zavřít
Robert Penn Warren

básník, prozaik, literární kritik

Narození:
24. 4. 1905 , Guthrie, Kentucky, USA
Úmrtí:
15. 9. 1989  ve věku 84 let,  Stratton, Vermont, USA  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Robert Penn Warren byl americký spisovatel a kritik. Robert Penn Warren se narodil v rodině bankéře a učitelky. Studoval na univerzitě v Nashvillu kde se připojil ke skupině básníků a filozofů, kteří se scházeli na literárních večerech. Dali si název Běženci. Lze je považovat za jeden z projevů tzv. jižanské renesance. Skupina se hrdě hlásila k Jihu, chtěla přehodnotit jižanskou minulost a přítomnost. Když se v roce 1928 skupina Běženců rozpadla, připojil se Warren krátce k agrární skupině, ale nakonec upustil od veřejné aktivity. Robert Penn Waren působil jako univerzitní učitel v Louisianě, Minnesotě a na Yale. Za svou literární tvorbu získal četná ocenění a je jediným autorem, který získal Pulitzerovu cenu za poezii i beletrii. Dílo Roberta Penna Warrena: Literární tvorbu zahájil Robert Penn Warren poezií a básně psal po celý život. Poezie: Šestatřicet básní – 1936, sbírka ovlivněná barokní anglickou poezií Sourozenec draků – 1953 Sliby – 1957 Vtělení – 1970 Teď a potom – 1978 Próza: Základním impulsem Warrenovy románové tvorby byla srážka aristokratického starého Jihu s podnikatelským novým Jihem.Jeho romány jsou umístěny na americký Jih, zachycují jeho brutalitu i krásu. Romány: Noční jezdec – 1939, autorova románová prvotina, ve které se zaměřil na spory mezi pěstiteli tabáku a monopolními překupníky.Spory byly často řešeny teroristickými nočními nájezdy ve stylu Ku – klux – klanu. U nebeských bran – 1943. Román byl inspirován osudem reálné osobnosti kentuckého politika, který pokrytecky získá moc, ale ztrácí dceru. Všichni jsou zbrojnoši královi – 1946. Příběh plný obětí včetně guvernéra Starka je vyprávěn jeho tajemníkem Jackem Burdenem, potomkem staré plantážnické rodiny.Ten se snaží najít své místo v současném světě, plném korupce a podvodů, aniž y ztratil svou čest. Román byl zhodnocen Pulitzerovou cenou. Dost světa a času – 1950 Roj andělů – 1955 Jeskyně – 1959 Poušť – 1961 Potopa – 1964 Na shledanou v zeleném údolí – 1971 Místo kam dojít – 1977 Warren psal také eseje, historická díla a knihy pro děti. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Robert Penn Warren byl americký spisovatel a kritik.

Robert Penn Warren se narodil v rodině bankéře a učitelky. Studoval na univerzitě v Nashvillu kde se připojil ke skupině básníků a filozofů, kteří se scházeli na literárních večerech. Dali si název Běženci. Lze je považovat za jeden z projevů tzv. jižanské renesance. Skupina se hrdě hlásila k Jihu, chtěla přehodnotit jižanskou minulost a přítomnost. Když se v roce 1928 skupina Běženců rozpadla, připojil se Warren krátce k agrární skupině, ale nakonec upustil od veřejné aktivity.

Robert Penn Waren působil jako univerzitní učitel v Louisianě, Minnesotě a na Yale. Za svou literární tvorbu získal četná ocenění a je jediným autorem, který získal Pulitzerovu cenu za poezii i beletrii.

Dílo Roberta Penna Warrena:

Literární tvorbu zahájil Robert Penn Warren poezií a básně psal po celý život.

Poezie:
Šestatřicet básní – 1936, sbírka ovlivněná barokní anglickou poezií
Sourozenec draků – 1953
Sliby – 1957
Vtělení – 1970
Teď a potom – 1978

Próza:
Základním impulsem Warrenovy románové tvorby byla srážka aristokratického starého Jihu s podnikatelským novým Jihem.Jeho romány jsou umístěny na americký Jih, zachycují jeho brutalitu i krásu.

Romány:

Noční jezdec – 1939, autorova románová prvotina, ve které se zaměřil na spory mezi pěstiteli tabáku a monopolními překupníky.Spory byly často řešeny teroristickými nočními nájezdy ve stylu Ku – klux – klanu.

U nebeských bran – 1943. Román byl inspirován osudem reálné osobnosti kentuckého politika, který pokrytecky získá moc, ale ztrácí dceru.

Všichni jsou zbrojnoši královi – 1946. Příběh plný obětí včetně guvernéra Starka je vyprávěn jeho tajemníkem Jackem Burdenem, potomkem staré plantážnické rodiny.Ten se snaží najít své místo v současném světě, plném korupce a podvodů, aniž y ztratil svou čest.
Román byl zhodnocen Pulitzerovou cenou.

Dost světa a času – 1950
Roj andělů – 1955
Jeskyně – 1959
Poušť – 1961
Potopa – 1964
Na shledanou v zeleném údolí – 1971
Místo kam dojít – 1977

Warren psal také eseje, historická díla a knihy pro děti.