zavřít
Zdeněk Šmíd

spisovatel, novinář, pedagog

Věk:
83
Narození:
17. 5. 1937 , Kdyni na Domažlicku
Znamení:
býk   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

23 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Zdeněk Šmíd je autorem humoristických próz se sportovní a pedagogickou tematikou. Zdeněk Šmíd se narodil v rodině drobných zemědělců. Vystudoval gymnázium v Domažlicích a poté dvouletou Vyšší pedagogickou školu v Plzni. Dálkově vystudoval bohemistiku na Filozofické fakultě UK. Působil jako učitel základních škol, později jako středoškolský profesor. V roce 1986 Zdeněk Šmíd krátce pracoval jako redaktor Západočeského nakladatelství. V letech 1991 - 1996 působil v redakci plzeňské Nové pravdy, jinak se koncem osmdesátých let rozhodl pro svobodné povolání spisovatele. Natrvalo se usadil v Praze. Dílo Zdeňka Šmída: Zdeněk Šmíd začínal jako autor krátkých próz a především publicistických glos s pedagogickou a sportovní tematikou, jíž zůstal věrný i ve svých románech a novelách. Hlavními autorovými tematickými okruhy jsou však příroda, lesáctví a vodáctví. Sbohem, Dicku - 1977, sociální román situovaný stejně jako řada Šmídových děl do krušnohorského pohraničí. Autorův debut. Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii - 1979, první vodácká próza Bystré, živé vyprávění si získalo značný zájem čtenářů, pokračuje u celé řady knížek z let osmdesátých: Strašidla a krásné panny Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Dudáci a vlčí hlavy Nejlepší holka mého života aneb Miss Porta - autor v knize zvěčnil atmosféru folkových slavností. Autorovými knihami z let devadesátých a pozdějších jsou: Jan, černý proutník Předposlední trubadúr Útok na vyvolenou - napsáno 1982, vyd. 1995 Proč bychom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou Bubny Berberů aneb Proč bychom se nesušili S kytarou v Antarktidě Mé staré dobré Vary aneb Váš žoviální průvodce pitím a žitím Za písní Severu aneb Proč bychom se neztratili Už samy názvy ukazují vzájemné souvislosti těchto svazků, souvisejících i s autorovou trampskou aktivitou a jeho psaním folkových písní. Námětově se od nich liší prózy: Lesk a bída Čekání Babinec - 1988, humoristický román čerpající z prostředí školní sborovny, které autor během svého učitelování důvěrně poznal. Zdeněk Šmíd je jedním z nejoblíbenějších prozaiků mezi mladšími čtenáři, kteří oceňují akčnost, dějové zvraty, humor a vyprávění anekdotického rázu. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Zdeněk Šmíd je autorem humoristických próz se sportovní a pedagogickou tematikou.

Zdeněk Šmíd se narodil v rodině drobných zemědělců. Vystudoval gymnázium v Domažlicích a poté dvouletou Vyšší pedagogickou školu v Plzni. Dálkově vystudoval bohemistiku na Filozofické fakultě UK. Působil jako učitel základních škol, později jako středoškolský profesor.

V roce 1986 Zdeněk Šmíd krátce pracoval jako redaktor Západočeského nakladatelství. V letech 1991 - 1996 působil v redakci plzeňské Nové pravdy, jinak se koncem osmdesátých let rozhodl pro svobodné povolání spisovatele. Natrvalo se usadil v Praze.

Dílo Zdeňka Šmída:

Zdeněk Šmíd začínal jako autor krátkých próz a především publicistických glos s pedagogickou a sportovní tematikou, jíž zůstal věrný i ve svých románech a novelách. Hlavními autorovými tematickými okruhy jsou však příroda, lesáctví a vodáctví.

Sbohem, Dicku - 1977, sociální román situovaný stejně jako řada Šmídových děl do krušnohorského pohraničí. Autorův debut.

Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii - 1979, první vodácká próza

Bystré, živé vyprávění si získalo značný zájem čtenářů, pokračuje u celé řady knížek z let osmdesátých:
Strašidla a krásné panny
Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách
Dudáci a vlčí hlavy
Nejlepší holka mého života aneb Miss Porta
- autor v knize zvěčnil atmosféru folkových slavností.

Autorovými knihami z let devadesátých a pozdějších jsou:
Jan, černý proutník
Předposlední trubadúr
Útok na vyvolenou
- napsáno 1982, vyd. 1995
Proč bychom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou
Bubny Berberů aneb Proč bychom se nesušili
S kytarou v Antarktidě
Mé staré dobré Vary aneb Váš žoviální průvodce pitím a žitím
Za písní Severu aneb Proč bychom se neztratili


Už samy názvy ukazují vzájemné souvislosti těchto svazků, souvisejících i s autorovou trampskou aktivitou a jeho psaním folkových písní. Námětově se od nich liší prózy:
Lesk a bída
Čekání


Babinec - 1988, humoristický román čerpající z prostředí školní sborovny, které autor během svého učitelování důvěrně poznal.

Zdeněk Šmíd je jedním z nejoblíbenějších prozaiků mezi mladšími čtenáři, kteří oceňují akčnost, dějové zvraty, humor a vyprávění anekdotického rázu.

  • Bedna, kam se podíváš!

    Aha, 4. 5. 2012 Kustod a maséři hokejové reprezentace měli poslední dny napilno, museli sbalit vše, na co si hokejisté jen vzpomenou a co budou potřebovat. „Máme nějakých patnáct beden,“ prozradil Aha! Zdeněk Šmíd. … více

  • Zemřel spisovatel Zdeněk Šmíd, autor kultovní vodácké trilogie

    Tn.cz, 13. 4. 2011 Oblíbený český spisovatel dobrodružných a zábavných knih zemřel 9. dubna na Seychelských ostrovech ve věku nedožitých 74. narozenin. Při šnorchlování dostal infarkt. … více

  • Zemřel Zdeněk Šmíd, autor knih o vodácích

    Novinky, 13. 4. 2011 Ve věku 73 let zemřel spisovatel, autor knih o vodáctví, cestopisů a humoristických próz Zdeněk Šmíd. Oznámil to jeho syn, novinář Darek Šmíd. Zdeněk Šmíd napsal mimo jiné vodáckou trilogii uvedenou knihou Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii. Jeho záliba v cestování a potápění se mu stala osudnou. Zemřel v sobotu 9. dubna na infarkt při šnorchlování na Seychelách. … více