zavřít
Vladimír Škutina

humorista, publicista a autor televizních seriálů

Narození:
16. 1. 1931 , Praha
Úmrtí:
19. 8. 1995  ve věku 64 let,  Praha  †
Znamení:
kozoroh  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

9 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Vladimír Škutina je autorem reportážní a humoristické prózy, scenárista. Vladimír Škutina studoval na gymnáziu a po maturitě dva semestry na FAMU. Potom připravoval různé revuální pořady a kabarety. V letech 1962 - 63 byl vězněn za urážku hlavy státu. V 60. letech působil jako televizní autor. Po srpnové okupaci moderoval improvizované vysílání. V letech 1971 - 74 byl znovu vězněn, v roce 1978 se vystěhoval do Švýcarska. Ve Švýcarsku žil Vladimír Škutina v Curychu, spolupracoval s exilovými nakladatelstvími Konfrontace a Polygon. Do roku 1990 vedl časopisy Magazín a Reportér a edice oddechové četby. V roce 1990 se vrátil do Prahy. Dílo Vladimíra Škutiny: Určitým principem tvorby Vladimíra Škutiny je sériovost. Jí odpovídá sled volně přiřazovaných historek, epizod, anekdot či vzpomínek. Próza: Svět jako duhová kulička - Curych 1979, soubor fejetonistických ohlédnutí za Prahou autorova dětství. Vyniká stmelující nostalgií a českým i lokálním patriotismem. Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu! - Curych 1981, knížka ze vzájemných rozhovorů. Svou lidovou komiku přihlašoval k odkazu Jaroslava Haška, jehož Švejka citoval jako národní typ : Zehn Millionen Schwejks - Curych 1979, anekdotická sbírka. S autobiografickou motivací řady Škutinových próz koresponduje jejich osobní vypravěčská perspektiva: Prezidentův vězeň - 1969, komponovaná reportáž, v níž se autor opíírá o vlastní líčení svého případu z 60. let. Prezidentův vězeň na hradě plném bláznů - Curych 1979, Praha 1990, toto dílo zachycující politické vězení v době tzv. normalizace, se naopak vyznačuje faktografickou neurčitostí a snahou o reflexivní přesah. Další tvorba: Kriminalistická laboratoř - televizní dokumentární seriál Co tomu říkáte, pane Werichu? - talk - show pro televizi Josef Švejk a Josef K. - 1988, drama napsané s režisérem Gillarem, autor tu cituje Švejka jako projekci středoevropské absurdity …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Vladimír Škutina je autorem reportážní a humoristické prózy, scenárista.

Vladimír Škutina studoval na gymnáziu a po maturitě dva semestry na FAMU. Potom připravoval různé revuální pořady a kabarety. V letech 1962 - 63 byl vězněn za urážku hlavy státu. V 60. letech působil jako televizní autor. Po srpnové okupaci moderoval improvizované vysílání. V letech 1971 - 74 byl znovu vězněn, v roce 1978 se vystěhoval do Švýcarska.

Ve Švýcarsku žil Vladimír Škutina v Curychu, spolupracoval s exilovými nakladatelstvími Konfrontace a Polygon. Do roku 1990 vedl časopisy Magazín a Reportér a edice oddechové četby. V roce 1990 se vrátil do Prahy.

Dílo Vladimíra Škutiny:

Určitým principem tvorby Vladimíra Škutiny je sériovost. Jí odpovídá sled volně přiřazovaných historek, epizod, anekdot či vzpomínek.

Próza:
Svět jako duhová kulička - Curych 1979, soubor fejetonistických ohlédnutí za Prahou autorova dětství. Vyniká stmelující nostalgií a českým i lokálním patriotismem.

Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu! - Curych 1981, knížka ze vzájemných rozhovorů.

Svou lidovou komiku přihlašoval k odkazu Jaroslava Haška, jehož Švejka citoval jako národní typ :
Zehn Millionen Schwejks - Curych 1979, anekdotická sbírka.

S autobiografickou motivací řady Škutinových próz koresponduje jejich osobní vypravěčská perspektiva:

Prezidentův vězeň - 1969, komponovaná reportáž, v níž se autor opíírá o vlastní líčení svého případu z 60. let.

Prezidentův vězeň na hradě plném bláznů - Curych 1979, Praha 1990, toto dílo zachycující politické vězení v době tzv. normalizace, se naopak vyznačuje faktografickou neurčitostí a snahou o reflexivní přesah.

Další tvorba:
Kriminalistická laboratoř - televizní dokumentární seriál
Co tomu říkáte, pane Werichu? - talk - show pro televizi

Josef Švejk a Josef K. - 1988, drama napsané s režisérem Gillarem, autor tu cituje Švejka jako projekci středoevropské absurdity