zavřít
Robert Merle

dramatik, překladatel, prozaik

Narození:
29. 8. 1908 , Tébessa, Alžírsko
Úmrtí:
28. 3. 2004  ve věku 95 let,  Paříž, Francie  †
Znamení:
panna  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

10 se líbí, 4 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Robert Merle by francouzský spisovatel, dramatik a překladatel. Robert Merle se narodil v Alžírsku jako syn důstojníka. V roce 1918 se rodina přestěhovala do Paříže. Zde vystudoval anglistiku, filozofii a literární vědy. Za války byl Robert Merle v bitvě u Dunkerque zajat a tři roky prožil v německém zajetí. Po válce působil jako profesor anglické a americké literatury. Poté se věnoval převážně literární práci. Dílo Roberta Merleho: Robert Merle se ve svých dílech zabýval hledáním kořenů zla, jako je nesnášenlivost, rasismus, válka a pod. Romány: Víkend na Zuydcoote - 1949, z 2. světové války Smrt je mým řemeslem - 1952, zpověď bývalého velitele koncentračního tábora Malevil - 1972, utopická sci - fi Velkou pozornost věnoval Merle dějinám Francie v období náboženských konfliktů v 16. a 17. století v rozsáhlé třináctidílné románové fresce: Osudy Francie - v češtině se sága uvádí pod názvem prvního dílu - Děditství otců. Děj plný dobrodružství je humorně vyprávěn archaizovaným jazykem ve stylu dobových kronik - v prvních šesti knihách venkovským šlechticem a lékařem v královských službách Petrem ze Sioracu, v dalších knihách pak jeho synem. Do historických událostí jsou zasazeny i příběhy členů rodiny. Další romány z historického hlediska založené na studiu odborných materiálů: Dědictví otců - 1977 V rozpuku mládí - 1979 Mé dobré město Paříž - 1980 Vladař na scéně - 1982 Horoucí láska - 1983 Svítání - 1985 Ples u vévodkyně - 1991 Mladičký král - 1993 Růže života - 1995 Lilie a purpur - 1997 Sláva a nebezpečí - 1999 Spiknutí a úklady - 2001 Meč a lásky - 2003 Až delfín promluví - 1967, aktuální román v duchu science fiction, připomíínající zneužitím delfínů pro vojenské účely např. Čapkovu Válku s mloky. V padesátých letech psal Merle také dramata: Sisyfos a smrt Vláda žen Některé romány byly zfilmovány: Víkend na Zuydcoote Malevil Až delfín promluví Merle se věnoval také překladům. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Robert Merle by francouzský spisovatel, dramatik a překladatel.

Robert Merle se narodil v Alžírsku jako syn důstojníka. V roce 1918 se rodina přestěhovala do Paříže. Zde vystudoval anglistiku, filozofii a literární vědy.

Za války byl Robert Merle v bitvě u Dunkerque zajat a tři roky prožil v německém zajetí. Po válce působil jako profesor anglické a americké literatury. Poté se věnoval převážně literární práci.

Dílo Roberta Merleho:

Robert Merle se ve svých dílech zabýval hledáním kořenů zla, jako je nesnášenlivost, rasismus, válka a pod.

Romány:
Víkend na Zuydcoote - 1949, z 2. světové války
Smrt je mým řemeslem - 1952, zpověď bývalého velitele koncentračního tábora
Malevil - 1972, utopická sci - fi

Velkou pozornost věnoval Merle dějinám Francie v období náboženských konfliktů v 16. a 17. století v rozsáhlé třináctidílné románové fresce:

Osudy Francie - v češtině se sága uvádí pod názvem prvního dílu - Děditství otců. Děj plný dobrodružství je humorně vyprávěn archaizovaným jazykem ve stylu dobových kronik - v prvních šesti knihách venkovským šlechticem a lékařem v královských službách Petrem ze Sioracu, v dalších knihách pak jeho synem. Do historických událostí jsou zasazeny i příběhy členů rodiny.

Další romány z historického hlediska založené na studiu odborných materiálů:
Dědictví otců - 1977
V rozpuku mládí - 1979
Mé dobré město Paříž - 1980
Vladař na scéně - 1982
Horoucí láska - 1983
Svítání - 1985
Ples u vévodkyně - 1991
Mladičký král - 1993
Růže života - 1995
Lilie a purpur - 1997
Sláva a nebezpečí - 1999
Spiknutí a úklady - 2001
Meč a lásky - 2003

Až delfín promluví - 1967, aktuální román v duchu science fiction, připomíínající zneužitím delfínů pro vojenské účely např. Čapkovu Válku s mloky.

V padesátých letech psal Merle také dramata:
Sisyfos a smrt
Vláda žen


Některé romány byly zfilmovány:
Víkend na Zuydcoote
Malevil
Až delfín promluví


Merle se věnoval také překladům.

  • Petr Mrázek: Kdo je tady disident?

    Parlamentnílisty.cz, 13. 8. 2023 Kdysi jsem četl zajímavý román Roberta Merleho „Malevil“. Nebudu vám to vyprávět, v podstatě jde o katastrofickou scifi, kdy po výbuchu jaderné bomby nad Paříží přežívá osamocená skupinka lidí. Jednoho večera si začnou předčítat z bible, a když dojde na pasáž o Adamovi, Evě a jejich dětech, pozastaví se jeden z nich nad tím, že mají židovská jména. Po zjištění, že první lidé v bibli byli všichni Židé a že tedy jsme vlastně všichni Židé, se ptá – a proč teda Židé dělají, že jsou víc Židé než my? … více

  • Nové knihy: Munroová, Amis, Merle, Dickens a další

    Novinky, 10. 1. 2014 Začátek nového roku dává kromě novinek příležitost k připomenutí znovu vydané klasiky či dodatečně připravených e-knih. K nim patří povídky Kanaďanky Alice Munroové i román Martina Amise. Pozornost si zasluhuje próza Australana Markuse Zusaka, Francouze Roberta Merleho či Angličana Charlese Dickense. Pavlína Cermanová zavádí do doby husitské, americká prozaička Linda Laffertyová zase do časů Rudolfa II. Vycházejí povídky jejího rodáka Roberta Ervina Howarda, považovaného za jednoho ze zakladatelů podžánru fantasy – sword and sorcery (meč a magie), i e-kniha detektivky P. D. Jamesové. … více

Mohli by vás také zajímat…