zavřít
Vladimír Vladimirovič Majakovskij

dramatik, básník, prozaik

Narození:
19. 7. 1893 , Bagdady, Gruzie
Úmrtí:
14. 4. 1930  ve věku 36 let,  Moskva, Sovětský svaz  †
Znamení:
rak  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

18 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Vladimír Majakovskij byl ruský básník, dramatik a esejista, spoluzakladatel ruského futurismu. Vladimír Majakovskij se narodil v Gruzii v rodině lesníka. Po otcově smrti se rodina přestěhovala do Moskvy. Od chlapeckých let se zajímal o politický život, působil jako propagandista sociální demokracie. V patnácti letech byl dokonce třikrát vězněn. Po návratu z vězení se věnoval umění. Studoval na moskevské Škole malířství, sochařství a architekturu. Za propagaci moderního umění byl ze školy vyloučen. Poté se začal věnovat literatuře. Vladimír Majakovskij byl spoluautorem futuristického manifestu, spoluzakladatelem avantgardní umělecké skupiny LEF, která se hlásila k Říjnové revoluci a avantgardním uměleckým směrům. Byl propagátorem Říjnové revoluce i na svých zahraničních cestách např. Jižní Amerika, USA, Francie, Německo, ČSR ad.. Vladimír Majakovskij ukončil svůj život sebevraždou. Dílo Vladimíra Majakovského: Umělecký talent Vladimíra Majakovského byl velmi obsáhlý. Tvořil jako básník, dramatik satiruk, malíř, filmový scenárista, publicista i herec. Do literatury vstoupil díly : Políček veřejnému vkusu - 1912, futuristický sborník Já - 1913, sborník veršů Vladimir Majakovskij - 1913, poetické monodrama I když se pohyboval v oblasti futurismu, jeho poezie se vyznačuje i sociálně meditativním obsahem. Oblak v kalhotách - 1915, poema o vzpouře lyrického hrdiny, zakrývajícího hluboké milostné city a sociální cítění. I v dalších poemách projevuje básník soucit s trpícími a zamýšlí se nad odpovědností za osud lidstva: Flétna páteř - 1915 Vojna a svět - 1915 - 16 Člověk - 1916 - 17 Přes řadu děl oslavujících revoluci např.: Mysterie - buffa - 1918, veršovaná dramatická poema Levý pochod - 1918, báseň 150 000 000 - 1919 - 20, poema V. I. Lenin - 1924, epos zůstal Majakovskij kritickým pozorovatelem tehdejší společnosti. Projevilo se to například v groteskně satirických komediích: Štěnice - 1928 Horká lázeň - 1929 K vrcholům Majakovského tvorby dvacátých let patří elegicko - reflexivní poemy. Obsahují jeho snové vize a tragické pocity zmarněných nadějí: Miluji - 1922 O tom - 1923 Plným hlasem - 1930, básnická závěť Vladimír Majakovskij psal rovněž publicistické články, cestopisné reportáže, filmové scénáře, literární kritiky a reklamy. Mé objevení Ameriky - cestopisná reportáž …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Vladimír Majakovskij byl ruský básník, dramatik a esejista, spoluzakladatel ruského futurismu.

Vladimír Majakovskij se narodil v Gruzii v rodině lesníka. Po otcově smrti se rodina přestěhovala do Moskvy. Od chlapeckých let se zajímal o politický život, působil jako propagandista sociální demokracie. V patnácti letech byl dokonce třikrát vězněn. Po návratu z vězení se věnoval umění. Studoval na moskevské Škole malířství, sochařství a architekturu. Za propagaci moderního umění byl ze školy vyloučen. Poté se začal věnovat literatuře.

Vladimír Majakovskij byl spoluautorem futuristického manifestu, spoluzakladatelem avantgardní umělecké skupiny LEF, která se hlásila k Říjnové revoluci a avantgardním uměleckým směrům. Byl propagátorem Říjnové revoluce i na svých zahraničních cestách např. Jižní Amerika, USA, Francie, Německo, ČSR ad..

Vladimír Majakovskij ukončil svůj život sebevraždou.

Dílo Vladimíra Majakovského:

Umělecký talent Vladimíra Majakovského byl velmi obsáhlý. Tvořil jako básník, dramatik satiruk, malíř, filmový scenárista, publicista i herec.

Do literatury vstoupil díly :
Políček veřejnému vkusu - 1912, futuristický sborník
- 1913, sborník veršů
Vladimir Majakovskij - 1913, poetické monodrama

I když se pohyboval v oblasti futurismu, jeho poezie se vyznačuje i sociálně meditativním obsahem.

Oblak v kalhotách - 1915, poema o vzpouře lyrického hrdiny, zakrývajícího hluboké milostné city a sociální cítění.

I v dalších poemách projevuje básník soucit s trpícími a zamýšlí se nad odpovědností za osud lidstva:
Flétna páteř - 1915
Vojna a svět - 1915 - 16
Člověk - 1916 - 17

Přes řadu děl oslavujících revoluci např.:
Mysterie - buffa - 1918, veršovaná dramatická poema
Levý pochod - 1918, báseň
150 000 000 - 1919 - 20, poema
V. I. Lenin - 1924, epos

zůstal Majakovskij kritickým pozorovatelem tehdejší společnosti. Projevilo se to například v groteskně satirických komediích:
Štěnice - 1928
Horká lázeň - 1929

K vrcholům Majakovského tvorby dvacátých let patří elegicko - reflexivní poemy. Obsahují jeho snové vize a tragické pocity zmarněných nadějí:

Miluji - 1922
O tom - 1923
Plným hlasem - 1930, básnická závěť

Vladimír Majakovskij psal rovněž publicistické články, cestopisné reportáže, filmové scénáře, literární kritiky a reklamy.

Mé objevení Ameriky - cestopisná reportáž