zavřít
Rudolf Nekola
přidej profesi
Narození:
20. 3. 1901 , České Budějovice
Úmrtí:
1. 12. 1969  ve věku 68 let,  Hamilton, Kanada  †
Znamení:
ryby  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Rudolf Nekola se narodil 20.3.1901 v Českých Budějovicích, v rodině zemědělce, jako jedno z devíti dětí. Zde také studoval na učitelském ústavu. Ve dvacátých letech žil několik let ve Spojených státech a na universitě v Chicagu si rozšířil své pedagogické vzdělání. Po návratu do republiky působil jako odborný učitel na pražských školách. V této době publikoval odborné příspěvky z pedagogiky a redigoval noviny pro žáky reformních škol Roj. Absolvoval také důstojnickou školu v Josefově. V březnu roku 1939 uprchnul přes Francii do Velké Británie. V letech 1941 – 43 byl členem čs. vojenské náborové mise v Kanadě, Brazílii a dalších latinskoamerických státech. Po roce 1945 se vrátil zpět do vlasti, byl povýšen do hodnosti plukovníka a stal se šéfredaktorem deníku Obrana lidu. V roce 1948 emigroval do Kanady, kde v Torontu vyučoval v české doplňovací škole, byl aktivním členem Sokola a různých krajanských spolků. Vydával bulletin Naše noviny ( později týdeník Náš domov ). Pro kanadský rozhlas psal pořady o Československu. Zemřel 1.12.1969 v kanadském Hamiltonu. Literární tvorba Rudolfa Nekoly byla velice rozmanitá, a to od tvorby pro děti a mládež, přes historické romány, reportáže a polobeletristické cestopisné práce, pro které čerpal náměty ze svých cest po různých zemích Severní a Jižní Ameriky, až po školní učebnice a odborné i populárně naučné publikace. Rudolf Nekola byl i velice plodným autorem různých novinových a časopiseckých příspěvků uveřejněných v různém československém, českém exilovém a zahraničním tisku. Rudolf Nekola začal publikovat již na počátku dvacátých let a jeho počáteční tvorba byla věnována dětským čtenářům, např. Dobrodružství strýce Cvrčka ( 1924 ), Princezna Žampiona ( 1926 ). Román Země sedmi měst ( 1924 ) je situován do Arizony 50.let 19. století a zachycuje boj indiánů s bílými přistěhovalci. Další román pro mládež Ostrov velkého neklidu aneb Příběhy Petra Gulivera ( 1936 ) byl inspirován populárním románem Jonathana Swifta. Do historického období Kalifornie v čase osvobození od Mexika je zasazen další Nekolův román Třináctý guvernér ( 1939 ). V kanadském válečném exilu vydal sbírku poesie Noc v hoře Královské ( Montreal 1943 ). Snad i ve stejné době vydal historický román Císař konstantinopolský, jehož hlavní postavou je český král Jiřík z Poděbrad. V Kanadě vydával své knihy i po roce 1945, např. cestopis Čtení o Kanadě ( 1947 ). Do oblasti učebnic patří např. čítanka Radostné čtení vydaná v Chicagu v roce 1929, Jazyk český ( 1932 ), Nová česká literatura ( 1934 ), atd. Vedle češtiny a angličtiny Rudolf Nekola psal také v jazyce portugalském, a to v době svého válečného pobytu v Brazílii. Zde napsal několik cestopisných knih a rozhlasových her. Autor : Jiří Louženský (cestoklub@volny.cz) …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Rudolf Nekola se narodil 20.3.1901 v Českých Budějovicích, v rodině zemědělce, jako jedno z devíti dětí. Zde také studoval na učitelském ústavu. Ve dvacátých letech žil několik let ve Spojených státech a na universitě v Chicagu si rozšířil své pedagogické vzdělání. Po návratu do republiky působil jako odborný učitel na pražských školách. V této době publikoval odborné příspěvky z pedagogiky a redigoval noviny pro žáky reformních škol Roj. Absolvoval také důstojnickou školu v Josefově. V březnu roku 1939 uprchnul přes Francii do Velké Británie. V letech 1941 – 43 byl členem čs. vojenské náborové mise v Kanadě, Brazílii a dalších latinskoamerických státech. Po roce 1945 se vrátil zpět do vlasti, byl povýšen do hodnosti plukovníka a stal se šéfredaktorem deníku Obrana lidu. V roce 1948 emigroval do Kanady, kde v Torontu vyučoval v české doplňovací škole, byl aktivním členem Sokola a různých krajanských spolků. Vydával bulletin Naše noviny ( později týdeník Náš domov ). Pro kanadský rozhlas psal pořady o Československu. Zemřel 1.12.1969 v kanadském Hamiltonu.

Literární tvorba Rudolfa Nekoly byla velice rozmanitá, a to od tvorby pro děti a mládež, přes historické romány, reportáže a polobeletristické cestopisné práce, pro které čerpal náměty ze svých cest po různých zemích Severní a Jižní Ameriky, až po školní učebnice a odborné i populárně naučné publikace. Rudolf Nekola byl i velice plodným autorem různých novinových a časopiseckých příspěvků uveřejněných v různém československém, českém exilovém a zahraničním tisku.
Rudolf Nekola začal publikovat již na počátku dvacátých let a jeho počáteční tvorba byla věnována dětským čtenářům, např. Dobrodružství strýce Cvrčka ( 1924 ), Princezna Žampiona ( 1926 ). Román Země sedmi měst ( 1924 ) je situován do Arizony 50.let 19. století a zachycuje boj indiánů s bílými přistěhovalci. Další román pro mládež Ostrov velkého neklidu aneb Příběhy Petra Gulivera ( 1936 ) byl inspirován populárním románem Jonathana Swifta. Do historického období Kalifornie v čase osvobození od Mexika je zasazen další Nekolův román Třináctý guvernér ( 1939 ).
V kanadském válečném exilu vydal sbírku poesie Noc v hoře Královské ( Montreal 1943 ). Snad i ve stejné době vydal historický román Císař konstantinopolský, jehož hlavní postavou je český král Jiřík z Poděbrad.

V Kanadě vydával své knihy i po roce 1945, např. cestopis Čtení o Kanadě ( 1947 ). Do oblasti učebnic patří např. čítanka Radostné čtení vydaná v Chicagu v roce 1929, Jazyk český ( 1932 ), Nová česká literatura ( 1934 ), atd.

Vedle češtiny a angličtiny Rudolf Nekola psal také v jazyce portugalském, a to v době svého válečného pobytu v Brazílii. Zde napsal několik cestopisných knih a rozhlasových her.

Autor : Jiří Louženský (cestoklub@volny.cz)