zavřít
Václav Šašek z Bířkova

spisovatel a šlechtic

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

10 se líbí, 4 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Václav Šašek z Bířkova byl český šlechtic a spisovatel žijící v době 15. století. Původem byl zeman z Plzeňska, za své zásluhy byl ale později povýšen na rytíře. Je také nesprávně považován za člena rodiny Šašků z Mezihoří. Václav Šašek z Bířkova byl účastníkem poselství, které vyslala manželka krále Jiřího z Poděbrad. Účelem poselství bylo získat příměří a případně i spojenectví se západoevropskými státy proti papežovi Piovi. Ten prohlásil českého krále Jiřího z Poděbrad za kacíře. Poselstvo složené ze 40 českých pánů a rytířů vedl Lev z Rožmitálu. V letech 1465 - 1467 se výprava vydala do zemí západní Evropy - do Anglie, Francie, Nizozemí, Španělska a Portugalska. Mírové poselstvo se dostalo až na mys Finisterre, v té době považovaný za konec světa, a přes Itálii se vracelo zpět. Při návštěvě dnešní Belgie se setkali s bruslemi. Ve Francii uviděli poprvé moře. Během celé cesty se několikrát utkali na turnajích, které hostitelé uspořádali na jejich počest. V turnají se nejvíce osvědčil pan Kolovrat Žehrovský. Ve Španělsku se výprava setkala s piráty, kteří přepadené oběti oloupili a potom je prodali do otroctví. Takto výprava ztratila jednoho z členů - pana Bořitu z Martinic. Ten se naštěstí vykoupil a z otroctví se vrátil přes Itálii domů. Dílo Václava Šaška z Bířkova: Deník o jízdě a putování Lva z Rožmitálu z Čech až na konec světa - cestopis, dva deníkové záznamy, psaný česky, zachoval se však pouze jeho latinský překlad z roku 1577 pořízený olomouckým biskupem Stanislavem Pavlovským. Autor se zajímal o zvyky, život a zeměpis navštívených zemí. Zvláště se zajímal o život šlechticů, o města, stavby hradů a klášterů. Toto dílo inspirovalo Aloise Jiráska k napsání jeho díla - Z Čech až na konec světa. Tento deník je zajímavým a důležitým historickým pramenem své doby. Jednota bratrská - traktát O trojím lidu …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Václav Šašek z Bířkova byl český šlechtic a spisovatel žijící v době 15. století. Původem byl zeman z Plzeňska, za své zásluhy byl ale později povýšen na rytíře. Je také nesprávně považován za člena rodiny Šašků z Mezihoří.

Václav Šašek z Bířkova byl účastníkem poselství, které vyslala manželka krále Jiřího z Poděbrad. Účelem poselství bylo získat příměří a případně i spojenectví se západoevropskými státy proti papežovi Piovi. Ten prohlásil českého krále Jiřího z Poděbrad za kacíře.

Poselstvo složené ze 40 českých pánů a rytířů vedl Lev z Rožmitálu. V letech 1465 - 1467 se výprava vydala do zemí západní Evropy - do Anglie, Francie, Nizozemí, Španělska a Portugalska. Mírové poselstvo se dostalo až na mys Finisterre, v té době považovaný za konec světa, a přes Itálii se vracelo zpět.

Při návštěvě dnešní Belgie se setkali s bruslemi. Ve Francii uviděli poprvé moře. Během celé cesty se několikrát utkali na turnajích, které hostitelé uspořádali na jejich počest. V turnají se nejvíce osvědčil pan Kolovrat Žehrovský. Ve Španělsku se výprava setkala s piráty, kteří přepadené oběti oloupili a potom je prodali do otroctví. Takto výprava ztratila jednoho z členů - pana Bořitu z Martinic. Ten se naštěstí vykoupil a z otroctví se vrátil přes Itálii domů.

Dílo Václava Šaška z Bířkova:


Deník o jízdě a putování Lva z Rožmitálu z Čech až na konec světa - cestopis, dva deníkové záznamy, psaný česky, zachoval se však pouze jeho latinský překlad z roku 1577 pořízený olomouckým biskupem Stanislavem Pavlovským. Autor se zajímal o zvyky, život a zeměpis navštívených zemí. Zvláště se zajímal o život šlechticů, o města, stavby hradů a klášterů. Toto dílo inspirovalo Aloise Jiráska k napsání jeho díla - Z Čech až na konec světa. Tento deník je zajímavým a důležitým historickým pramenem své doby.

Jednota bratrská - traktát O trojím lidu