zavřít
Zdeněk Pluhař

spisovatel, beletrista

Narození:
16. 5. 1913 , Brno
Úmrtí:
18. 6. 1991  ve věku 78 let,  Praha  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

7 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Zdeněk Pluhař byl český spisovatel, realistický vypravěč, beletrista. Zdeněk Pluhař se narodil v rodině významného veřejného činitele, doktora práv. Sám po maturitě vystudoval techniku v Brně a v roce 1937 se stal inženýrem. Od středoškolského studia se věnoval i horolezectví. Za nacistické okupace byl Zdeněk Pluhař za podporu stíhaných osob zatčen a vězněn v Terezíně. Po válce pracoval v oboru na velkých vodních stavbách, v sedmdesátých letech se stal spisovatelem z povolání. V letech 1975 - 80 působil jako filmový dramaturg. Dílo Zdeňka Pluhaře: Zdeněk Pluhař byl především prozaik. Jeho romány jsou postaveny většinou na příběhu s psychologicky prokreslenými postavami a důrazem na čistotu svědomí a mezilidských vztahů v rámci oficiální ideologie. Řada jeho próz byla zfilmována. Próza: Touha, chléb můj - 1947, příběh vychází ze zážitků v koncentračním táboře Kříže rostou k Pacifiku - 1947, o budování železnice přes severoamerický kontinent Mraky táhnou nad Savojskem - 1949, o francouzském partyzánském odboji Bronzová spirála - 1953, životopisný román o Josefu Reslovi Pluhařovy budovatelské romány v duchu výchovných tendencí poúnorové politiky: Modré údolí - 1954, v románu zúročil autor své zkušenosti ze stavby Vírské přehrady Opustíš - li mne - 1957, román se zabývá problémem poúnorové emigrace Ať hodí kamenem - 1962, román o mladistvých delikventech, v němž Pluhař klade otázky odpovědnosti za výchovu dětí a mládeže. Konečná stanice - 1971, o osudech starých lidí v domově důchodců. Skleněná dáma - 1973, v této novele uplatnil autor své zkušenosti ze staveb opevnění v pohraničních horách na přelomu let 1938 - 39. V šest večer v Astorii - 1982, román zaznamenává na osudech maturantů z roku 1942 životní proměny společnosti po roce 1948. Minuta ticha za mé lásky - 1969, generační a autobiografický román Společenské romány: Opona bez potlesku - 1985 Měšťanský dům - 1989 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Zdeněk Pluhař byl český spisovatel, realistický vypravěč, beletrista.

Zdeněk Pluhař se narodil v rodině významného veřejného činitele, doktora práv. Sám po maturitě vystudoval techniku v Brně a v roce 1937 se stal inženýrem. Od středoškolského studia se věnoval i horolezectví.

Za nacistické okupace byl Zdeněk Pluhař za podporu stíhaných osob zatčen a vězněn v Terezíně. Po válce pracoval v oboru na velkých vodních stavbách, v sedmdesátých letech se stal spisovatelem z povolání. V letech 1975 - 80 působil jako filmový dramaturg.

Dílo Zdeňka Pluhaře:

Zdeněk Pluhař byl především prozaik. Jeho romány jsou postaveny většinou na příběhu s psychologicky prokreslenými postavami a důrazem na čistotu svědomí a mezilidských vztahů v rámci oficiální ideologie. Řada jeho próz byla zfilmována.

Próza:
Touha, chléb můj - 1947, příběh vychází ze zážitků v koncentračním táboře
Kříže rostou k Pacifiku - 1947, o budování železnice přes severoamerický kontinent
Mraky táhnou nad Savojskem - 1949, o francouzském partyzánském odboji
Bronzová spirála - 1953, životopisný román o Josefu Reslovi

Pluhařovy budovatelské romány v duchu výchovných tendencí poúnorové politiky:
Modré údolí - 1954, v románu zúročil autor své zkušenosti ze stavby Vírské přehrady
Opustíš - li mne - 1957, román se zabývá problémem poúnorové emigrace

Ať hodí kamenem - 1962, román o mladistvých delikventech, v němž Pluhař klade otázky odpovědnosti za výchovu dětí a mládeže.

Konečná stanice - 1971, o osudech starých lidí v domově důchodců.

Skleněná dáma - 1973, v této novele uplatnil autor své zkušenosti ze staveb opevnění v pohraničních horách na přelomu let 1938 - 39.

V šest večer v Astorii - 1982, román zaznamenává na osudech maturantů z roku 1942 životní proměny společnosti po roce 1948.

Minuta ticha za mé lásky - 1969, generační a autobiografický román

Společenské romány:
Opona bez potlesku - 1985
Měšťanský dům - 1989

  • Eman Pluhař: „Jáchymovské trestanecké tábory – peklo, ve kterém mrzlo“

    Parlamentnílisty.cz, 23. 5. 2021 Publikace z nakladatelství Zdeňka Bauera (NZB) je první kompletní historií trestaneckých táborů na Jáchymovsku od jejich vzniku v roce 1946 až po jejich zahlazení v roce 1961. Chce být uceleným přehledem o účelu a provozu těchto táborů a předem upozorňuje, že dokonalá být nemůže. Na tomto základě vzniklo nejen vědecké, ale i úctyhodné morální dílo, které je svým způsobem i satisfakcí vězňům z trestaneckých táborů a pro mnoha z nich jejich literárním pomníkem. S akribií historické vědy autoři zpracovali tisíce a tisíce svědectví, jak se vynořily po roce 1989 (ale také v roce 1968) a rekonstruují průběh událostí s pomocí dokumentů z četných archivů (také ze CIA a Svobodné Evropy) včetně dosud nezpracovaného archivu Správy Sboru nápravné výchovy. K dokumentům patří i faksimile mapy na vnitřní straně obálky. Mapa je z roku 1953 a má pro potřebu čsl. armády zakreslenou polohu uranových dolů a trestaneckých táborů - asi pro všechny případy. Rozsahem (900 s.) a bohatou fotodokumentací, odkazy (2711 odkazů), rejstříkem literatury a pramenů (44 s.), věcným a jmenným rejstříkem, přehledem použitých zkratek a značek, slovníčkem místních jmen a slovníčkem důlních a muklovských pojmů a slovníčkem místních jmen nabývá charakter encyklopedické publikace. Autorem je pětičlenný kolektiv ve složení: vydavatel Zdeněk Bauer (vedoucí projektu), archivářka Ludmila Petrášová, historik Tomáš Bursík, historička Klára Pinerová a historik František Bártík. … více

Mohli by vás také zajímat…