zavřít
Ray Bradbury

prozaik

Narození:
20. 8. 1920 , Waukegan, Ilinois
Úmrtí:
6. 6. 2012  ve věku 91 let,  Kalifornie, USA  †
Znamení:
lev  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

23 se líbí, 5 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ray Bradbury byl americký spisovatel, autor science - fiction. Ray Bradbury se narodil ve státě Illinois. Vystudoval střední školu a poté vystřídal řadu zaměstnání. Rovněž psal povídky pro zábavné časopisy. Usadil se v Los Angeles a věnoval se plně spisovatelské, editorské a recenzní činnosti. Po 2. světové válce se Ray Bradbury stal předním tvůrcem vědecko - fantastických povídek a tzv. povídek "hrůzy". Pracoval i jako tvůrčí poradce Disneylandu u Paříže. Dílo Raye Bradburyho: Povídkové soubory: Temný karneval - 1947, soubor povídek inspirovaný dílem A. E. Poea.Autorův literární debut. Řada povídkových souborů science - fiction: Marťanská kronika - 1950, o fiktivní kolonizaci Marsu na přelomu druhého a třetího tisíciletí. Začíná objevitelskými výpravami na Mars, pokračuje osidlováním planety a setkáním s původními obyvateli. Budování lidské civilizace nakonec skončí postupným vylidňováním.Poutavé dobrodružné vyprávění obsahuje i etické poselství: varuje před nebezpečím dobyvatelského přístupu k odlišné civilizaci a nabádá k lidskosti. Ilustrovaný muž - 1951 Slunce a stín - 1953 Ilustrovaná žena - 1964 Humorně laděné povídkové knihy: Říjnový kraj - 1955 Lék na melanchonii - 1959 Romány: 451 stupňů Fahrenheita - 1954, psychologický román science - fiction. Vypráví o společnosti, která je postavena jen na materiálním základě a bezduché zábavě. Nechá s sebou ochotně manipulovat, postrádá lidský cit. Pampeliškové víno - 1957, kniha vzpomínek Smrt je vždycky osamělá - 1985, detektivní román Hřbitov bláznů - 1990, autorův poslední román Zen a umění psát - 1989, eseje o tvořivosti na téma radost z psaní Bradbury psal také texty a scénáře pro divadlo film a televizi. V roce 1964 založil vlastní divadlo Pandemonium Theatre, kde uvedl své hry: Svět Raye Bradburyho Pád vzhúru - komedie inspirovaná ročním pobytem v Irsku. Zde psal zároveň scénář Bílé velryby pro J. Hustona. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ray Bradbury byl americký spisovatel, autor science - fiction.

Ray Bradbury se narodil ve státě Illinois. Vystudoval střední školu a poté vystřídal řadu zaměstnání. Rovněž psal povídky pro zábavné časopisy.
Usadil se v Los Angeles a věnoval se plně spisovatelské, editorské a recenzní činnosti.

Po 2. světové válce se Ray Bradbury stal předním tvůrcem vědecko - fantastických povídek a tzv. povídek "hrůzy". Pracoval i jako tvůrčí poradce Disneylandu u Paříže.

Dílo Raye Bradburyho:

Povídkové soubory:

Temný karneval - 1947, soubor povídek inspirovaný dílem A. E. Poea.Autorův literární debut.

Řada povídkových souborů science - fiction:

Marťanská kronika - 1950, o fiktivní kolonizaci Marsu na přelomu druhého a třetího tisíciletí. Začíná objevitelskými výpravami na Mars, pokračuje osidlováním planety a setkáním s původními obyvateli. Budování lidské civilizace nakonec skončí postupným vylidňováním.Poutavé dobrodružné vyprávění obsahuje i etické poselství: varuje před nebezpečím dobyvatelského přístupu k odlišné civilizaci a nabádá k lidskosti.

Ilustrovaný muž - 1951
Slunce a stín - 1953
Ilustrovaná žena - 1964

Humorně laděné povídkové knihy:
Říjnový kraj - 1955
Lék na melanchonii - 1959

Romány:

451 stupňů Fahrenheita - 1954, psychologický román science - fiction. Vypráví o společnosti, která je postavena jen na materiálním základě a bezduché zábavě. Nechá s sebou ochotně manipulovat, postrádá lidský cit.

Pampeliškové víno - 1957, kniha vzpomínek
Smrt je vždycky osamělá - 1985, detektivní román
Hřbitov bláznů - 1990, autorův poslední román

Zen a umění psát - 1989, eseje o tvořivosti na téma radost z psaní

Bradbury psal také texty a scénáře pro divadlo film a televizi. V roce 1964 založil vlastní divadlo Pandemonium Theatre, kde uvedl své hry:
Svět Raye Bradburyho
Pád vzhúru
- komedie inspirovaná ročním pobytem v Irsku. Zde psal zároveň scénář Bílé velryby pro J. Hustona.