zavřít
Sean O´Casey

dramatik, prozaik

Narození:
30. 3. 1880 , Dublin, Irsko
Úmrtí:
18. 9. 1964  ve věku 84 let,  Torquay, Anglie  †
Znamení:
beran  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Seán O'Casey, irsky Seán Ó Cathasaigh, původním jménem John Casey byl irský dramatik, proslulý svými realistickými dramaty z chudinských čtvrtí Dublinu. Svá díla psal anglicky. ŽivotNarodil se v protestantské rodině. Jeho otec zemřel, když mu bylo šest. Po otcově smrti žila rodina ve velké chudobě. Do školy chodil jen tři roky, pracovat začal ve čtrnácti. Pracoval na železnici a zúčastnil se i irské železniční stávky roku 1911, po níž byl dlouho nezaměstnaný. Roku 1906 vstoupil do nacionalistické organizace Keltská liga (Conradh na Gaeilge) a Irské republikánské bratrství (Bráithreachas Phoblacht na hÉireann). Naučil se irsky a poirštil své jméno na Seán Ó Cathasaigh. Roku 1914 se stal generálním tajemníkem Irské republikánské armády (Arm Cathartha na hÉireann). Byl zároveň výrazně levicově orientovaný, pracoval v irských odborech. Ovlivnil ho irský labouristický vůdce Jim Larkin. Nacionalistické a socialistické hnutí bylo v Irsku propletené, ale okolo roku 1914 v něm začaly převažovat nacionální síly, což O'Caseye zklamalo a z hnutí se stáhl, takže se neúčastnil Velikonočního povstání roku 1916. Poté, co se stáhl z politiky, začal se více věnovat dramatu. Napsal několik her, ale ty začaly v irském prostředí narážet. Některé byly odmítány nacionalistickými kruhy. Vrchol přišel roku 1926, kdy představil tragikomedii The Plough and the Stars (Pluh a hvězdy), která pojednávala o Velikonočním povstání. Abbey Theatre ji odmítl hrát a označil za urážku irských národních hrdinů. Do značné míry pod tlakem nacionalistů O'Casey odjel roku 1926 do Anglie, kde žil až do konce života. Definitivně se rozhodl natrvalo zůstat v Anglii poté, co Abbey Theatre odmítl roku 1929 jeho protiválečné drama The Silver Tassie. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Seán O'Casey, irsky Seán Ó Cathasaigh, původním jménem John Casey byl irský dramatik, proslulý svými realistickými dramaty z chudinských čtvrtí Dublinu. Svá díla psal anglicky.

Život
Narodil se v protestantské rodině. Jeho otec zemřel, když mu bylo šest. Po otcově smrti žila rodina ve velké chudobě. Do školy chodil jen tři roky, pracovat začal ve čtrnácti. Pracoval na železnici a zúčastnil se i irské železniční stávky roku 1911, po níž byl dlouho nezaměstnaný.

Roku 1906 vstoupil do nacionalistické organizace Keltská liga (Conradh na Gaeilge) a Irské republikánské bratrství (Bráithreachas Phoblacht na hÉireann). Naučil se irsky a poirštil své jméno na Seán Ó Cathasaigh. Roku 1914 se stal generálním tajemníkem Irské republikánské armády (Arm Cathartha na hÉireann). Byl zároveň výrazně levicově orientovaný, pracoval v irských odborech. Ovlivnil ho irský labouristický vůdce Jim Larkin.

Nacionalistické a socialistické hnutí bylo v Irsku propletené, ale okolo roku 1914 v něm začaly převažovat nacionální síly, což O'Caseye zklamalo a z hnutí se stáhl, takže se neúčastnil Velikonočního povstání roku 1916.

Poté, co se stáhl z politiky, začal se více věnovat dramatu. Napsal několik her, ale ty začaly v irském prostředí narážet. Některé byly odmítány nacionalistickými kruhy. Vrchol přišel roku 1926, kdy představil tragikomedii The Plough and the Stars (Pluh a hvězdy), která pojednávala o Velikonočním povstání. Abbey Theatre ji odmítl hrát a označil za urážku irských národních hrdinů. Do značné míry pod tlakem nacionalistů O'Casey odjel roku 1926 do Anglie, kde žil až do konce života. Definitivně se rozhodl natrvalo zůstat v Anglii poté, co Abbey Theatre odmítl roku 1929 jeho protiválečné drama The Silver Tassie.

  • Nejlepší Halibut míří od Moravy k Vltavě

    Novinky, 13. 9. 2011 Některé inscenace se na svět klubou dlouho. Krejčíkově verzi Penziónu pro svobodné pány Seana O´Caseyho, které se ve Slováckém divadle zmocnil, jak jinak, proti vůli třiadevadesátiletého klasika českého filmu, Igor Stránský, to trvalo patnáct měsíců. … více

Hledáte také jako: Seán Ó Cathasaigh, John Casey
Rychlá navigace:novinky |diskuse

Mohli by vás také zajímat…