zavřít
Zdeněk Veselovský

zoolog a spisovatel

Věk:
91
Narození:
26. 8. 1928 , Jaroměř, Československo
Znamení:
panna   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Profesor Zdeněk Veselovský je jedním z nejvýznačnějších českých zoologů. Dlouhou dobu vedl Zoologickou zahradu Praha. Je zakladatelem české etologie a autorem mnoha odborných článků a populárně naučných knih z oblasti zoologie a etologie. Narozen v Jaroměři, vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy (1952), kde posléze pokračoval jako pedagog. V roce 1959 byl jmenován ředitelem pražské ZOO (nastoupil 1. července 1959), kteroužto funkci si podržel téměř 30 let (dle do konce roku 1988). Ještě předtím v ražské zoo pracoval jako zoolog). V letech 1964–1976 byl předsedou Mezinárodní unie ředitelů zoologických zahrad. Za jeden z jeho největších úspěchů ve funkci ředitele přažské zoo je považována záchrana koně Przewalského. V roce 1988 byl pro konflikt s komunistickými představiteli města Prahy na hodinu vyhozen, což mělo za následek protesty a spontánní bojkot pražské ZOO ze strany mnoha zoologických zahrad západního světa, který však brzy ukončila Sametová revoluce. Po roce 1989 pracuje pro Fyziologický ústav Akademie věd a přednáší kurzy z oblasti zoologie a etologie na Biologické fakultě Jihočeské Univerzity a Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Byl žákem nositele Nobelovy ceny a zakladatele etologie Konráda Lorenze. Dílo Zdeňka Veselovského Knihy - Výlet do třetihor - Vždyť jsou to jen zvířata! - K pramenům Orinoka - Člověk a zvíře - Chováme se jako zvířata? - Obecná ornitologie - Dobytí Tróje aneb Nejen sloni mají paměť - Všední den v pražské ZOO - Sloni a jejich příbuzní - Etologie. Biologie chování zvířat., Academia 2005 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Profesor Zdeněk Veselovský je jedním z nejvýznačnějších českých zoologů. Dlouhou dobu vedl Zoologickou zahradu Praha. Je zakladatelem české etologie a autorem mnoha odborných článků a populárně naučných knih z oblasti zoologie a etologie.

Narozen v Jaroměři, vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy (1952), kde posléze pokračoval jako pedagog. V roce 1959 byl jmenován ředitelem pražské ZOO (nastoupil 1. července 1959), kteroužto funkci si podržel téměř 30 let (dle do konce roku 1988). Ještě předtím v ražské zoo pracoval jako zoolog). V letech 1964–1976 byl předsedou Mezinárodní unie ředitelů zoologických zahrad.

Za jeden z jeho největších úspěchů ve funkci ředitele přažské zoo je považována záchrana koně Przewalského. V roce 1988 byl pro konflikt s komunistickými představiteli města Prahy na hodinu vyhozen, což mělo za následek protesty a spontánní bojkot pražské ZOO ze strany mnoha zoologických zahrad západního světa, který však brzy ukončila Sametová revoluce.

Po roce 1989 pracuje pro Fyziologický ústav Akademie věd a přednáší kurzy z oblasti zoologie a etologie na Biologické fakultě Jihočeské Univerzity a Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Byl žákem nositele Nobelovy ceny a zakladatele etologie Konráda Lorenze.

Dílo Zdeňka Veselovského
Knihy
- Výlet do třetihor
- Vždyť jsou to jen zvířata!
- K pramenům Orinoka
- Člověk a zvíře
- Chováme se jako zvířata?
- Obecná ornitologie
- Dobytí Tróje aneb Nejen sloni mají paměť
- Všední den v pražské ZOO
- Sloni a jejich příbuzní
- Etologie. Biologie chování zvířat., Academia 2005

Události – Zdeněk Veselovský

| celý kalendář
  • 92. narozeniny