zavřít
Vasilij Dmitrijevič Alexandrovskij

básník

Narození:
15. 1. 1897 , Baskakovo, Smolenská gubernie, Rusko
Úmrtí:
13. 11. 1934  ve věku 37 let,  Moskva, Sovětský svaz  †
Znamení:
kozoroh  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Vasilij D. Alexandrovskij byl ruský básník. Vasilij D. Alexandrovskij se narodil v rolnické rodině. Zpočátku pracoval jako poslíček a dělník v koželužně. Od roku 1913 otiskoval své básně v proletářských novinách. Byl aktivním členem moskevského Proletkultu. V jeho orgánech otiskl mnoho básní a v jeho nakladatelsví vydal i tři samostatné publikace. Roku 1920 z Proletkultu ještě s několika básníky vystoupil a založil skupinu Kuznica, která usilovala o samostatné, stranou neřízené umění. Alexandrovskij patřil k nejnadanějším básníkům této skupiny. Dílo Vasilije Dimitroviče Alexandrovského: Lyrické básně Vasilije D. Alexandovského byly ovliněny N. Někrasovem, S. Jeseninem, A. Blokem nebo V. Majakovským. Tři samostatné publikace vydané v nakladatelství Proletkultu: Rabočij posölok – 1919 (Dělnická kolonie) Vosstanije – 1919 (Povstání) Sever – 1919 Básně z dělnického prostředí: Muskuly ťjažest´ prosjat – 1918 (Svaly prosí o břemeno) Otroci! Zuby roztrhejte purpurové pláště! – patetické revoluřní výzvy. Protikladné představy starého Ruska, jež nebylo jen zavrženíhodné a nového Ruska, k němuž se vzdor současným problémům upínají všechny naděje: Dve Rossiji – 1920 Derevnja – 1921 (Vesnice) Česky: Ohnivé květy, 1987 – sbírka několika básní …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Vasilij D. Alexandrovskij byl ruský básník.

Vasilij D. Alexandrovskij se narodil v rolnické rodině. Zpočátku pracoval jako poslíček a dělník v koželužně. Od roku 1913 otiskoval své básně v proletářských novinách. Byl aktivním členem moskevského Proletkultu. V jeho orgánech otiskl mnoho básní a v jeho nakladatelsví vydal i tři samostatné publikace. Roku 1920 z Proletkultu ještě s několika básníky vystoupil a založil skupinu Kuznica, která usilovala o samostatné, stranou neřízené umění. Alexandrovskij patřil k nejnadanějším básníkům této skupiny.

Dílo Vasilije Dimitroviče Alexandrovského:
Lyrické básně Vasilije D. Alexandovského byly ovliněny N. Někrasovem, S. Jeseninem, A. Blokem nebo V. Majakovským.

Tři samostatné publikace vydané v nakladatelství Proletkultu:
Rabočij posölok – 1919 (Dělnická kolonie)
Vosstanije – 1919 (Povstání)
Sever – 1919

Básně z dělnického prostředí:
Muskuly ťjažest´ prosjat – 1918 (Svaly prosí o břemeno)
Otroci! Zuby roztrhejte purpurové pláště! – patetické revoluřní výzvy.

Protikladné představy starého Ruska, jež nebylo jen zavrženíhodné a nového Ruska, k němuž se vzdor současným problémům upínají všechny naděje:
Dve Rossiji – 1920
Derevnja – 1921 (Vesnice)

Česky:
Ohnivé květy, 1987 – sbírka několika básní