zavřít
Vavřinec z Březové

spisovatel

Narození:
1370 , Březová u Kutné Hory
Úmrtí:
1437  ve věku 67 let  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Vavřinec z Březové (* asi 1370, Březová u Kutné Hory; + asi 1437, Praha) byl český spisovatel doby husitské. Psal česky a latinsky. Byl historik husitského hnutí. Jeho spisy se dají považovat za víceméně věrohodné. Bývá mu neprávem připisováno autorství Budyšínského rukopisu. Z jeho spisů vyplývá, že pracoval pro krále Václava IV. (pravděpodobně až do jeho smrti v roce 1419). Patřil k velkým odpůrcům Zikmunda Korybutoviče, a proto byl roku 1427 nucen opustit Prahu. Kolem tohoto roku přeložil novoměstská privilegia, jež byla roku 1434 zničena. Při žádosti o obnovu u císaře (1436) byla obnovena i díky svědectví Vavřince. Dílo Vavřince z Březové - Píseň o vítězství u Domažlic (Báseň vznešené Koruny české) – pojednání o bitvě u Domažlic - Husitská kronika - Budyšínský rukopis (pravděpodobně z r. 1420) obsahuje tři veršované skladby "Žaloba koruny české", " Pokrok koruny české" zaměřující se proti císaři Zikmundovi, " Hádání Prahy z Kutnou Horou" Prahu symbolizuje krásná žena zastávající husitský program a naopak Kutnou Horu zastupuje stará žena hájící církev. Celý spor vyhraje Praha. Mimo vlastního psaní překládal, jeho překlady jsou považovány za kvalitní, překládal především v době, kdy pracoval u dvora. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Vavřinec z Březové (* asi 1370, Březová u Kutné Hory; + asi 1437, Praha) byl český spisovatel doby husitské. Psal česky a latinsky. Byl historik husitského hnutí. Jeho spisy se dají považovat za víceméně věrohodné. Bývá mu neprávem připisováno autorství Budyšínského rukopisu.

Z jeho spisů vyplývá, že pracoval pro krále Václava IV. (pravděpodobně až do jeho smrti v roce 1419). Patřil k velkým odpůrcům Zikmunda Korybutoviče, a proto byl roku 1427 nucen opustit Prahu. Kolem tohoto roku přeložil novoměstská privilegia, jež byla roku 1434 zničena. Při žádosti o obnovu u císaře (1436) byla obnovena i díky svědectví Vavřince.

Dílo Vavřince z Březové

- Píseň o vítězství u Domažlic (Báseň vznešené Koruny české) – pojednání o bitvě u Domažlic
- Husitská kronika
- Budyšínský rukopis (pravděpodobně z r. 1420) obsahuje tři veršované skladby "Žaloba koruny české", " Pokrok koruny české" zaměřující se proti císaři Zikmundovi, " Hádání Prahy z Kutnou Horou" Prahu symbolizuje krásná žena zastávající husitský program a naopak Kutnou Horu zastupuje stará žena hájící církev. Celý spor vyhraje Praha.

Mimo vlastního psaní překládal, jeho překlady jsou považovány za kvalitní, překládal především v době, kdy pracoval u dvora.