zavřít
Van Wyck Brooks

historik, kritik

Narození:
16. 2. 1886 , Plainfield, New Jersey, USA
Úmrtí:
2. 5. 1963  ve věku 77 let,  Bridgewater, Connecticut, USA  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Van Wyck Brooks byl americký historik a kritik. Van Wyck Brooks po ukončení studií na Harvardu byl dopisovatelem v Londýně, poté učil na univerzitě v Kalifornii a opět několik let v Londýně. Do USA se vrátil po vypuknutí války. Působil jako redaktor, kritik a překladatel z francouzštiny. Dílo Van Wycka Brookse: Mezi první díla Van Wycka Brookse patří kritické knihy. Autor v nich podniká útok na dosavadní kulturní tradici. Žádá bohatší rozvoj člověčenství, velkou roli v tom má mít umění. Víno puritánů – 1909 Amerika dospívá – 1915 Písemnictví a vůdcovství – 1918 Zkouška M. Twaina – 1920. Brooks kritizoval i Marka Twaina za to, že v nuzném kulturním prostředí ochudil svou tvorbu na primitivní žertovnost, i když při svých schopnostech měl navíc. Toto jeho tvrzení vyvolalo velký odpor u kritiků a čtenářů. Ti považovali M. Twaina za průbojného tvůrce, který primitivní lidový folklór povznesl na uměleckou výši. Bylo viditelné, že Brooks nemá sám ujasněná měřítka a tíhne k jakémusi reformnímu idealismu. Časem se autor zamiloval do historie, kterou dříve odsuzoval. Tento úplný obrat se projevil již v autorových dvou knihách o R. W. Emersonovi – 1927, 1932. Zřetelně se vtělil do díla, podávajícího obraz kultury USA v 19. století a raném 20. století. Rozkvět Nové Anglie – 1936, Pullitzerova cena v roce 1937. Tato kniha je spíše dějinami životních osudů a prostředí jednotlivých spisovatelů. Babí léto Nové Anglie – 1940 Svět W. Irvinga – 1940 Časy Melvilla a Whitmana – 1947 Důvěřivá léta – 1952 Všechny svazky byly vydány pod souhrnným titulem – Tvůrci a nálezci. I při své dokumentárnosti je to dílo více umělecké než vědecké. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Van Wyck Brooks byl americký historik a kritik.

Van Wyck Brooks po ukončení studií na Harvardu byl dopisovatelem v Londýně, poté učil na univerzitě v Kalifornii a opět několik let v Londýně. Do USA se vrátil po vypuknutí války.
Působil jako redaktor, kritik a překladatel z francouzštiny.

Dílo Van Wycka Brookse:

Mezi první díla Van Wycka Brookse patří kritické knihy. Autor v nich podniká útok na dosavadní kulturní tradici. Žádá bohatší rozvoj člověčenství, velkou roli v tom má mít umění.

Víno puritánů – 1909
Amerika dospívá – 1915
Písemnictví a vůdcovství – 1918

Zkouška M. Twaina – 1920. Brooks kritizoval i Marka Twaina za to, že v nuzném kulturním prostředí ochudil svou tvorbu na primitivní žertovnost, i když při svých schopnostech měl navíc. Toto jeho tvrzení vyvolalo velký odpor u kritiků a čtenářů. Ti považovali M. Twaina za průbojného tvůrce, který primitivní lidový folklór povznesl na uměleckou výši.

Bylo viditelné, že Brooks nemá sám ujasněná měřítka a tíhne k jakémusi reformnímu idealismu.

Časem se autor zamiloval do historie, kterou dříve odsuzoval. Tento úplný obrat se projevil již v autorových dvou knihách o R. W. Emersonovi – 1927, 1932. Zřetelně se vtělil do díla, podávajícího obraz kultury USA v 19. století a raném 20. století.

Rozkvět Nové Anglie – 1936, Pullitzerova cena v roce 1937. Tato kniha je spíše dějinami životních osudů a prostředí jednotlivých spisovatelů.

Babí léto Nové Anglie – 1940
Svět W. Irvinga – 1940
Časy Melvilla a Whitmana – 1947
Důvěřivá léta – 1952

Všechny svazky byly vydány pod souhrnným titulem – Tvůrci a nálezci.
I při své dokumentárnosti je to dílo více umělecké než vědecké.