zavřít
Václav Čtvrtek

spisovatel, autor pohádek

Narození:
4. 4. 1911 , Praha
Úmrtí:
6. 11. 1976  ve věku 65 let,  Praha, Československo  †
Znamení:
beran  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

176 se líbí, 29 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Václav Čtvrtek, vlastním jménem Václav Camfourek, je autor pohádek a literatury pro děti a mládež. Narodil se do rodiny účetního. Po absolvování reálného gymnázia krátce studoval na PFUK. Dlouhá léta působil v Praze i mimo ni jako úředník. V letech 1949-59 pracoval Václav Čtvrtek jako dramaturg v Československém rozhlase, nakonec byl vedoucím vysílání vědy a techniky pro mládež. Od roku 1960 se stal spisovatelem z povolání. Časopisecky publikoval Václav Čtvrtek především v dětských periodikách. V Čs. rozhlase zveřejňoval do konce svého života nespočet prací pro děti a mládež. Od druhé poloviny 50. let spolupracoval i s televizí, mimořádné popularity v ní dosáhl zejména svými pohádkovými příběhy do Večerníčku. Dílo Václava Čtvrtka: Přestože Václav Čtvrtek vydával také prózy pro dospělé, svou tvorbou se obrací hlavně k dětem a mládeži. Psal pro ně i písňové texty, loutkové hry, populárně-naučnou literaturu. 1) Historizující prózy konfrontující dětského hrdinu minulosti a přítomnosti: Chlapec s prakem – 1961 Neuvěřitelná příhoda práčete Leška – 1975 2) Příběhy z reálného dětského života s výrazným pohádkovým motivem: Čáry máry na zdi – 1961 Duha a jelen Stovka – 1966 Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka – 1976 3) V příbězích ze současnosti sdílel výchovné pojetí literatury, přesahoval ho však barvitostí, živostí postav a dobře odposlouchanou dětskou řečí: My tři a pes z Pětipes – 1958, klukovský román Malá letní romance – 1966, dívčí román 4) Jičínské pohádky svázané postavičkou spravedlivého loupežníka Rumcajse. Jejich hrdinové žijí ve shodě s přírodou a jejím řádem, se smyslem pro spravedlnost: Rumcajs – 1970 O Rumcajsovi a loupežnickém synku Cipískovi – 1973 Cipísek – 1975 Manka – 1975 Ještě hravěji jsou pojati hrdinové ve Čtvrtkových báchorkách s lesními skřítky Křemílkem a Vochomůrkou. Ve svých pohádkách vytvořil Václav Čtvrtek osobitý a přitom typicky český pohádkový svět. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Václav Čtvrtek, vlastním jménem Václav Camfourek, je autor pohádek a literatury pro děti a mládež. Narodil se do rodiny účetního.

Po absolvování reálného gymnázia krátce studoval na PFUK. Dlouhá léta působil v Praze i mimo ni jako úředník.

V letech 1949-59 pracoval Václav Čtvrtek jako dramaturg v Československém rozhlase, nakonec byl vedoucím vysílání vědy a techniky pro mládež. Od roku 1960 se stal spisovatelem z povolání.

Časopisecky publikoval Václav Čtvrtek především v dětských periodikách. V Čs. rozhlase zveřejňoval do konce svého života nespočet prací pro děti a mládež.
Od druhé poloviny 50. let spolupracoval i s televizí, mimořádné popularity v ní dosáhl zejména svými pohádkovými příběhy do Večerníčku.

Dílo Václava Čtvrtka:

Přestože Václav Čtvrtek vydával také prózy pro dospělé, svou tvorbou se obrací hlavně k dětem a mládeži. Psal pro ně i písňové texty, loutkové hry, populárně-naučnou literaturu.

1) Historizující prózy konfrontující dětského hrdinu minulosti a přítomnosti:
Chlapec s prakem – 1961
Neuvěřitelná příhoda práčete Leška – 1975

2) Příběhy z reálného dětského života s výrazným pohádkovým motivem:
Čáry máry na zdi – 1961
Duha a jelen Stovka – 1966
Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka – 1976

3) V příbězích ze současnosti sdílel výchovné pojetí literatury, přesahoval ho však barvitostí, živostí postav a dobře odposlouchanou dětskou řečí:
My tři a pes z Pětipes – 1958, klukovský román
Malá letní romance – 1966, dívčí román

4) Jičínské pohádky svázané postavičkou spravedlivého loupežníka Rumcajse. Jejich hrdinové žijí ve shodě s přírodou a jejím řádem, se smyslem pro spravedlnost:
Rumcajs – 1970
O Rumcajsovi a loupežnickém synku Cipískovi – 1973
Cipísek – 1975
Manka – 1975

Ještě hravěji jsou pojati hrdinové ve Čtvrtkových báchorkách s lesními skřítky Křemílkem a Vochomůrkou.

Ve svých pohádkách vytvořil Václav Čtvrtek osobitý a přitom typicky český pohádkový svět.

  • Textař Ladislav Vostárek: Největší lekci mi dal Václav Čtvrtek

    Novinky, 29. 4. 2021 Ladislav Vostárek je spojený především se skupinami Katapult, Turbo a OK Band. Napsal pro ně řadu textů, z nichž nejslavnější je k písni Až od Katapultu. Ve čtvrtek 29. dubna oslaví 75 let a vydal si knihu vzpomínek na události, které prožil, a lidi, se kterými se za tu dobu setkal. … více

  • Nové knihy: Sloboda, Petterson, Connolly, Biocca, Delisle

    Novinky, 19. 4. 2013 Přehled pozoruhodných knih zahajujeme vrcholným dílem jednoho z nejlepších slovenských prozaiků 20. století Rudolfa Slobody. Následuje populární román norského autora Pera Pettersona. Britská spisovatelka Dorothy Dunnettová se vrací do roku 1472, Ir John Connolly nabízí sci-fi příběh o našem světě. Půvab pohádky připomíná Václav Čtvrtek. Do vzdálenější i blízké historie se vracejí Krystyna Wanatowiczová a Ital Ettore Biocca. Nádavkem samozřejmě i komiks, tentokrát od Kanaďana Guye Delisleho. … více

  • Soutěž s Blesk křížovkami o 5x dětské knížky od Fragmentu

    Blesk, 7. 11. 2012 Soutěžte s Blesk Křížovkami o balíček knih spisovatele Václava Čtvrtka od Nakladatelství Fragment. Na pět z vás čeká výhra za správnou odpověď na soutěžní otázku níže. … více

Mohli by vás také zajímat…