![]() |
spisovatel
- Narození:
- 15. 3. 1933 , Newark, New Yersey, USA
- Úmrtí:
- 22. 5. 2018 ve věku 85 let †
- Znamení:
- ryby
- Výška:
- přidej výšku
- Hodnotit:
Philip Roth je americký prozaik. Je posledním žijícím autorem z hvězdné trojice amerických židovských prozaiků, kam dále patří Saul Bellow a Bernard Malamud. Za trilogii Americká idyla obdržel Roth v roce 1998 Pulitzerovu cenu. Philip Roth platil za zázračné dítě 50. let. Na rozdíl od zmiňovaných kolegů vyrůstal Philip Roth v plně asimilované rodině na bohatším předměstí. V roce 1955 vystudoval Chicagskou universitu a sám učil na ní i na jiných univerzitách. Již od mládí pozoroval Philip Roth život kolem sebe, psal povídky do časopisů, které v roce 1959 shrnul s úvodním románkem do svazku Sbohem město C, za který dostal o rok později Národní knižní cenu. Philip Roth má také silnou vazbu na náš region. Žije zde mnoho jeho přátel a často uvažuje, jakým by byl asi spisovatelem, kdyby jeho prarodiče nepocházeli z východní Evropy. Významně přispěl k propagaci české a polské literatury. Delší dobu působil jako šéfredaktor řady nakladatelství Penguin nazvané Spisovatelé z té druhé Evropy. Napsal mimo jiné předmluvu ke Směšným láskám Milana Kundery. Dílo Philipa Rotha: Rothova tvorba zachycuje židovství v USA, jež se málem rozplývá v amerikánství, ale zůstává ohraničeno v neviditelném ghettu, z něhož neunikne chudák ani milionář. Sbohem město C - 1959, soubor povídek z časopisů s úvodním románkem, s humorem a ironií poukázal na napětí v židovské komunitě Ať se děje, co se děje - 1962, román, monumentální dílo, klasika americké literatury Když byla hodná - 1966, neěťastné osudy matky a dcery v maloměstě bez židovského živlu Portnoyův komplex - 1969, román, hrdina nese těžce cejch svého židovství a revoltuje proti tomu nejzběsilejším uvolněním smyslů a nejodvážnější slovní otevřeností. Na výtky rabína Seligsona a jiných, kteří se postavili proti tomuto vylíčení Židů odpověděl Roth ve výboru z článků a esejů nazvaném Jak čtu sebe a druhé, odpověděl: "Kolik Židů tak, jak je známe, téměř zabilo nožem jediného syna, protože věřili, že to chce Bůh?". Jak se píše americká próza - esej, autor zdůvodnil vznik žánru non-fiction Do praxe ho uvedl v dílech: Milostné rozmluvy - 1990 Operace Shylock - 1993 Náš klan - 1971, ostrá satira na reakční demagogii R. Nixona. Ńadro - 1972, mužský hrdina se promění v ženský prs a vyráví své pocity. Zde je patrné napodobení France Kafky. Velký americký román - 1973, satirická parodie na literární snobství, svět baseballu i svět současné politiky V 90. letech se Philip Roth věnoval trilogii o závažných amerických tématech, vzrůstající propasti mezi ideály a skutečností. Americká idyla - 1998, zachycuje hnutí proti válce ve Vietnamu, získalo Pulitzerovu cenu Lidská skvrna - prosperita a pokrytectví sklonku milénia Vzala jsem si komunistu Spiknutí proti Americe - 2004, politické drama, vyšlo v Americe těsně před prezidentskými volbami …zobrazit celý životopis
Životopis
Philip Roth je americký prozaik. Je posledním žijícím autorem z hvězdné trojice amerických židovských prozaiků, kam dále patří Saul Bellow a Bernard Malamud. Za trilogii Americká idyla obdržel Roth v roce 1998 Pulitzerovu cenu. Philip Roth platil za zázračné dítě 50. let.
Na rozdíl od zmiňovaných kolegů vyrůstal Philip Roth v plně asimilované rodině na bohatším předměstí. V roce 1955 vystudoval Chicagskou universitu a sám učil na ní i na jiných univerzitách.
