zavřít
Thomas More

spisovatel

Narození:
7. 2. 1478 ,přidej místo narození
Úmrtí:
6. 7. 1535  ve věku 57 let  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

13 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Sir Thomas More, známý též jako Thomas Morus, svatý a mučedník katolické církve. Byl považován za nejlepšího anglického právníka své doby, vynikajícího myslitele a spisovatele. Byl synem soudce, navštěvoval latinskou školu a ve svých dvanácti letech se stal pážetem. Dva roky studoval na Oxfordské univerzitě latinu a řečtinu, poté studoval práva na Lincoln's Inn. Stal se úspěšným právníkem, roku 1504 pak členem Parlamentu. Měl chuť stát se mnichem, vyzkoušel si dokonce žít jako laik v londýnské kartouze. V 26 letech se oženil s Joan Colt. Z tohoto svazku vzešly čtyři dcery a jeden syn. Po šesti letech šťastného manželství však manželka umírá. Po čase se More oženil podruhé, a to s Alice Middleton, manželství zůstalo bezdětné. Od roku 1510 byl osm let londýnským Undersheriffem. Král Jindřich VIII. si Mora všiml a vyslal jej na diplomatické mise. V roce 1517, v 39 letech, nastoupil plně do služeb krále, který ho brzy přijal za člena Tajné rady. Roku 1521 se stal rytířem. Byl rozhodným protivníkem Martina Luthera a pomohl Jindřichovi VIII. o sobě sepsat stať, za níž krále papež odměnil titulem defensor fidei, „obránce víry“. Tato kniha byla pak čtena po celé Evropě. Rozchod s Jindřichem VIII. Kardinál Thomas Wolsey, arcibiskup z Yorku, nesouhlasil s anulací manželství Jindřicha s Kateřinou Aragonskou a musel 1529 odstoupit ze své funkce kancléře. More byl povolán na jeho místo. Ve věcech vypořádání se s protestantismem stál More vnitropoliticky na straně krále. Nicméně religiózní More nepodpořil krále v prosazování anulace sňatku přes odpor papeže Klementa VII. proti kanonickému právu. Jindřich reagoval tím, že se do čela anglikánské církve dosadil sám. Duchovenstvu bylo nařízeno podat slib a tím uznat světského panovníka hlavou církve. More nesouhlasí a 16. května 1532 odstupuje z funkce kancléře (možným důvodem jsou však i zdravotní problémy). Roku 1534 odsouhlasil Parlament tzv. Act of Succession (Zákon o následnictví), který uznal legitimitu všech potomků Jindřicha a Anne Boleyn; mimoto odmítal jakoukoli cizí autoritu, ať již prince nebo potenta (tzn. i papeže). Když později odmítl proti svému svědomí složit přísahu podle zákona o následnictví, byl zatčen a uvězněn v Toweru. V procesu, který rozhodně nelze považovat za řádný ani podle tehdejšího anglického práva, byl odsouzen k smrti pro zradu a 6. července na Tower Hill popraven. Jeho hlava byla vystavena celý měsíc na London Bridge a poté po úplatku Moreovy dcery Margaret Roper odstraněna. Dílo Thomas More je spoluautorem knihy Jindřicha VIII. Obrana sedmi svátostí (za kterou papež Klement VII. udělil Jindřichovi čestný titul „obránce víry“), autorem knihy Utopie a několika historických prací. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Sir Thomas More, známý též jako Thomas Morus, svatý a mučedník katolické církve. Byl považován za nejlepšího anglického právníka své doby, vynikajícího myslitele a spisovatele. Byl synem soudce, navštěvoval latinskou školu a ve svých dvanácti letech se stal pážetem. Dva roky studoval na Oxfordské univerzitě latinu a řečtinu, poté studoval práva na Lincoln's Inn. Stal se úspěšným právníkem, roku 1504 pak členem Parlamentu. Měl chuť stát se mnichem, vyzkoušel si dokonce žít jako laik v londýnské kartouze. V 26 letech se oženil s Joan Colt. Z tohoto svazku vzešly čtyři dcery a jeden syn. Po šesti letech šťastného manželství však manželka umírá. Po čase se More oženil podruhé, a to s Alice Middleton, manželství zůstalo bezdětné.

Od roku 1510 byl osm let londýnským Undersheriffem. Král Jindřich VIII. si Mora všiml a vyslal jej na diplomatické mise. V roce 1517, v 39 letech, nastoupil plně do služeb krále, který ho brzy přijal za člena Tajné rady. Roku 1521 se stal rytířem. Byl rozhodným protivníkem Martina Luthera a pomohl Jindřichovi VIII. o sobě sepsat stať, za níž krále papež odměnil titulem defensor fidei, „obránce víry“. Tato kniha byla pak čtena po celé Evropě.

Rozchod s Jindřichem VIII.
Kardinál Thomas Wolsey, arcibiskup z Yorku, nesouhlasil s anulací manželství Jindřicha s Kateřinou Aragonskou a musel 1529 odstoupit ze své funkce kancléře. More byl povolán na jeho místo. Ve věcech vypořádání se s protestantismem stál More vnitropoliticky na straně krále. Nicméně religiózní More nepodpořil krále v prosazování anulace sňatku přes odpor papeže Klementa VII. proti kanonickému právu.

Jindřich reagoval tím, že se do čela anglikánské církve dosadil sám. Duchovenstvu bylo nařízeno podat slib a tím uznat světského panovníka hlavou církve. More nesouhlasí a 16. května 1532 odstupuje z funkce kancléře (možným důvodem jsou však i zdravotní problémy).
Roku 1534 odsouhlasil Parlament tzv. Act of Succession (Zákon o následnictví), který uznal legitimitu všech potomků Jindřicha a Anne Boleyn; mimoto odmítal jakoukoli cizí autoritu, ať již prince nebo potenta (tzn. i papeže). Když později odmítl proti svému svědomí složit přísahu podle zákona o následnictví, byl zatčen a uvězněn v Toweru. V procesu, který rozhodně nelze považovat za řádný ani podle tehdejšího anglického práva, byl odsouzen k smrti pro zradu a 6. července na Tower Hill popraven. Jeho hlava byla vystavena celý měsíc na London Bridge a poté po úplatku Moreovy dcery Margaret Roper odstraněna.

Dílo
Thomas More je spoluautorem knihy Jindřicha VIII. Obrana sedmi svátostí (za kterou papež Klement VII. udělil Jindřichovi čestný titul „obránce víry“), autorem knihy Utopie a několika historických prací.