zavřít
Samuel Beckett

dramatik, prozaik

Narození:
13. 4. 1906 , Dublin, Irsko
Úmrtí:
22. 12. 1989  ve věku 83 let,  Paříž, Francie  †
Znamení:
beran  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

20 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Samuel Beckett byl irský prozaik a dramatik píšící od roku 1945 francouzsky, jeden z tvůrců absurdního divadla, od roku 1969 nositel Nobelovy ceny za literaturu. Samuel Beckett se narodil v Irsku v zámožné protestantské rodině. Vystudoval jazyky na univerzitě v Dublinu. Poté vyučoval v Belfastu, byl lektorem angličtiny v Paříži a krátce působil na univerzitě v Dublinu. Od roku 1931 se Samuel Beckett začal věnovat pouze literární tvorbě. Zajištěn dědictvím po otci žil v Londýně, ale v roce 1937 začal žít trvale v Paříži. Francie ho již od počátku přitahovala a považoval ji za svou druhou vlast. Od poloviny čtyřicátých let začal psát svá díla většinou francouzsky, je proto zařazován i mezi francouzské spisovatele irského původu. Dílo Samuela Becketta: Do literatury vstoupil Samuel Beckett anglicky psanými esejemi, sbírkami povídek a básní. Próza: Murphy – 1938, první větší próza. Román o Irovi, který přijímá práci v ústavu pro choromyslné, čímž chce eliminovat vše, co ho spoutává s tělem, chce žít jen ve svém izolovaném vědomí. Merciér a Camier – 1946, vydán 1970. V románu hlavní hrdinové předjímají dvojici protagonistů z Čekání na Godota. Vyhoštěný – 1946, novela Volná trilogie v níž se člověk projevuje jako nemohoucí, bloudící a stále hledajicí bytost: Molloy – 1951 Malone umírá – 1951 Nepojmenovatelný – 1953 Watt – 1953, poslední autorův román psaný v angličtině. Hlavní hrdinové nemohou najít vhodná slova pro sdělení základní pravdy existence. Dramata: Čekání na Godota – 1953. Absurdní drama, vrcholné autorovo dílo. Zdůrazňuje bezvýchodnost lidské existence, pocit osamocení člověka ve světě. Vystupuje tu absurdní situace současného světa, budoucnost není žádná, není ani víra ve vyšší smysl lidské existence. Premiéra v Théâtre de Babylone měla obrovský úspěch. Beckett je autorem dalších asi tří desítek převážně dramatických textů: Konec hry – 1956 Poslední páska – 1959 Šťastné dny – 1963 Hra – 1965 Krok – 1978 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Samuel Beckett byl irský prozaik a dramatik píšící od roku 1945 francouzsky, jeden z tvůrců absurdního divadla, od roku 1969 nositel Nobelovy ceny za literaturu.

Samuel Beckett se narodil v Irsku v zámožné protestantské rodině. Vystudoval jazyky na univerzitě v Dublinu. Poté vyučoval v Belfastu, byl lektorem angličtiny v Paříži a krátce působil na univerzitě v Dublinu.

Od roku 1931 se Samuel Beckett začal věnovat pouze literární tvorbě. Zajištěn dědictvím po otci žil v Londýně, ale v roce 1937 začal žít trvale v Paříži. Francie ho již od počátku přitahovala a považoval ji za svou druhou vlast. Od poloviny čtyřicátých let začal psát svá díla většinou francouzsky, je proto zařazován i mezi francouzské spisovatele irského původu.

Dílo Samuela Becketta:

Do literatury vstoupil Samuel Beckett anglicky psanými esejemi, sbírkami povídek a básní.

Próza:
Murphy – 1938, první větší próza. Román o Irovi, který přijímá práci v ústavu pro choromyslné, čímž chce eliminovat vše, co ho spoutává s tělem, chce žít jen ve svém izolovaném vědomí.

Merciér a Camier – 1946, vydán 1970. V románu hlavní hrdinové předjímají dvojici protagonistů z Čekání na Godota.

Vyhoštěný – 1946, novela

Volná trilogie v níž se člověk projevuje jako nemohoucí, bloudící a stále hledajicí bytost:
Molloy – 1951
Malone umírá – 1951
Nepojmenovatelný – 1953

Watt – 1953, poslední autorův román psaný v angličtině. Hlavní hrdinové nemohou najít vhodná slova pro sdělení základní pravdy existence.

Dramata:
Čekání na Godota – 1953. Absurdní drama, vrcholné autorovo dílo. Zdůrazňuje bezvýchodnost lidské existence, pocit osamocení člověka ve světě. Vystupuje tu absurdní situace současného světa, budoucnost není žádná, není ani víra ve vyšší smysl lidské existence. Premiéra v Théâtre de Babylone měla obrovský úspěch.

Beckett je autorem dalších asi tří desítek převážně dramatických textů:
Konec hry – 1956
Poslední páska – 1959
Šťastné dny – 1963
Hra – 1965
Krok – 1978

Samuel Beckett v našich článcích

  • Beckettova novela po osmdesáti letech

    Novinky, 4. 4. 2014 Dosud nepublikovaná novela irského spisovatele Samuela Becketta Echo’s Bones (Kosti ozvěny) se objeví na pultech britských knihkupců tento měsíc. … více

Mohli by vás také zajímat…