zavřít
Šimon Wels

prozaik, obchodník

Narození:
1853 , Osek na Rokycansku
Úmrtí:
1922  ve věku 69 let,  Osek na Rokycansku  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Šimon Wels, vlastním jménem Šimon Wedeles, byl německo-židovský prozaik. Šimon Wels pocházel z rozvětvené židovské rodiny žijící v Čechách. Původní příjmení Weldesů bylo Wotzasek. Se svým otcem Šimon Wels často cestoval po Čechách, žil v chudých poměrech. Snažil se vybudovat v rodné obci malý krámek.To se mu povedlo. Oženil se a narodil se mu syn Rudolf. Syna Rudolfa se snažil vychovat tak, aby se měl lépe než od sám. Umožnil mu vystudovat a ze syna se stal významný architekt, žák světoznámého architekta Adolfa Loose. Rudolf se po nástupu nacistů v roce 1939 snažil získat americké vízum. Nedostal ho a v roce 1942 zahynul i se ženou a dítětem v Osvětimi. Dílo Šimona Welse: U Bernátů - jde o pozurohodné životopisné dílo, popisující život rodiny Welsů (Weldesů) v české společnosti v letech 1803 - 1897. Rukopis vznikl v Čechách, odtud se dostal do Anglie. Po 40 letech byl převezen zpět do Čech a v roce 1987 připraven k samizdatovému vydání. Knižně vyšla kniha v roce 1993 v Praze. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Šimon Wels, vlastním jménem Šimon Wedeles, byl německo-židovský prozaik.

Šimon Wels pocházel z rozvětvené židovské rodiny žijící v Čechách. Původní příjmení Weldesů bylo Wotzasek. Se svým otcem Šimon Wels často cestoval po Čechách, žil v chudých poměrech. Snažil se vybudovat v rodné obci malý krámek.To se mu povedlo. Oženil se a narodil se mu syn Rudolf.

Syna Rudolfa se snažil vychovat tak, aby se měl lépe než od sám. Umožnil mu vystudovat a ze syna se stal významný architekt, žák světoznámého architekta Adolfa Loose. Rudolf se po nástupu nacistů v roce 1939 snažil získat americké vízum. Nedostal ho a v roce 1942 zahynul i se ženou a dítětem v Osvětimi.

Dílo Šimona Welse:

U Bernátů - jde o pozurohodné životopisné dílo, popisující život rodiny Welsů (Weldesů) v české společnosti v letech 1803 - 1897. Rukopis vznikl v Čechách, odtud se dostal do Anglie. Po 40 letech byl převezen zpět do Čech a v roce 1987 připraven k samizdatovému vydání. Knižně vyšla kniha v roce 1993 v Praze.