zavřít
Robinson Jeffers

básník

Narození:
10. 1. 1887 , Pittsburgh v Pensylvánii, USA
Úmrtí:
20. 1. 1962  ve věku 75 let,  Karmel v Kalifornii, USA  †
Znamení:
kozoroh  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Robinson Jeffers byl americký básník. Robinson Jefferson se narodil v rodině profesora antické literatury. Pod vlivem svého otce se brzy naučil číst řecky a zamiloval si řecké písemnictví. V Evropě studoval střední školu (Lipsko, Ženeva, Curych). V Americe po získání titulu bakaláře svobodných umění studoval medicínu, pak lesnictví, ale nakonec se rozhodl věnovat básnické činnosti. V roce 1913 se Robinson Jeffers oženil se ženou, která byla jeho láskou a inspirací - Unou Kusterovou. Na skále u kalifornského pobřeží v Karmelu si postavil kamenný dům a Jestřábí věž, kde žil až do konce svého života. Dílo Robinsona Jefferse: Na originalitu Jeffersova díla měla vliv mj. drsná krása přírody, která ho obklopovala. Jeho básně obsahují značný pesimismus, který je projevem jeho obav o osud člověka a touhy najít trvalé hodnoty. Tragično jeho básní je podobné tragičnu antických dramat. U Jefferse splývá poezie s prózou. Tamar a jiné básně - 1924, sbírka obsahuje : Tři básnické povídky: - Hřebec grošák - Tamar - Kristus z pobřeží Dramatickou adaptaci Aischylovy Oresteie pd názvem - Odcházející Orestes A kratší lyrické básně. Ženy od mysu Sur - 1927, básnická povídka, v níž v tragickém příběhu Fausta nové doby se Jeffers snažil ukázat na nebezpečí sebeklamání a domýšlivosti člověka ve vztahu k přírodě. Pastýřka putující k dubnu - 1929, balada o "americké Viktorce". Mara - 1941, básnické povídky se skvěle prokreslenou postavou Fergusona, propadajícího šílenství Silák Hungerfield - 1954 Lyricko - epické sbírky: Odevzdej srdce jestřábům - 1933 Hněvej se na slunce - 1941 Dvojitá sekyra - 1941 Medea - 1946, přebásnění antické tragédie, v pojetí zrazené a zavržené ženy, která trumfovala nad Řeky. Další hry: Upadající věk Žena z Kréty …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Robinson Jeffers byl americký básník.

Robinson Jefferson se narodil v rodině profesora antické literatury. Pod vlivem svého otce se brzy naučil číst řecky a zamiloval si řecké písemnictví. V Evropě studoval střední školu (Lipsko, Ženeva, Curych). V Americe po získání titulu bakaláře svobodných umění studoval medicínu, pak lesnictví, ale nakonec se rozhodl věnovat básnické činnosti.

V roce 1913 se Robinson Jeffers oženil se ženou, která byla jeho láskou a inspirací - Unou Kusterovou. Na skále u kalifornského pobřeží v Karmelu si postavil kamenný dům a Jestřábí věž, kde žil až do konce svého života.

Dílo Robinsona Jefferse:

Na originalitu Jeffersova díla měla vliv mj. drsná krása přírody, která ho obklopovala. Jeho básně obsahují značný pesimismus, který je projevem jeho obav o osud člověka a touhy najít trvalé hodnoty.
Tragično jeho básní je podobné tragičnu antických dramat. U Jefferse splývá poezie s prózou.

Tamar a jiné básně - 1924, sbírka obsahuje :
Tři básnické povídky:
- Hřebec grošák
- Tamar
- Kristus z pobřeží


Dramatickou adaptaci Aischylovy Oresteie pd názvem
- Odcházející Orestes

A kratší lyrické básně.

Ženy od mysu Sur - 1927, básnická povídka, v níž v tragickém příběhu Fausta nové doby se Jeffers snažil ukázat na nebezpečí sebeklamání a domýšlivosti člověka ve vztahu k přírodě.

Pastýřka putující k dubnu - 1929, balada o "americké Viktorce".
Mara - 1941, básnické povídky se skvěle prokreslenou postavou Fergusona, propadajícího šílenství
Silák Hungerfield - 1954

Lyricko - epické sbírky:
Odevzdej srdce jestřábům - 1933
Hněvej se na slunce - 1941
Dvojitá sekyra - 1941

Medea - 1946, přebásnění antické tragédie, v pojetí zrazené a zavržené ženy, která trumfovala nad Řeky.

Další hry:
Upadající věk
Žena z Kréty

Robinson Jeffers v našich článcích