zavřít
Vratislav Blažek

scénárista, dramatik

Narození:
31. 8. 1925 , Náchod
Úmrtí:
28. 4. 1973  ve věku 47 let,  Mnichov, Německo  †
Znamení:
panna  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

9 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Vratislav Blažek byl dramatik, autor satirických komedií, estrádních a kabaretních pořadů, filmový scenárista. Vratislav Blažek byl vyloučen z reálného gymnázia, asi rok se učil drogistou. V letech 1942 – 44 navštěvoval Střední grafickou školu v Praze. V roce 1945 se přihlásil na AVU, záhy však odešel studovat malířství na VŠUP u E. Filly. Souběžně autorsky spolupracoval s pražským Divadlem satiry. Studium předčasně ukončil a věnoval se pouze literární práci. Až do odchodu do emigrace v roce 1968 pracoval Vratislav Blažek jako dramaturg a scenárista Čs. státního filmu. Po emigraci žil v Mnichově. Z díla Vratislava Blažka: Již první dramatické pokusy v Divadle satiry ukazují sklon Vratislava Blažka k parodii, kritice společenských nešvarů a k satirické nadsázce. Ferda – sirky – zeměkoule – 1947, Blažek se autorsky podílel na tomto dramaticko – poetickém pásmu, glosujícím aktuální společenské a politické poměry. Sklon k parodii, recesi a politické satiře se projevil i v jeho samostatných hrách: Král nerad hovězí – 1947, revuální komedie, která konfrontovala české pivní politikaření a utopické představy o zachování věčného míru na zemi s realitou současného světa. Kde je Kuťák? – 1948, veselohra využívající biblického motivu potopy světa, útočila na projevy poúnorové byrokracie, politický frázismus a jiné nešvary té doby. Hra byla zakázaná a stala se jednou z příčin zrušení Divadla satiry. K dramatu se Blažek vrátil po deseti letech: Třetí přání – 1958, dramaticky sevřenější pohádková alegorie, ve které vítězí zlo nad dobrem. Pohádkový dědeček nepřinese mladým lidem štěstí, ti chtějí stále víc a víc bez ohledu na kohokoliv. Příliš štědrý večer – 1960, autor zde komediální formou řeší rozpor mezi představou a skutečnou realitou. Filmové scénáře: Hudba z Marsu Starci na chmelu – první český filmový muzikál, knižně 1969 Dáma na kolejích Světáci …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Vratislav Blažek byl dramatik, autor satirických komedií, estrádních a kabaretních pořadů, filmový scenárista.

Vratislav Blažek byl vyloučen z reálného gymnázia, asi rok se učil drogistou. V letech 1942 – 44 navštěvoval Střední grafickou školu v Praze. V roce 1945 se přihlásil na AVU, záhy však odešel studovat malířství na VŠUP u E. Filly. Souběžně autorsky spolupracoval s pražským Divadlem satiry. Studium předčasně ukončil a věnoval se pouze literární práci.

Až do odchodu do emigrace v roce 1968 pracoval Vratislav Blažek jako dramaturg a scenárista Čs. státního filmu. Po emigraci žil v Mnichově.

Z díla Vratislava Blažka:

Již první dramatické pokusy v Divadle satiry ukazují sklon Vratislava Blažka k parodii, kritice společenských nešvarů a k satirické nadsázce.

Ferda – sirky – zeměkoule – 1947, Blažek se autorsky podílel na tomto dramaticko – poetickém pásmu, glosujícím aktuální společenské a politické poměry.

Sklon k parodii, recesi a politické satiře se projevil i v jeho samostatných hrách:

Král nerad hovězí – 1947, revuální komedie, která konfrontovala české pivní politikaření a utopické představy o zachování věčného míru na zemi s realitou současného světa.

Kde je Kuťák? – 1948, veselohra využívající biblického motivu potopy světa, útočila na projevy poúnorové byrokracie, politický frázismus a jiné nešvary té doby. Hra byla zakázaná a stala se jednou z příčin zrušení Divadla satiry.

K dramatu se Blažek vrátil po deseti letech:

Třetí přání – 1958, dramaticky sevřenější pohádková alegorie, ve které vítězí zlo nad dobrem. Pohádkový dědeček nepřinese mladým lidem štěstí, ti chtějí stále víc a víc bez ohledu na kohokoliv.

Příliš štědrý večer – 1960, autor zde komediální formou řeší rozpor mezi představou a skutečnou realitou.

Filmové scénáře:
Hudba z Marsu
Starci na chmelu
– první český filmový muzikál, knižně 1969
Dáma na kolejích
Světáci

  • Bohdalová při natáčení filmu Dáma na kolejích: Bála se o život!

    Aha, 17. 11. 2013 „A co, že tam budu hrát já?“ zeptala se trochu drze Jiřina Bohdalová (82) svého souseda scénáristy Vratislava Blažka (†47), když se jí na chodbě domu svěřil, že s režisérem Ladislavem Rychmanem (†84) po úspěchu muzikálu Starci na chmelu, chystají další film provázený písničkami. Tak trochu si sama řekla o hlavní roli. To však ještě netušila, že tenhle film mohl být vůbec jejím posledním! … více

  • Světáci se vracejí! Lehké děvy hrají Bočanová, Gondíková...

    Blesk, 7. 4. 2011 Notoricky známá filmová hudební komedie Zdeňka Podskalského a Vratislava Blažka se v nové divadelní úpravě vrací na prkna, co znamenají svět. V režii Lumíra Olšovského se v rolích oblíbených světáků objeví stálice Divadelní společnosti Háta, ale i nové populární tváře - Mahulena Bočanová (44), Adéla Gondíková (37) nebo Monika Absolonová (34). … více

  • Golden Kids: Hej, hej, hej, s námi si hrej

    Novinky, 24. 2. 2011 Kdo přichází do hradeckého Klicperova divadla na scénickou kopii poslední československé svobodné filmové komedie – na Světáky Zdeňka Podskalského a Vratislava Blažka (1969) – bude určitě překvapen autorským vkladem Vladimíra Morávka alias René Ludowitze. Rozšířil je o uhranutí nesporným vrcholem české populární hudby šedesátých let - Golden Kids - a povýšil na poctu Martě Kubišové. … více

Mohli by vás také zajímat…