zavřít
William Somerset Maugham

spisovatel

Narození:
25. 1. 1874 , Paríž, Francie
Úmrtí:
16. 12. 1965  ve věku 91 let,  Nice, Francie  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

William Somerset Maugham byl anglický spisovatel a dramatik. Narodil se v Paříži, kde jeho otec pracoval na britské ambasádě v Paříži. Rodiče ale brzy zemřeli, takže se vrátil do Anglie k příbuzným. Navštěvoval King’s School v Canterbury, dále studoval lékařství na univerzitě v Heidelbergu. Později pracoval v nemocnici sv. Tomáše v Londýně. Po publikování prvních dvou povídek se cele věnoval psaní. První literární pokusy mu nezískaly ani slávu, ani peníze. Po mnoho let žil jako spisovatel ve Francii, nejprve na jihu, kde zlepšil své zdraví, podlomené tuberkulózou, a později v Paříži, kde žil na hranici chudoby. Peníze se mu podařilo získat až prostřednictvím dramatické tvorby. Za první světové války Maugham sloužil v britské rozvědce, byv vyslán do Sovětského svazu. Později líčil tuto práci jako krajně jednotvárnou a monotónní. Tam také poznal Fredericka Geralda Haxtona, který byl jeho homosexuálním milencem až do roku 1944, kdy zemřel. V roce 1917 si v New Jersey vzal projektantku Maud Gwendolen Syrie Barandovou, dceru doktora Thomase Baranda (zakladatele organizace na ochranu práv dětí). Manželství trvalo jedenáct let, jedna z příčin jeho rozpadu byla Maughamova homosexualita. V tomto manželství se narodila dcera Elizabeth Mary Maughamová (1915 – 1998). V roce 1947 Maugham založil Cenu Somerseta Maughama, která je dosud udělována britským spisovatelům mladším pětatřiceti let. V současné době získává nositel ceny 35 000 liber. Na posledních několik desítek let své spisovatelské kariéry žil v jižní Francii, odkud jezdil do celého světa. Zemřel v roce 1965 na Francouzské riviéře. Tvorba Nejslavnějším Maughamovým dílem je částečně autobiografický román O údělu člověka (On Human Bondage, 1915). Její hlavní hrdina, Philip Carey, sirotek, podobně jako autor. Mimoto napsal Maugham mnoho povídek a divadelních her. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

William Somerset Maugham byl anglický spisovatel a dramatik.

Narodil se v Paříži, kde jeho otec pracoval na britské ambasádě v Paříži. Rodiče ale brzy zemřeli, takže se vrátil do Anglie k příbuzným. Navštěvoval King’s School v Canterbury, dále studoval lékařství na univerzitě v Heidelbergu. Později pracoval v nemocnici sv. Tomáše v Londýně. Po publikování prvních dvou povídek se cele věnoval psaní.

První literární pokusy mu nezískaly ani slávu, ani peníze. Po mnoho let žil jako spisovatel ve Francii, nejprve na jihu, kde zlepšil své zdraví, podlomené tuberkulózou, a později v Paříži, kde žil na hranici chudoby. Peníze se mu podařilo získat až prostřednictvím dramatické tvorby.

Za první světové války Maugham sloužil v britské rozvědce, byv vyslán do Sovětského svazu. Později líčil tuto práci jako krajně jednotvárnou a monotónní. Tam také poznal Fredericka Geralda Haxtona, který byl jeho homosexuálním milencem až do roku 1944, kdy zemřel.

V roce 1917 si v New Jersey vzal projektantku Maud Gwendolen Syrie Barandovou, dceru doktora Thomase Baranda (zakladatele organizace na ochranu práv dětí). Manželství trvalo jedenáct let, jedna z příčin jeho rozpadu byla Maughamova homosexualita. V tomto manželství se narodila dcera Elizabeth Mary Maughamová (1915 – 1998).

V roce 1947 Maugham založil Cenu Somerseta Maughama, která je dosud udělována britským spisovatelům mladším pětatřiceti let. V současné době získává nositel ceny 35 000 liber.

Na posledních několik desítek let své spisovatelské kariéry žil v jižní Francii, odkud jezdil do celého světa. Zemřel v roce 1965 na Francouzské riviéře.

Tvorba
Nejslavnějším Maughamovým dílem je částečně autobiografický román O údělu člověka (On Human Bondage, 1915). Její hlavní hrdina, Philip Carey, sirotek, podobně jako autor. Mimoto napsal Maugham mnoho povídek a divadelních her.