zavřít
William Saroyan

dramatik, prozaik

Narození:
31. 8. 1908 , Fresno, Kalifornie, USA
Úmrtí:
18. 5. 1981  ve věku 72 let,  Fresno, Kalifornie, USA  †
Znamení:
panna  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

12 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

William Saroyan byl americký spisovatel, prozaik a dramatik arménského původu. William Saroyan se narodil v rodině arménských přistěhovalců. Po otcově smrti byl dán i se svými třemi nezletiletými sourozenci do sirotčince. Prošel různými zaměstnáními, od třicátých let se věnoval literatuře a divadlu. Žil střídavě v Paříži a Fresnu. Za hru The Time of Your Life (Minuty na hodinách) – 1939 získal William Saroyan Pulitzerovu cenu. Dílo Williama Saroyana: William Saroyan je autorem řady povídek a románů i divadelních her (přes sto titulů). Podle odborníků rozmělnil později svůj talent nadprodukcí. Próza: Odvážný mladý muž na létající hrazdě a jiné povídky – 1934. Prvotina , jejíž titulní povídka je o mladíku, jehož duch se vznáší do fantazie, zatím co tělo zemře hladem. Děje se to v době hluboké hospodářské krize a lidského utrpení. Autor však vyjadřuje především soucit, neboťhněv a vzpoura jsou mu cizí. Saroyanova tvorba je z velké části autobiografická, rozvitá bohatou autorovou fantazií. Potíže s tygry – 1938, povídky Jmenuji se Aram - 1940, povídky Lidská komedie – 1943, román. Příběh Homéra Odyssea a celé rodiny Macauleyových a jejich přátel v kalifornské Ithace v době, kdy v Evropě zuřila válka. Zde se rozvíjí autorovo prozaické krédo, že v každém životě je heroického a věčného. Dobrodružství Wesleye Jacksona – 1946, román. Jehož hrdinou je prosťáček Papa, válečný veterán. Tracyho tygr – je novela, ztřeštěná surrealistická fraška o převtělení tygra. Jde o stylizovanou pohádku pro dospělé o chlapci Tracim, který má svého tygra. Součást jeho duševního života v době dospívání tvoří iluze, sen či touha. Tati, tobě přeskočilo – 1957. Pásmo vyprávění a dialogů mezi spisovatelem a jeho synem Aramem. Vše je napsáno s humoristickým nadhledem. Dialogy jsou jak o všedních záležitostech, tak i o smyslu lidské činnosti, vědeckých objevů a tvůrčí práce. O neumírání – 1963, kniha má vzpomínkový a úvahový ráz. Dramatická tvorba: Z dramatické tvorby byly nejúspěšnější hry: Mé srdce je v horách – 1939 Minuty na hodinách, rovněž název Čas tvého života – 1939. Za tuto hru obdržel Pulitzerovu cenu, kterou však nepřevzal s oddůvodněním, že na ceny a odměny za umění nevěří. Stará sladká píseň lásky – 1940 The Dogs (Psi) – 1969, soubor 21 krátkých her …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

William Saroyan byl americký spisovatel, prozaik a dramatik arménského původu.

William Saroyan se narodil v rodině arménských přistěhovalců. Po otcově smrti byl dán i se svými třemi nezletiletými sourozenci do sirotčince. Prošel různými zaměstnáními, od třicátých let se věnoval literatuře a divadlu. Žil střídavě v Paříži a Fresnu.

Za hru The Time of Your Life (Minuty na hodinách) – 1939 získal William Saroyan
Pulitzerovu cenu.


Dílo Williama Saroyana:

William Saroyan je autorem řady povídek a románů i divadelních her (přes sto titulů). Podle odborníků rozmělnil později svůj talent nadprodukcí.

Próza:

Odvážný mladý muž na létající hrazdě a jiné povídky – 1934. Prvotina , jejíž titulní povídka je o mladíku, jehož duch se vznáší do fantazie, zatím co tělo zemře hladem. Děje se to v době hluboké hospodářské krize a lidského utrpení. Autor však vyjadřuje především soucit, neboťhněv a vzpoura jsou mu cizí.

Saroyanova tvorba je z velké části autobiografická, rozvitá bohatou autorovou fantazií.
Potíže s tygry – 1938, povídky
Jmenuji se Aram - 1940, povídky

Lidská komedie – 1943, román. Příběh Homéra Odyssea a celé rodiny Macauleyových a jejich přátel v kalifornské Ithace v době, kdy v Evropě zuřila válka. Zde se rozvíjí autorovo prozaické krédo, že v každém životě je heroického a věčného.

Dobrodružství Wesleye Jacksona – 1946, román. Jehož hrdinou je prosťáček Papa, válečný veterán.

Tracyho tygr – je novela, ztřeštěná surrealistická fraška o převtělení tygra. Jde o stylizovanou pohádku pro dospělé o chlapci Tracim, který má svého tygra. Součást jeho duševního života v době dospívání tvoří iluze, sen či touha.

Tati, tobě přeskočilo – 1957. Pásmo vyprávění a dialogů mezi spisovatelem a jeho synem Aramem. Vše je napsáno s humoristickým nadhledem. Dialogy jsou jak o všedních záležitostech, tak i o smyslu lidské činnosti, vědeckých objevů a tvůrčí práce.

O neumírání – 1963, kniha má vzpomínkový a úvahový ráz.

Dramatická tvorba:
Z dramatické tvorby byly nejúspěšnější hry:
Mé srdce je v horách – 1939

Minuty na hodinách, rovněž název Čas tvého života – 1939. Za tuto hru obdržel Pulitzerovu cenu, kterou však nepřevzal s oddůvodněním, že na ceny a odměny za umění nevěří.

Stará sladká píseň lásky – 1940
The Dogs (Psi) – 1969, soubor 21 krátkých her

  • Nové knihy: Josef Fousek, William Saroyan a Jiří Kalemba

    Novinky, 1. 5. 2020 Aktuální nabídka knih přináší soubor fejetonů písničkáře a textaře Josefa Fouska i klasické dílo Williama Saroyana Tracyho tygr s ilustracemi významného ilustrátora Jiřího Šalamouna. Basketbalový příběh mapuje publikace novináře Jiřího Kalemby Šestí na světě, zatímco Ondřej Fibich hledá historické kořeny Šumavy v jejích tajemných pověstech. … více

  • Meg Ryan sekla s hraním. Víme, co ji bude živit!

    Odhaleno.cz, 3. 2. 2014 Herečka Meg Ryan se rozhodla postavit za kameru a ve dvaapadesáti letech otestovat, zda uspěje jako režisérka. Pro svůj filmový debut si vybrala adaptaci románu Lidská komedie Williama Saroyana z roku 1943. Svému snímku po dohodě s producenty dala název Ithaca podle správního města okresu Tompkins ve státě New York. … více

  • Nové knihy – Falcones Ildefonso, Francis Scott Fitzgerald, William Saroyan i Matt Haig

    Novinky, 15. 7. 2011 Letní atmosféra láká k dobrodružství, i když ho španělský právník a prozaik Falcones Ildefonso umístil do Barcelony v čase před půl tisíciletím a spojil se stavbou chrámu Panny Marie u Moře. Povídky amerického klasika Francise Scotta Fitzgeralda, vydané poprvé česky, položí několik sugestivních otázek. Tracyho tygr Williama Saroyana přiláká ke srovnání originálu a českého překladu. A nakonec může upoutat upíří rodina populárního britského autora Matta Haiga. … více

Vztahy – William Saroyan

Mohli by vás také zajímat…