zavřít
Tadeusz Breza

prozaik

Narození:
31. 12. 1905 , Siekierzynce, Volyň, Polsko
Úmrtí:
19. 5. 1970  ve věku 64 let,  Varšava, Polsko  †
Znamení:
kozoroh  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

prózy. Tadeusz Breza se narodil ve šlechtické rodině. Studoval práva, ale studia nedokončil.Rok byl novicem kláštera v Belgii. Poté studoval filozofii ve Varšavě, studia dokončil v Londýně. Zde také působil v diplomatických službách. Po návratu do Varšavy se Tadeusz Breza zajímal o divadlo, věnoval se žurnalistice a literární činnosti. V padesátých a šedesátých letech pracoval opět v diplomatických službách. Dílo Tadeusze Brezy: Tadeusz Breza psal eseje, divadelní črty, memoáry a reportáže. Nejznámější je jeho psychologická próza. Próza: Psychologické romány z vyšší společnosti: Adam Grywald – 1936 Závist – 1939, vyšel až v roce 1973 Ve složitých psychologických románech s kafkovskými motivy ukazuje ideové a morální hodnoty předválečné vládnoucí vrstvy v Polsku, účtování polské inteligence s vlastní minulostí: Hradby Jericha – 1946 Nebe a země – 1949 – 50 Hody Baltazarovy – 1952. Román o osudu intelektuála, hledajícího v ruinách Varšavy zbytek rodového majetku, Veronesův obraz. Bronzová brána – 1960, soubor deníkových záznamů, črt, úvah a esejů o papežském státě. Úřad – 1960, román o neúspěšném úsilí jinak úspěšného polského advokáta, vyřídit svou záležitost u vatikánských úřadů. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

prózy.

Tadeusz Breza se narodil ve šlechtické rodině. Studoval práva, ale studia nedokončil.Rok byl novicem kláštera v Belgii. Poté studoval filozofii ve Varšavě, studia dokončil v Londýně. Zde také působil v diplomatických službách.

Po návratu do Varšavy se Tadeusz Breza zajímal o divadlo, věnoval se žurnalistice a literární činnosti. V padesátých a šedesátých letech pracoval opět v diplomatických službách.

Dílo Tadeusze Brezy:

Tadeusz Breza psal eseje, divadelní črty, memoáry a reportáže. Nejznámější je jeho psychologická próza.

Próza:
Psychologické romány z vyšší společnosti:
Adam Grywald – 1936
Závist – 1939, vyšel až v roce 1973

Ve složitých psychologických románech s kafkovskými motivy ukazuje ideové a morální hodnoty předválečné vládnoucí vrstvy v Polsku, účtování polské inteligence s vlastní minulostí:
Hradby Jericha – 1946
Nebe a země – 1949 – 50

Hody Baltazarovy – 1952. Román o osudu intelektuála, hledajícího v ruinách Varšavy zbytek rodového majetku, Veronesův obraz.

Bronzová brána – 1960, soubor deníkových záznamů, črt, úvah a esejů o papežském státě.

Úřad – 1960, román o neúspěšném úsilí jinak úspěšného polského advokáta, vyřídit svou záležitost u vatikánských úřadů.