zavřít
Sant-John Perse

prozaik

Narození:
31. 5. 1887 , St. Léger–les Feuilles, Guadeloupe, Francie
Úmrtí:
20. 6. 1975  ve věku 88 let,  Giens, Francie  †
Znamení:
blíženci  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Saint–John Perse byl francouzský básník oceněný v roce 1960 Nobelovou cenou za literaturu „Za vznešený rozlet a obraznou tvůrčí fantazii jeho básnického díla, které vizionářsky zrcadlí situaci naší doby“. Sant–John Perse se narodil v aristokratické rodině jako Alexis Saint–Léger. Vystudoval práva, přírodní vědy, literaturu a politické vědy. To mu umožnilo pracovat v diplomatických službách, kde dosáhl skvělé kariéry. Působil na Dalekém východě, hlavně v Číně. Byl uznávaným odborníkem pro tuto oblast. I odtud čerpal inspiraci pro svou poezii. Za 2. světové války emigroval do USA, kde působil mj. jako knihovník Kongresu. Do Francie se vrátil teprve jako sedmdesátiletý. Dílo Sant–Johna Perse: Poezie Sant–Johna Perse se vyznačovala často náročnou obrazností a symbolistním zaměřením. Své vysoké umělecké, jazykové a věcné nároky uplatnil např. v poetickém cestopise z pouště Gobi: Anabáze – 1924 (slovensky 1968). Většina jeho významnějších děl vznikla v Americe: Deště Sněhy Vichry - 1965, v těchto dílech se zaměřuje na společné rysy přírody a člověka, na vnější a vnitřní svět. Mimořádnou pozornost vyvolala sbírka s hlavní ideou nekonečnosti moře, času a člověka: Majáky – 1957 (č. 1967). Zpěv o rovnodennosti – sbírka vydaná česky v roce 1987. Exotické jméno a umělecký pseudonym činí potíže i velkým encyklopediím. Své umělecké jméno si několikrát změnil: Saintléger Léger – 1909 – 1911 St. J. Perse - 1924 Saint–John Perse – od roku 1942 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Saint–John Perse byl francouzský básník oceněný v roce 1960 Nobelovou cenou za literaturu „Za vznešený rozlet a obraznou tvůrčí fantazii jeho básnického díla, které vizionářsky zrcadlí situaci naší doby“.

Sant–John Perse se narodil v aristokratické rodině jako Alexis Saint–Léger. Vystudoval práva, přírodní vědy, literaturu a politické vědy. To mu umožnilo pracovat v diplomatických službách, kde dosáhl skvělé kariéry. Působil na Dalekém východě, hlavně v Číně. Byl uznávaným odborníkem pro tuto oblast. I odtud čerpal inspiraci pro svou poezii. Za 2. světové války emigroval do USA, kde působil mj. jako knihovník Kongresu. Do Francie se vrátil teprve jako sedmdesátiletý.

Dílo Sant–Johna Perse:

Poezie Sant–Johna Perse se vyznačovala často náročnou obrazností a symbolistním zaměřením.

Své vysoké umělecké, jazykové a věcné nároky uplatnil např. v poetickém cestopise z pouště Gobi:
Anabáze – 1924 (slovensky 1968).

Většina jeho významnějších děl vznikla v Americe:
Deště
Sněhy

Vichry
- 1965, v těchto dílech se zaměřuje na společné rysy přírody a člověka, na vnější a vnitřní svět.

Mimořádnou pozornost vyvolala sbírka s hlavní ideou nekonečnosti moře, času a člověka:
Majáky – 1957 (č. 1967).

Zpěv o rovnodennosti – sbírka vydaná česky v roce 1987.

Exotické jméno a umělecký pseudonym činí potíže i velkým encyklopediím. Své umělecké jméno si několikrát změnil:
Saintléger Léger – 1909 – 1911
St. J. Perse - 1924
Saint–John Perse – od roku 1942