zavřít
William Wordsworth

básník

Narození:
7. 4. 1770 , Cockermouth, Anglie
Úmrtí:
23. 4. 1850  ve věku 80 let,  Grasmere, Anglie  †
Znamení:
beran  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Narozen 7.4.1770 Cockermouth, Anglie Zemřel 23.4.1850 Grasmere, Anglie William Wordsworth byl anglický romantický básník. V roce 1843 byl jmenován básníkem – laureátem („poeta laureatus“). William Wordsworth se narodil v rodině právníka a hospodářského správce. Po smrti obou rodičů ho od roku 1883 vychovávali jeho strýcové. Studoval v Cambridge, cestoval po Švýcarsku a Francii. Zde se na čas nadchl pro ideje Francouzské revoluce. Po návratu do Anglie mu dědictví po příteli umožnilo založit si vlastní domácnost spolu se sestrou Dorothy. Wordsworth navázal přátelské styky se Samuelem Taylorem Coleridgem a společně vydali v roce 1798 sbírku Lyrické balady. Rovněž spolu navštívili Německo. Pro Wordsworthe, Coleridge a jeho švagra R. Southeye se ujalo pozdější označení „jezerní básníci“, odvozené od místa jejich pobytu.Po rozchodu s Coleridgem se Wordsworth odstěhoval do Rydal Mountu v Grasmere, kde žil až do konce života. Literární úspěchy mu pomohly získat místo ve státní službě. Dílo Williama Wordsworthe: První básnické sbírky Williama Wordsworthe přinesly konvenční preromantickou poezii: Večerní procházka – 1787, inspirovaná krásou jezerní krajiny Popisné črty – 1793, reaguje na pobyt v Alpách a Francouzskou revoluci. Nejproduktivnějším autorovým obdobím byla léta spolupráce s Coleridgem. Největším dokladem tohoto duchovního spojení jsou: Lyrické balady – 1798, sbírka vydaná nejdříve anonymně, od 2. vydání pod Wordsworthovým jménem. Předmluva ve 2. vydání se stala manifestem anglické romantické poezie. 19 básní v 1. vydání obsahuje přírodní lyriku a lyrické balady s příběhy venkovských lidí a společenských vyvrženců. Ve druhém vydání přibyl mj. cyklus milostných básní, věnovaných Lucy a básnická povídka Michael. Básně – 1807, dvousvazková sbírka zahrnující autorovu básnickou tvorbu z dalších let, jeho sonety ódy a přírodní lyriku. Preludium aneb Jak vzniká básnický duch – 1799 – 1805. Rozsáhlá autobiografická poema věnovaná Coleridgeovi. Na tomto díle pracoval autor sedm let a pak ho stále opravoval. Filozoficko – lyrická skladba vyšla až po autorově smrti. Z pozdější autorovy tvorby vynikají pouze některé jednotlivé básně: Bílá laň z Rylstonu – 1815 Zajímavé dokumenty o vrcholném tvůrčím Worsworthově období a jeho spolupráci s Coleridgem poskytují deníky autorovy sestry Dorothy, které byly po její smrti vydány. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Narozen 7.4.1770 Cockermouth, Anglie
Zemřel 23.4.1850 Grasmere, Anglie

William Wordsworth byl anglický romantický básník. V roce 1843 byl jmenován básníkem – laureátem („poeta laureatus“).

William Wordsworth se narodil v rodině právníka a hospodářského správce. Po smrti obou rodičů ho od roku 1883 vychovávali jeho strýcové. Studoval v Cambridge, cestoval po Švýcarsku a Francii. Zde se na čas nadchl pro ideje Francouzské revoluce. Po návratu do Anglie mu dědictví po příteli umožnilo založit si vlastní domácnost spolu se sestrou Dorothy.

Wordsworth navázal přátelské styky se Samuelem Taylorem Coleridgem a společně vydali v roce 1798 sbírku Lyrické balady. Rovněž spolu navštívili Německo.

Pro Wordsworthe, Coleridge a jeho švagra R. Southeye se ujalo pozdější označení „jezerní básníci“, odvozené od místa jejich pobytu.Po rozchodu s Coleridgem se Wordsworth odstěhoval do Rydal Mountu v Grasmere, kde žil až do konce života. Literární úspěchy mu pomohly získat místo ve státní službě.

Dílo Williama Wordsworthe:

První básnické sbírky Williama Wordsworthe přinesly konvenční preromantickou poezii:

Večerní procházka – 1787, inspirovaná krásou jezerní krajiny
Popisné črty – 1793, reaguje na pobyt v Alpách a Francouzskou revoluci.

Nejproduktivnějším autorovým obdobím byla léta spolupráce s Coleridgem. Největším dokladem tohoto duchovního spojení jsou:

Lyrické balady – 1798, sbírka vydaná nejdříve anonymně, od 2. vydání pod Wordsworthovým jménem. Předmluva ve 2. vydání se stala manifestem anglické romantické poezie. 19 básní v 1. vydání obsahuje přírodní lyriku a lyrické balady s příběhy venkovských lidí a společenských vyvrženců. Ve druhém vydání přibyl mj. cyklus milostných básní, věnovaných Lucy a básnická povídka Michael.

Básně – 1807, dvousvazková sbírka zahrnující autorovu básnickou tvorbu z dalších let, jeho sonety ódy a přírodní lyriku.

Preludium aneb Jak vzniká básnický duch – 1799 – 1805. Rozsáhlá autobiografická poema věnovaná Coleridgeovi. Na tomto díle pracoval autor sedm let a pak ho stále opravoval. Filozoficko – lyrická skladba vyšla až po autorově smrti.

Z pozdější autorovy tvorby vynikají pouze některé jednotlivé básně:
Bílá laň z Rylstonu – 1815

Zajímavé dokumenty o vrcholném tvůrčím Worsworthově období a jeho spolupráci s Coleridgem poskytují deníky autorovy sestry Dorothy, které byly po její smrti vydány.

  • Chemie strachu. Aneb proč koukáme na horory a děláme adrenalinové sporty

    iDnes.cz, 25. 4. 2021 Staré části našeho mozku se nedokážou vyrovnat s bezpečím, kterému se v našich končinách těšíme. Naše hlava se nudí a vymýšlí si umělé strachy. A my s nimi pak bydlíme ve své hlavě. Jak řekl básník William Wordsworth: „Strach má sto očí a všechny jsou pro to, aby týraly bušící srdce.“ … více

  • MÁTE 9 MILIONŮ KORUN? Kupte si na internetu jezero!

    Tn.cz, 21. 10. 2013 V internetové aukci na serveru eBay je ke koupi britské jezero, které kdysi inspirovalo romantického básníka Williama Wordswortha a také autorku dětských příběhů o Petru Králíčkovi Beatrix Potterovou. Stohektarové jezero Esthwaite Water se prodává spolu s rekreačním zázemím za 300 000 liber (asi devět milionů korun). … více