zavřít
Robert Heinlein

romanopisec

Narození:
7. 7. 1907 , Butler, USA
Úmrtí:
8. 5. 1988  ve věku 80 let,  Butler, USA  †
Znamení:
rak  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Anson Robert Heinlein byl americký romanopisec, slavný představitel žánru sci - fi a dobrodružné sci - fi pro mládež. Po studiích působil pět let u námořnictva, ale pro onemocnění tuberkulózou musel odejít. Krátce podnikal, jako letecký inženýr, působil za 2. světové války v Experimentální letecké stanici válečného námořnictva. Po válce se Robert Anson Heinlein věnoval literární činnosti, publikoval v prestižním magazínu Astounding, v American Legion Magazine, The Saturday Evening Post a dalších. Využíval svých znalostí ze studia matematiky a fyziky a s bohatou invencí a vypravěčským darem začal psát povídky a romány pro dospělé i mládež, v nichž se zamýšlí nad rozvojem civilizace a budoucností lidstva. Dílo Roberta Heinleina: Díla Roberta Heinleina oslovují dospělé čtenáře a mládež díky dějově napínavým příběhům s živým dialogem. Jeho styl je moderní, vyniká dobrou charakteristikou postav a prostředí. Do literatury vstoupil povídkou: Linie života - 1939, česky v prozaickém souboru Minulost napříč budoucností - 1996. Zahájil tím úspěšnou sérii románů a povídek ze 30. - 40. let. Tato série tvoří volně propojený cyklus "historie budoucnosti".Jednotlivé části série vycházely v časopisech a byly shrnuty i do několika knižních souborů: Minulost napříč budoucností - 1967, nejrozsáhlejší knižní soubor Metuzalémovy děti - časopisecky 1941, román 1958. Téma nesmrtelnosti, která nutí vyvolené hledat místo k životu ve vesmíru, protože pro svou dlouhověkost budí nenávist ostatních. Dost času na lásku - 1973, román, v němž se rovněž setkáváme s hlavní postavou Lazara Longa z minulého díla. Sirotci oblohy - 1963, námětem románu je život na palubě kosmické lodi a zpětný vývoj civilizace. Speciálně pro mládež psal Heinlein dobrodružné sci - fi romány a od 40. let se mu podařilo výrazně ovlivnit její zájem o tento žánr: Hvězdný kadet - 1948, hlavní hrdina románu se chce stát důstojníkem speciální organizace , která řeší spory v mezigalaktickém prostoru. Rudá planeta - 1949, o dobrodružství dvou mladých lidí na planetě Mars Hvězdná kolonie - 1950 Mezi planetami - 1951, napětí a dobrodružství ve spojení se sci - fi tematikou, s postavou chlapce, který hraje hlavní roli v meziplanetárním sporu. Hvězdné zvíře - 1954, česky Hvězdný Lummox, řešící konflikt mezi pozemskou a mimozemskou inteligencí. Tunel do nebe - 1955, v románu se mladík snaží o přežití na neznámé planetě Čas pro hvězdy - 1956, námětem románu je telepatické spojení jednovaječných dvojčat Starman Jones - 1953, v románu sledujeme mladé trosečníky ve vesmíru Občan Galaxie - 1957 Vezmi si skafandr a běž - 1957, o souboji hlavního hrdiny románu s mimozemšťany Valící se kameny - 1952, román pro mládež Vládci loutek - 1951, román pro dospělé. Zajímavá je ještě tvorba pro dospělé z 50. a 60. let. Většina zde uváděných děl vyšla rovněž v češtině. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Anson Robert Heinlein byl americký romanopisec, slavný představitel žánru sci - fi a dobrodružné sci - fi pro mládež. Po studiích působil pět let u námořnictva, ale pro onemocnění tuberkulózou musel odejít. Krátce podnikal, jako letecký inženýr, působil za 2. světové války v Experimentální letecké stanici válečného námořnictva.

Po válce se Robert Anson Heinlein věnoval literární činnosti, publikoval v prestižním magazínu Astounding, v American Legion Magazine, The Saturday Evening Post a dalších. Využíval svých znalostí ze studia matematiky a fyziky a s bohatou invencí a vypravěčským darem začal psát povídky a romány pro dospělé i mládež, v nichž se zamýšlí nad rozvojem civilizace a budoucností lidstva.

Dílo Roberta Heinleina:

Díla Roberta Heinleina oslovují dospělé čtenáře a mládež díky dějově napínavým příběhům s živým dialogem. Jeho styl je moderní, vyniká dobrou charakteristikou postav a prostředí.

Do literatury vstoupil povídkou:
Linie života - 1939, česky v prozaickém souboru Minulost napříč budoucností - 1996. Zahájil tím úspěšnou sérii románů a povídek ze 30. - 40. let. Tato série tvoří volně propojený cyklus "historie budoucnosti".Jednotlivé části série vycházely v časopisech a byly shrnuty i do několika knižních souborů:

Minulost napříč budoucností - 1967, nejrozsáhlejší knižní soubor

Metuzalémovy děti - časopisecky 1941, román 1958. Téma nesmrtelnosti, která nutí vyvolené hledat místo k životu ve vesmíru, protože pro svou dlouhověkost budí nenávist ostatních.

Dost času na lásku - 1973, román, v němž se rovněž setkáváme s hlavní postavou Lazara Longa z minulého díla.

Sirotci oblohy - 1963, námětem románu je život na palubě kosmické lodi a zpětný vývoj civilizace.

Speciálně pro mládež psal Heinlein dobrodružné sci - fi romány a od 40. let se mu podařilo výrazně ovlivnit její zájem o tento žánr:

Hvězdný kadet - 1948, hlavní hrdina románu se chce stát důstojníkem speciální organizace , která řeší spory v mezigalaktickém prostoru.

Rudá planeta - 1949, o dobrodružství dvou mladých lidí na planetě Mars
Hvězdná kolonie - 1950

Mezi planetami - 1951, napětí a dobrodružství ve spojení se sci - fi tematikou, s postavou chlapce, který hraje hlavní roli v meziplanetárním sporu.

Hvězdné zvíře - 1954, česky Hvězdný Lummox, řešící konflikt mezi pozemskou a mimozemskou inteligencí.

Tunel do nebe - 1955, v románu se mladík snaží o přežití na neznámé planetě
Čas pro hvězdy - 1956, námětem románu je telepatické spojení jednovaječných dvojčat
Starman Jones - 1953, v románu sledujeme mladé trosečníky ve vesmíru
Občan Galaxie - 1957

Vezmi si skafandr a běž - 1957, o souboji hlavního hrdiny románu s mimozemšťany
Valící se kameny - 1952, román pro mládež
Vládci loutek - 1951, román pro dospělé.

Zajímavá je ještě tvorba pro dospělé z 50. a 60. let.
Většina zde uváděných děl vyšla rovněž v češtině.

Mohli by vás také zajímat…