zavřít
Søren Aabye Kierkegaard

prozaik, teolog, filozof

Narození:
5. 5. 1813 , Kodaň, Dánsko
Úmrtí:
11. 11. 1855  ve věku 42 let,  Kodaň, Dánsko  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Sören Aabye Kierkegaard byl dánský spisovatel, teolog a filozof. Sören Kierkegaard byl vychováván v přísné nábožensky založené rodině. Vystudoval teologii a filozofii na Kodaňské univerzitě. Naplno se věnoval myslitelské a literární činnosti. Jeho filozofie se uplatnila až později ve filozofii existenciální a dialektické teologii. Filozoficky se S. A. Kierkergaard stavěl za subjektivní pravdu, individuální existenci. Věřil v Boha, ale hlásal, že člověk a Bůh jsou jsou nesouměřitelné veličiny, vztah mezi nimi je vztahem dvou vzájemně cizích světů. K církvi zaujímal kritické stanovisko pro její duchovní prázdnotu a pokrytectví (v časopise Okamžik). Dílo Sörena Kierkegaarda: Spisy Sörena Kierkegaarda se zaměřují na teologické problémy, ale jsou pojaty literárně. Vynikají vybroušeným stylem, bohatou fantazií a krásným básnickým jazykem.Autor v nich využívá i humor a ironii. Svá díla vydával většinou pod pseudonymy. Buď a nebo – 1843, v tomto díle přdstírá dva přístupy k životu, estetický a etický Bázeň a chvění – 1843, v tomto spise se autor zabývá otázkami víry Stadia životní cesty – 1845, v textu se zabývá hlavními přístupy k životu: estetický, etický a náboženský. Pojem úzkosti – 1844, těžiskem textu je pojem úzkosti Porovnání dvou teoretických možností poznání věčné pravdy. Filozofické drobky – 1844 Závěrečný nevědecký dodatek – 1846 Svým učením a spisy inspiroval Kierkegaard řadu spisovatelů a filozofů. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Sören Aabye Kierkegaard byl dánský spisovatel, teolog a filozof.

Sören Kierkegaard byl vychováván v přísné nábožensky založené rodině. Vystudoval teologii a filozofii na Kodaňské univerzitě. Naplno se věnoval myslitelské a literární činnosti. Jeho filozofie se uplatnila až později ve filozofii existenciální a dialektické teologii.

Filozoficky se S. A. Kierkergaard stavěl za subjektivní pravdu, individuální existenci. Věřil v Boha, ale hlásal, že člověk a Bůh jsou jsou nesouměřitelné veličiny, vztah mezi nimi je vztahem dvou vzájemně cizích světů. K církvi zaujímal kritické stanovisko pro její duchovní prázdnotu a pokrytectví (v časopise Okamžik).

Dílo Sörena Kierkegaarda:

Spisy Sörena Kierkegaarda se zaměřují na teologické problémy, ale jsou pojaty literárně. Vynikají vybroušeným stylem, bohatou fantazií a krásným básnickým jazykem.Autor v nich využívá i humor a ironii. Svá díla vydával většinou pod pseudonymy.

Buď a nebo – 1843, v tomto díle přdstírá dva přístupy k životu, estetický a etický
Bázeň a chvění – 1843, v tomto spise se autor zabývá otázkami víry

Stadia životní cesty – 1845, v textu se zabývá hlavními přístupy k životu: estetický, etický a náboženský.

Pojem úzkosti – 1844, těžiskem textu je pojem úzkosti

Porovnání dvou teoretických možností poznání věčné pravdy.
Filozofické drobky – 1844

Závěrečný nevědecký dodatek – 1846

Svým učením a spisy inspiroval Kierkegaard řadu spisovatelů a filozofů.