zavřít
Jaroslav Irovský

spisovatel

Věk:
37
Narození:
7. 4. 1985 , Zlín, Československo
Znamení:
beran   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

8 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

(* 7. 4. 1985) – Rodák z valašských Slušovic, od roku 2011 bydlištěm v Olomouci, jenž byl v roce 2015 literárně oceněn Městskou knihovnou v Praze zařazením do seznamu devíti pozoruhodně píšících českých spisovatelů, "jejichž psaní stojí za to, aby nebylo přehlédnuto", patří díky svému osobitému stylu psaní mezi nejvýraznější mladé olomoucké autory současnosti. Jeho debutem se v roce 2012 stala sbírka šestnácti povídek s názvem "Jak jsme slavili Velikonoce a další humoresky", jíž vzdává hold komikům Miloslavu Šimkovi a Jiřímu Grossmannovi. O rok později vydal pod hlavičkou pražského nakladatelství Jonathan Livingston sbírku "Příběhy sráče" obsahující dvacet autobiografických, dekadentně laděných povídek, ve kterých - ovlivněn svým literárním idolem Charlesem Bukowskim - s velkou dávkou upřímnosti, jízlivosti i sebeironie, s undergroundovou emotivní přímostí a nevybíravým slovníkem provádí svého protagonistu, titulního "sráče", peripetiemi tragikomických, zoufale banálních i šílených životních situací, dělí se se čtenářem o jeho problémy s opačným pohlavím, se zaměstnáním, s alkoholem, drogami, depresemi i s vlastním nitrem. Tato sbírka určila směr autorovy prozaické tvorby, v němž pokračuje dodnes. V prosinci roku 2014 autor navázal na "Sráče" vydáním své třetí knihy s názvem "O(byčejný) ŽIVOT", čítající dvaadvacet povídek a dvě básně. Obě sbírky zařadil pražský literární bloger Petr Václavek mezi deset nejlepších knih, které v roce 2015 přečetl. Na začátku května 2016 vyšla již čtvrtá autorova sbírka, premiérově básnická, s názvem "Střípky melancholie", obsahující šedesát básní a čtrnáct tématických obrázků. Dalšího ocenění se Irovský dočkal v květnu 2017, kdy premiérovou účast v rámci celostátních literárních soutěží (konkrétně Literární Vysočina 2017) proměnil ve vítězství v kategorii Poezie. Oceněná díla jsou součástí básnické sbírky "Krásy na mé vadě", která vyšla na začátku října téhož roku. Zároveň dokončil práci na svém premiérovém románu s názvem "... s duší beadníka", jehož vydání je naplánováno na březen 2018. Obsáhlý rozhovor s autorem ve zpravodaji Kulturního Trendu (z ledna 2017): http://www.trendvozickaru.cz/data/content_section/51/dokumenty/trendy-1-2017.pdf …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

(* 7. 4. 1985) – Rodák z valašských Slušovic, od roku 2011 bydlištěm v Olomouci, jenž byl v roce 2015 literárně oceněn Městskou knihovnou v Praze zařazením do seznamu devíti pozoruhodně píšících českých spisovatelů, "jejichž psaní stojí za to, aby nebylo přehlédnuto", patří díky svému osobitému stylu psaní mezi nejvýraznější mladé olomoucké autory současnosti.

Jeho debutem se v roce 2012 stala sbírka šestnácti povídek s názvem "Jak jsme slavili Velikonoce a další humoresky", jíž vzdává hold komikům Miloslavu Šimkovi a Jiřímu Grossmannovi.

O rok později vydal pod hlavičkou pražského nakladatelství Jonathan Livingston sbírku "Příběhy sráče" obsahující dvacet autobiografických, dekadentně laděných povídek, ve kterých - ovlivněn svým literárním idolem Charlesem Bukowskim - s velkou dávkou upřímnosti, jízlivosti i sebeironie, s undergroundovou emotivní přímostí a nevybíravým slovníkem provádí svého protagonistu, titulního "sráče", peripetiemi tragikomických, zoufale banálních i šílených životních situací, dělí se se čtenářem o jeho problémy s opačným pohlavím, se zaměstnáním, s alkoholem, drogami, depresemi i s vlastním nitrem. Tato sbírka určila směr autorovy prozaické tvorby, v němž pokračuje dodnes.

V prosinci roku 2014 autor navázal na "Sráče" vydáním své třetí knihy s názvem "O(byčejný) ŽIVOT", čítající dvaadvacet povídek a dvě básně. Obě sbírky zařadil pražský literární bloger Petr Václavek mezi deset nejlepších knih, které v roce 2015 přečetl.

Na začátku května 2016 vyšla již čtvrtá autorova sbírka, premiérově básnická, s názvem "Střípky melancholie", obsahující šedesát básní a čtrnáct tématických obrázků.

Dalšího ocenění se Irovský dočkal v květnu 2017, kdy premiérovou účast v rámci celostátních literárních soutěží (konkrétně Literární Vysočina 2017) proměnil ve vítězství v kategorii Poezie. Oceněná díla jsou součástí básnické sbírky "Krásy na mé vadě", která vyšla na začátku října téhož roku.
Zároveň dokončil práci na svém premiérovém románu s názvem "... s duší beadníka", jehož vydání je naplánováno na březen 2018.

Obsáhlý rozhovor s autorem ve zpravodaji Kulturního Trendu (z ledna 2017): http://www.trendvozickaru.cz/data/content_section/51/dokumenty/trendy-1-2017.pdf