zavřít
William Butler Yeats

básník, dramatik a esejista

Narození:
13. 6. 1865 , Sandymount u Dublinu, Irsko
Úmrtí:
28. 1. 1939  ve věku 73 let,  Roquebrune Cap - Martin, Francie  †
Znamení:
blíženci  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

William Butler Yeats byl irský básník, dramatik a esejista píšící anglicky. Patří k mistrům anglické poezie. Je nositelem Nobelovy ceny za literaturu. William Butler Yeats se narodil v protestantské rodině. Jeho otec byl právník, později malíř portrétů. Rodina měla silné vazby na Anglii a řadu let žila v Londýně. Navzdory tomu se Yeats ztotožnil s národně-osvobozeneckým hnutím Irů. Aktivně pracoval v literárních kruzích, seznamoval se s irskou historií. Založil Irskou literární společnost v Londýně a Národní literární společnost v Dublinu.. Stal se rovněž čelným představitelem obrození irské národní kultury. Byl spoluzakladatelem irského národního divadla v Dublinu, řadu let i jeho ředitelem (Abbey Theatre - 1904), ve dvacátých letech senátorem nového irského státu. Byl zakládajícím členem Irské literární akademie. V roce 1923 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Dílo Williama Butlera Yeatse: Básnická a dramatická tvorba: V prvním roomantickém období Yeatsovy básnické a dramatické tvory převládají náměty z irských dějin, keltské mytologie a folkloru např. veršovaná dramata: Mosada - -1886 Hraběnka Kathleen - 1892 Země touhy - 1894 Deirdre - 1907 Cathleen ni Houlihan - 1902, prozaická hra Další veršované hry z 20. a 30. let byly inspirovány japonskými hrami nó. Básnická tvorba vychází z keltské mytologie: Putování Oisinovo - 1898 nebo se zabývá zobrazením irské přírody: Vítr v rákosí - 1899 V sedmilesí - 1903 Vlivem dramatických společenských událostí a změn v osobním životě i seznámení s americkým básníkem Ezrou Poundem a jeho imagistickým hnutím, prochází Yeatsova poezie proměnou.Poetika se mění ve způsobu básnického vyjádření, více se orientuje na současné dění. S bojem vlasti za osamostatnění a s nově se tvořícím poválečným světem se vyrovnává ve sbírkách: Zodpovědnost - 1914 Divoké labutě v Coole - 1919 Michael Robartes a tanečnice - 1921 Závěrečnému období autorovy tvorby dominují básnické sbírky: Věž - 1928 Točité schodiště - 1933 Yeats vydal i četné antologie irských pohádek a pověstí, Keltský soumrak (Keltské šero) 1893 - soubor próz o bájné říši víl a skřítků. Vidění - 1925, symbolická kniha próz a básní, která vznikla na základě autorova celoživotního zájmu o ezoterická učení Yeats je také autorem autobiografických a memoárových knih přibližujících jeho osobnost i jeho přátel. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

William Butler Yeats byl irský básník, dramatik a esejista píšící anglicky. Patří k mistrům anglické poezie. Je nositelem Nobelovy ceny za literaturu.

William Butler Yeats se narodil v protestantské rodině. Jeho otec byl právník, později malíř portrétů. Rodina měla silné vazby na Anglii a řadu let žila v Londýně. Navzdory tomu se Yeats ztotožnil s národně-osvobozeneckým hnutím Irů. Aktivně pracoval v literárních kruzích, seznamoval se s irskou historií. Založil Irskou literární společnost v Londýně a Národní literární společnost v Dublinu.. Stal se rovněž čelným představitelem obrození irské národní kultury. Byl spoluzakladatelem irského národního divadla v Dublinu, řadu let i jeho ředitelem (Abbey Theatre - 1904), ve dvacátých letech senátorem nového irského státu. Byl zakládajícím členem Irské literární akademie.

V roce 1923 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu.

Dílo Williama Butlera Yeatse:

Básnická a dramatická tvorba:

V prvním roomantickém období Yeatsovy básnické a dramatické tvory převládají náměty z irských dějin, keltské mytologie a folkloru např.
veršovaná dramata:
Mosada - -1886
Hraběnka Kathleen - 1892
Země touhy - 1894
Deirdre - 1907
Cathleen ni Houlihan - 1902, prozaická hra

Další veršované hry z 20. a 30. let byly inspirovány japonskými hrami nó.

Básnická tvorba vychází z keltské mytologie:
Putování Oisinovo - 1898

nebo se zabývá zobrazením irské přírody:
Vítr v rákosí - 1899
V sedmilesí - 1903

Vlivem dramatických společenských událostí a změn v osobním životě i seznámení s americkým básníkem Ezrou Poundem a jeho imagistickým hnutím, prochází Yeatsova poezie proměnou.Poetika se mění ve způsobu básnického vyjádření, více se orientuje na současné dění.

S bojem vlasti za osamostatnění a s nově se tvořícím poválečným světem se vyrovnává ve sbírkách:
Zodpovědnost - 1914
Divoké labutě v Coole - 1919
Michael Robartes a tanečnice - 1921

Závěrečnému období autorovy tvorby dominují básnické sbírky:
Věž - 1928
Točité schodiště - 1933

Yeats vydal i četné antologie irských pohádek a pověstí,
Keltský soumrak (Keltské šero) 1893 - soubor próz o bájné říši víl a skřítků.

Vidění - 1925, symbolická kniha próz a básní, která vznikla na základě autorova celoživotního zájmu o ezoterická učení

Yeats je také autorem autobiografických a memoárových knih přibližujících jeho osobnost i jeho přátel.

William Butler Yeats v našich článcích