zavřít
Viktorin Kornel ze Všehrd

právník, humanistický spisovatel, univerzitní mistr a děkan pražské univerzity

Narození:
1460 , Chrudim
Úmrtí:
21. 9. 1520  ve věku 60 let,  Praha  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

4 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Viktorín Kornel ze Všehrd, Victorinus Cornelius, byl humanistický spisovatel, právník, univerzitní mistr a děkan pražské univerzity. Viktorín Kornel ze Všehrd pocházel z Chrudimi. Původem byl měšťan, ale byl v roce 1492 povýšen do šlechtického stavu, kdy získal erb a přívlastek ze Všehrd. Viktorín Kornel vystudoval pražskou artistickou fakultu, kterou ukončil v roce 1483. Od roku 1483 působil jako univerzitní mistr a od roku 1484 jako děkan na pražské univerzitě. V roce 1487 univerzitu opustil a stal se úředníkem u Zemských desek, kde studoval české právo. Viktorín Kornel se stal váženou osobností a jako právník byl velmi známý. V roce 1493 se stal místopísařem Zemských desek a tím se dostal do vedení tohoto úřadu. Viktorín Kornel se přátelil s Bohuslavem Hasištejnským z Lobkovic. Později se s ním rozešel pro různé názory na náboženství. Kornel byl stoupencem Jednoty bratrské. Když šlechta zjistila, že Kornel chce zapsat a zveřejnit nekteré nálezy ze Zemských desek, o jejichž zrušení šlechta usilovala, tak přiměla krále Vladislava Jagelonského k odvolání Kornela z vedení Zemských desek a ten byl v roce 1497 tohoto úřadu zbaven. Viktorín Kornel stál ve sporech šlechty a měšťanstva na straně měšťanů. V roce 1500 vyšlo Vladislavské nařízení, které podpořilo šlechtu. Po vydání tohoto nařízení odešel Kornel ze Všechr z politiky. Viktorín Kornel ze Všehrd zemřel na mor. Dílo Viktorína Kornela ze Všehrd: Viktorín Kornel ze Všehrd formuloval program českého humanismu. Některá díla psal česky, překládal antické texty. Viktorín Kornel začínal latinskými verši, později se zaměřil na potřeby národní literatury. Snažil se o vypracování češtiny na úroveň latiny, proto překládal některá latinská díla. Překládal díla církevních otců. Knihy o napravení padlého – překlad díla Jana Zlatoústého. V předmluvě autor vytyčil program humanistů. Mimo jiné v něm je požadavek, aby český vzdělanec nepracoval v oblastní, tj. české literatuře. Přípis knězi Jírovi - 1495, Kornel vyjádřil přesvědčení, že posláním humanismu není napodobování klasických vzorů latinským jazykem, ale jejich uplatňování v české tvorbě. Tím dal podnět k novému proudu v českém humanismu. O práviech, o súdiech i o dskách Země české knihy devatery – 1499, právnické dílo, kde je české zvykové právo staveno nad římské. Je zde rozebírán zápas šlechty s měšťany. Autor se staví na stranu měšťanů. I v tomto díle se autor snažil dosáhnout jazykové dokonalosti. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Viktorín Kornel ze Všehrd, Victorinus Cornelius, byl humanistický spisovatel, právník, univerzitní mistr a děkan pražské univerzity.

Viktorín Kornel ze Všehrd pocházel z Chrudimi. Původem byl měšťan, ale byl v roce 1492 povýšen do šlechtického stavu, kdy získal erb a přívlastek ze Všehrd.

Viktorín Kornel vystudoval pražskou artistickou fakultu, kterou ukončil v roce 1483. Od roku 1483 působil jako univerzitní mistr a od roku 1484 jako děkan na pražské univerzitě. V roce 1487 univerzitu opustil a stal se úředníkem u Zemských desek, kde studoval české právo.

Viktorín Kornel se stal váženou osobností a jako právník byl velmi známý. V roce 1493 se stal místopísařem Zemských desek a tím se dostal do vedení tohoto úřadu.

Viktorín Kornel se přátelil s Bohuslavem Hasištejnským z Lobkovic. Později se s ním rozešel pro různé názory na náboženství. Kornel byl stoupencem Jednoty bratrské.

Když šlechta zjistila, že Kornel chce zapsat a zveřejnit nekteré nálezy ze Zemských desek, o jejichž zrušení šlechta usilovala, tak přiměla krále Vladislava Jagelonského k odvolání Kornela z vedení Zemských desek a ten byl v roce 1497 tohoto úřadu zbaven. Viktorín Kornel stál ve sporech šlechty a měšťanstva na straně měšťanů. V roce 1500 vyšlo Vladislavské nařízení, které podpořilo šlechtu. Po vydání tohoto nařízení odešel Kornel ze Všechr z politiky.

Viktorín Kornel ze Všehrd zemřel na mor.

Dílo Viktorína Kornela ze Všehrd:

Viktorín Kornel ze Všehrd formuloval program českého humanismu. Některá díla psal česky, překládal antické texty.

Viktorín Kornel začínal latinskými verši, později se zaměřil na potřeby národní literatury. Snažil se o vypracování češtiny na úroveň latiny, proto překládal některá latinská díla. Překládal díla církevních otců.

Knihy o napravení padlého – překlad díla Jana Zlatoústého. V předmluvě autor vytyčil program humanistů. Mimo jiné v něm je požadavek, aby český vzdělanec nepracoval v oblastní, tj. české literatuře.

Přípis knězi Jírovi - 1495, Kornel vyjádřil přesvědčení, že posláním humanismu není napodobování klasických vzorů latinským jazykem, ale jejich uplatňování v české tvorbě. Tím dal podnět k novému proudu v českém humanismu.

O práviech, o súdiech i o dskách Země české knihy devatery – 1499, právnické dílo, kde je české zvykové právo staveno nad římské. Je zde rozebírán zápas šlechty s měšťany. Autor se staví na stranu měšťanů. I v tomto díle se autor snažil dosáhnout jazykové dokonalosti.