zavřít
Robert Fulghum

prozaik, esejista, povídkář

Věk:
84
Narození:
4. 6. 1937 , Waco, Texas, USA
Znamení:
blíženci   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

53 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Robert Fulghum je americkým spisovatelem, povídkářem a esejistou. Robert Fulghum v mládí zprvu přerušil studium teologie a pracoval postupně jako kopáč, kamelot, pomocná síla na ranči, kovboj, zpěvák country. Poté se opět vrátil do školy a ukončil studium teologie. Přes dvacet let působil jako unitářský pastor a učitel kreslení a fiozofie. Vynikl jako malíř, sochař, zpěvák, byl členem rockové kapely. Hodně cestoval, v současné době žije střídavě v USA a na Krétě. Dílo Roberta Fulghuma: Robert Fulghum zaujal hlavně knihami fejetonů a krátkými zamyšleními nad problémy běžného života. Svá díla psal zpočátku jen pro sebe, odmítal je vydávat, teprve později přistoupil k jejich uveřejnění. Povídky a fejetony: Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské škole - 1989, kniha fejetonů, která se po svém vydání stala bestselerem. Podání jednotlivých fejetonů je vtipné a poutavé, s úvodem, zápletkou nebo problémem a pointou. Podobný charakter mají i další povídkové knihy: Už hořela, když jsem si do ní lehal - 1989 Ach jo - 1991 Možná, možná ne - 1993 Od začátku do konce - 1995, kniha přináší jiný literární žánr. Je to vlastně příručka, která teoriticky shrnuje čtyři předchozí knihy. Opravdová láska - 1997, sbírka vybraných a zredigovaných čtenářských příběhů. Slova, která jsem si přál napsat sám - 1997, v této knize autor s úctou přiznává literární prameny, z nichž intelektuálně čerpá. Třetí přání - 2004, netradiční román, jehož hrdiny jsou Američanka, Američan a Angličan - rodilý Řek. Příběh se odehrává na Krétě, v zahradě Cl. Moneta v Giverny, v Oxfordu, ve vlacích, nádražích, prostě všude tam, kde dochází k průsečíku tratí a lidských životů. Fulghumovy knihy jsou překládány do mnoha jazyků, vycházejí po celém světě. Byly přeloženy do celkem 30 jazyků ve sto zemích. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Robert Fulghum je americkým spisovatelem, povídkářem a esejistou.

Robert Fulghum v mládí zprvu přerušil studium teologie a pracoval postupně jako kopáč, kamelot, pomocná síla na ranči, kovboj, zpěvák country. Poté se opět vrátil do školy a ukončil studium teologie. Přes dvacet let působil jako unitářský pastor a učitel kreslení a fiozofie. Vynikl jako malíř, sochař, zpěvák, byl členem rockové kapely. Hodně cestoval, v současné době žije střídavě v USA a na Krétě.

Dílo Roberta Fulghuma:

Robert Fulghum zaujal hlavně knihami fejetonů a krátkými zamyšleními nad problémy běžného života. Svá díla psal zpočátku jen pro sebe, odmítal je vydávat, teprve později přistoupil k jejich uveřejnění.

Povídky a fejetony:

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské škole - 1989, kniha fejetonů, která se po svém vydání stala bestselerem. Podání jednotlivých fejetonů je vtipné a poutavé, s úvodem, zápletkou nebo problémem a pointou.

Podobný charakter mají i další povídkové knihy:
Už hořela, když jsem si do ní lehal - 1989
Ach jo - 1991
Možná, možná ne - 1993

Od začátku do konce - 1995, kniha přináší jiný literární žánr. Je to vlastně příručka, která teoriticky shrnuje čtyři předchozí knihy.

Opravdová láska - 1997, sbírka vybraných a zredigovaných čtenářských příběhů.

Slova, která jsem si přál napsat sám - 1997, v této knize autor s úctou přiznává literární prameny, z nichž intelektuálně čerpá.

Třetí přání - 2004, netradiční román, jehož hrdiny jsou Američanka, Američan a Angličan - rodilý Řek. Příběh se odehrává na Krétě, v zahradě Cl. Moneta v Giverny, v Oxfordu, ve vlacích, nádražích, prostě všude tam, kde dochází k průsečíku tratí a lidských životů.

Fulghumovy knihy jsou překládány do mnoha jazyků, vycházejí po celém světě. Byly přeloženy do celkem 30 jazyků ve sto zemích.

  • Zdevastovaná komunitní Stodola v Moravské Nové Vsi funguje dál

    Novinky, 15. 9. 2021 Zlata Maděřičová z Moravské Nové Vsi provozuje Stodolu, kde se lidé z okolí pravidelně scházejí. Za léta fungování ji navštívili i zahraniční hosté jako je bývalý americký velvyslanec Andrew Schapiro nebo spisovatel Robert Fulghum. Tornádo komunitní místo zdevastovalo, přesto funguje dál. V reportáži se podívejte, co vše se v potornádové době ve Stodole děje. … více

  • Ostrava se ponoří do hudebních barev. Festival navštíví i Fulghum nebo držitel Nobelovy ceny

    Bleskově, 12. 7. 2016 Colours of Ostrava začne již tento čtvrtek 14. července a láká na kapely Underworld, Tame Imapal, Of Monsters and Men nebo elektronické M83. Festival, který deník The Guardian zařadil mezi nejzajímavější akce v Evropě, se letos rozrostl na dvě desítky scén. „Colours již nejsou pouze o hudbě a doprovodném kulturním programu, díky fóru Meltingpot se zde reflektují i další oblasti lidského myšlení,” vysvětluje ředitelka festivalu Zlata Holušová a naráží tak na osobnosti, které v Ostravě vystoupí. Mezi nimi například americký spisovatel a esejista Robert Fulghum, izraelský laureát Nobelovy ceny za chemii Daniel Shechtman nebo americký držitel Pulitzerovy ceny za žurnalistiku Chris Hedges. … více

  • Přijede Robert Fulghum

    Novinky, 26. 5. 2016 Robert Fulghum přijede v červnu do Prahy propagovat svou nově vydanou knihu Poprask v sýrové uličce. … více