zavřít
Rudolf Mayer

básník

Narození:
13. 10. 1837 , Nová hospoda
Úmrtí:
12. 8. 1865  ve věku 27 let,  Loučim  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

7 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Rudolf Mayer byl básník, představitel májovců. Rudolf Mayer studoval gymnázium v Klatovech. V Praze začal studovat práva a studium dokončil v roce 1864 ve Vídni, kde získal doktorát. Dílo Rudolfa Mayera: Rudolf Mayer byl tzv. básník světobolů. Jeho poezie patřila k nejkvalitnější ve své době. Za svého života nevydal žádnou sbírku. Jeho verše vycházely v časopisech. Sbírky, které posmrtně vydal Mayerův přítel, měly mezi májovci poměrně velký ohlas. Básně - sbírka - V poledne - sociální balada, nejznámější báseň sbírky líčí tragický rozpor proletáře, který přemýšlí o osvobození z bídy, ale nemůže sáhnout k revolučnímu činu, neboť sám by nic nezmohl. Když mu zemře dítě a záhy i žena, propadne alkoholu. - Znělky noční - romance zachycující typický osud dělníka - Námět - balada o topiči parního kotle. Hrdina přemýšlí o pomstě tím, že zničí stroj. Od těchto myšlenek však upustí, neboť došel k závěru, že zničení jednoho stroje nemá smysl. Písně v Bouři - sbírka Věčnost - sbírka Pro vlast a svobodu - 1951, sbírka téměř celé Mayerovy poezie …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Rudolf Mayer byl básník, představitel májovců.

Rudolf Mayer studoval gymnázium v Klatovech. V Praze začal studovat práva a studium dokončil v roce 1864 ve Vídni, kde získal doktorát.

Dílo Rudolfa Mayera:

Rudolf Mayer byl tzv. básník světobolů. Jeho poezie patřila k nejkvalitnější ve své době. Za svého života nevydal žádnou sbírku. Jeho verše vycházely v časopisech. Sbírky, které posmrtně vydal Mayerův přítel, měly mezi májovci poměrně velký ohlas.

Básně - sbírka
- V poledne - sociální balada, nejznámější báseň sbírky líčí tragický rozpor proletáře, který přemýšlí o osvobození z bídy, ale nemůže sáhnout k revolučnímu činu, neboť sám by nic nezmohl. Když mu zemře dítě a záhy i žena, propadne alkoholu.

- Znělky noční - romance zachycující typický osud dělníka

- Námět - balada o topiči parního kotle. Hrdina přemýšlí o pomstě tím, že zničí stroj. Od těchto myšlenek však upustí, neboť došel k závěru, že zničení jednoho stroje nemá smysl.

Písně v Bouři - sbírka
Věčnost - sbírka

Pro vlast a svobodu - 1951, sbírka téměř celé Mayerovy poezie