujících nejsoučasnější tvář české prózy a poezie, "jejichž psaní stojí za to, aby nebylo přehlédnuto". (viz. odkaz Literární ocenění). Na jaro 2016 plánuje vydat básnickou sbírku "Střípky melancholie", současně pracuje na tvorbě svého prvního románu. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Rodák z valašských Slušovic, od roku 2011 bydlištěm v Olomouci, je považován za jednoho z nejlepších českých mladých spisovatelů současnosti.
Díky syrovému, přímému, někdy až vulgárnímu stylu psaní je tento "profesionální bohém" tělem i duší knihovnami zařazován mezi undergroundové autory.

Psaní – především veršů – jej zaujalo již na základní škole, svou aktivní autorskou činnost však započal až v listopadu roku 2011, kdy, ovlivněn svým oblíbeným autorem a "literárním idolem", spisovatelem Charlesem Bukowskim, napsal svou první povídku Zrzka, která se nakonec stala jednou ze třinácti obsažených v autobiografické „šuplíkové“ sbírce Příběhy sráče.

Po následném období, které vyplňoval převážně psaním (depresivní a milostné) poezie, však nakonec opět skončil u povídek, tentokráte humorných, jež vytvořil silně ovlivněn Mistry komiky Miloslavem Šimkem a Jiřím Grossmannem. Kompletní sbírka šestnácti povídek s názvem „Jak jsme slavili Velikonoce a další humoresky" vyšla v prosinci roku 2012.

Poté vylovil ze šuplíku sbírku Příběhy sráče, aby k ní dopsal dalších sedm děl a ustanovil tak celkový počet povídek na dvacet. Sbírka byla v srpnu roku 2013 vydána v omezeném počtu pětapadesáti kusů.

V prosinci roku 2014 vyšla v pořadí již třetí sbírka dvaadvaceti dekadentních povídek a dvou básní s názvem O(byčejný) ŽIVOT, která stylem psaní i obsahem volně navazuje na předchozího "Sráče" a kterou nyní autor představuje čtenářům formou autorských čtení po celé republice.

V dubnu 2015 byl přizván ke spolupráci s novým uherskohradišťským hudebním indie/folk projektem Bake Until Golden, v němž od té doby působí jako autor textů k písním. Prvním společným výsledkem se stala skladba "Melancholik", v říjnu 2015 byl zveřejněn i oficiální videoklip s názvem "Než zavřu oči".

V červnu 2015 se Irovský dočkal prvního literárního ocenění, když byl Městskou knihovnou v Praze zařazen do sborníku s názvem "Vzorník 2014", obsahujícího devět pozoruhodných autorů, představujících nejsoučasnější tvář české prózy a poezie, "jejichž psaní stojí za to, aby nebylo přehlédnuto". (viz. odkaz Literární ocenění).

Na jaro 2016 plánuje vydat básnickou sbírku "Střípky melancholie", současně pracuje na tvorbě svého prvního románu.