Již od mládí pozoroval Philip Roth život kolem sebe, psal povídky do časopisů, které v roce 1959 shrnul s úvodním románkem do svazku Sbohem město C, za který dostal o rok později Národní knižní cenu.
Philip Roth má také silnou vazbu na náš region. Žije zde mnoho jeho přátel a často uvažuje, jakým by byl asi spisovatelem, kdyby jeho prarodiče nepocházeli z východní Evropy. Významně přispěl k propagaci české a polské literatury. Delší dobu působil jako šéfredaktor řady nakladatelství Penguin nazvané Spisovatelé z té druhé Evropy. Napsal mimo jiné předmluvu ke Směšným láskám Milana Kundery.
Dílo Philipa Rotha:
Rothova tvorba zachycuje židovství v USA, jež se málem rozplývá v amerikánství, ale zůstává ohraničeno v neviditelném ghettu, z něhož neunikne chudák ani milionář.
Sbohem město C - 1959, soubor povídek z časopisů s úvodním románkem, s humorem a ironií poukázal na napětí v židovské komunitě
Ať se děje, co se děje - 1962, román, monumentální dílo, klasika americké literatury
Když byla hodná - 1966, neěťastné osudy matky a dcery v maloměstě bez židovského živlu
Portnoyův komplex - 1969, román, hrdina nese těžce cejch svého židovství a revoltuje proti tomu nejzběsilejším uvolněním smyslů a nejodvážnější slovní otevřeností.
Na výtky rabína Seligsona a jiných, kteří se postavili proti tomuto vylíčení Židů odpověděl Roth ve výboru z článků a esejů nazvaném Jak čtu sebe a druhé, odpověděl: "Kolik Židů tak, jak je známe, téměř zabilo nožem jediného syna, protože věřili, že to chce Bůh?".
Jak se píše americká próza - esej, autor zdůvodnil vznik žánru non-fiction
Do praxe ho uvedl v dílech:
Milostné rozmluvy - 1990
Operace Shylock - 1993
Náš klan - 1971, ostrá satira na reakční demagogii R. Nixona.
Ńadro - 1972, mužský hrdina se promění v ženský prs a vyráví své pocity. Zde je patrné napodobení France Kafky.
Velký americký román - 1973, satirická parodie na literární snobství, svět baseballu i svět současné politiky
V 90. letech se Philip Roth věnoval trilogii o závažných amerických tématech, vzrůstající propasti mezi ideály a skutečností.
Americká idyla - 1998, zachycuje hnutí proti válce ve Vietnamu, získalo Pulitzerovu cenu
Lidská skvrna - prosperita a pokrytectví sklonku milénia
Vzala jsem si komunistu
Spiknutí proti Americe - 2004, politické drama, vyšlo v Americe těsně před prezidentskými volbami
-
Udělejte mě zajímavým. Životopis Philipa Rotha se povedl, chybí ale víc o Praze
Bleskově, 11. 5. 2021 Autor se pokusil hovořit zejména se všemi ženami v životě spisovatele, který bývá obviňován, že ženy zplošťoval na objekt mužské touhy. … více
-
Životopis Philipa Rotha jde do stoupy, autor čelí obvinění ze znásilnění
Bleskově, 28. 4. 2021 Na osmisetstránkové knize pracoval Blake Bailey téměř deset let. Krátce po vydání teď čelí obvinění, že znásilnil a sexuálně obtěžoval několik žen. … více
-
Pražské orgie Ireny Pavláskové: Dvanáct minut orgií a sto minut ničeho, zlobí se diváci
Extra.cz, 15. 11. 2020 Film Pražské orgie natočila Irena Pavlásková podle knížky Philipa Rotha. Ten jezdil pravidelně do Československa a měl zažít pověstné bujaré večírky. Premiéra filmu přišla do kin v roce 2019, takže se autor zfilmování nedožil, aby ho zhodnotil. Diváci jsou ale nekompromisní a poslední film nadějné české režisérky označili mimo jiné za „kravinu“. Dokonce prý Pražské orgie „odflákla“ anebo se ptají, proč to vlastně točila. Televizní premiéru uvidíte v neděli od 20 hodin na ČT1. … více
Poslední komentáře – Philip Roth
| vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)