zavřít
Vidiadhar Suraiprasad Naipaul

prozaik

Věk:
89
Narození:
17. 8. 1932 , Chaguanas, Trinidad
Znamení:
lev   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Vidiadhar S. Naipaul je trinidadský prozaik indického původu, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Vidiadhar S. Naipaul pochází z indické hinduistické literárně založené rodiny. Jeho otec a bratr psali prózu. Studoval na univerzitě v Oxfordu a po studiích v Anglii zůstal. Věnuje se literární činnosti, svá díla píše v angličtině. V roce 2001 získal Nobelovu cenu. Dílo Vidiadhara S. Naipaula: Děj prvních románů Vidiadhara S. Naipaula se většinou odehrává v rodném Trinidadu ve čtyřicátých letech 20. století. Mystický masér – 1957, v románu zachycuje autor s humorem intrikami provázený vítězný volební boj neúspěšného učitele, maséra a tzv. zázračného mystika. Elvířino volební právo – 1958, námětem tohoto románu jsou opět volební šarvátky a intriky. Miguelova ulice – 1959, soubor povídek o životě drobných lidí, kteří bydlí ve fiktivní ulici v Port – of – Spain. Dům pro pana Biswase – 1961, román patří k vrcholným autorovým dílům. Tragikomický příběh Inda, který se snaží získat nezávislost na kulturní a rodinné tradici vybudováním vlastního domu. Pan Stone a rytíři – 1963, román o stárnoucím Angličanovi a jeho zápase se samotou a strachem ze smrti. Lidé nápodoby – 1966, román má memoárovou formu Naipaulova próza 70. let je laděna pesimisticky: Je chmurným obrazem života ve třetím světě: Ve svobodném světě – 1971, povídky Gueriloví bojovníci – 1975, román V ohybu řeky – 1979, román Záhada příjezdu – 1987, autobiografický román Ztráta Eldoráda – 1969, z historie Trinidadu Cestopisná trilogie: Oblast temna – 1964 Indie, zraněná civilizace – 1976 Indie, nyní země milionu vzpour - 1990 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Vidiadhar S. Naipaul je trinidadský prozaik indického původu, nositel Nobelovy ceny za literaturu.

Vidiadhar S. Naipaul pochází z indické hinduistické literárně založené rodiny. Jeho otec a bratr psali prózu. Studoval na univerzitě v Oxfordu a po studiích v Anglii zůstal. Věnuje se literární činnosti, svá díla píše v angličtině. V roce 2001 získal Nobelovu cenu.

Dílo Vidiadhara S. Naipaula:

Děj prvních románů Vidiadhara S. Naipaula se většinou odehrává v rodném Trinidadu ve čtyřicátých letech 20. století.

Mystický masér – 1957, v románu zachycuje autor s humorem intrikami provázený vítězný volební boj neúspěšného učitele, maséra a tzv. zázračného mystika.

Elvířino volební právo – 1958, námětem tohoto románu jsou opět volební šarvátky a intriky.

Miguelova ulice – 1959, soubor povídek o životě drobných lidí, kteří bydlí ve fiktivní ulici v Port – of – Spain.

Dům pro pana Biswase – 1961, román patří k vrcholným autorovým dílům. Tragikomický příběh Inda, který se snaží získat nezávislost na kulturní a rodinné tradici vybudováním vlastního domu.

Pan Stone a rytíři – 1963, román o stárnoucím Angličanovi a jeho zápase se samotou a strachem ze smrti.

Lidé nápodoby – 1966, román má memoárovou formu

Naipaulova próza 70. let je laděna pesimisticky: Je chmurným obrazem života ve třetím světě:
Ve svobodném světě – 1971, povídky
Gueriloví bojovníci – 1975, román
V ohybu řeky – 1979, román

Záhada příjezdu – 1987, autobiografický román
Ztráta Eldoráda – 1969, z historie Trinidadu

Cestopisná trilogie:
Oblast temna – 1964
Indie, zraněná civilizace – 1976
Indie, nyní země milionu vzpour - 1990