zavřít
Philip Roth

spisovatel

Narození:
15. 3. 1933 , Newark, New Yersey, USA
Úmrtí:
22. 5. 2018  ve věku 85 let  †
Znamení:
ryby  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

4 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Philip Roth je americký prozaik. Je posledním žijícím autorem z hvězdné trojice amerických židovských prozaiků, kam dále patří Saul Bellow a Bernard Malamud. Za trilogii Americká idyla obdržel Roth v roce 1998 Pulitzerovu cenu. Philip Roth platil za zázračné dítě 50. let. Na rozdíl od zmiňovaných kolegů vyrůstal Philip Roth v plně asimilované rodině na bohatším předměstí. V roce 1955 vystudoval Chicagskou universitu a sám učil na ní i na jiných univerzitách. Již od mládí pozoroval Philip Roth život kolem sebe, psal povídky do časopisů, které v roce 1959 shrnul s úvodním románkem do svazku Sbohem město C, za který dostal o rok později Národní knižní cenu. Philip Roth má také silnou vazbu na náš region. Žije zde mnoho jeho přátel a často uvažuje, jakým by byl asi spisovatelem, kdyby jeho prarodiče nepocházeli z východní Evropy. Významně přispěl k propagaci české a polské literatury. Delší dobu působil jako šéfredaktor řady nakladatelství Penguin nazvané Spisovatelé z té druhé Evropy. Napsal mimo jiné předmluvu ke Směšným láskám Milana Kundery. Dílo Philipa Rotha: Rothova tvorba zachycuje židovství v USA, jež se málem rozplývá v amerikánství, ale zůstává ohraničeno v neviditelném ghettu, z něhož neunikne chudák ani milionář. Sbohem město C - 1959, soubor povídek z časopisů s úvodním románkem, s humorem a ironií poukázal na napětí v židovské komunitě Ať se děje, co se děje - 1962, román, monumentální dílo, klasika americké literatury Když byla hodná - 1966, neěťastné osudy matky a dcery v maloměstě bez židovského živlu Portnoyův komplex - 1969, román, hrdina nese těžce cejch svého židovství a revoltuje proti tomu nejzběsilejším uvolněním smyslů a nejodvážnější slovní otevřeností. Na výtky rabína Seligsona a jiných, kteří se postavili proti tomuto vylíčení Židů odpověděl Roth ve výboru z článků a esejů nazvaném Jak čtu sebe a druhé, odpověděl: "Kolik Židů tak, jak je známe, téměř zabilo nožem jediného syna, protože věřili, že to chce Bůh?". Jak se píše americká próza - esej, autor zdůvodnil vznik žánru non-fiction Do praxe ho uvedl v dílech: Milostné rozmluvy - 1990 Operace Shylock - 1993 Náš klan - 1971, ostrá satira na reakční demagogii R. Nixona. Ńadro - 1972, mužský hrdina se promění v ženský prs a vyráví své pocity. Zde je patrné napodobení France Kafky. Velký americký román - 1973, satirická parodie na literární snobství, svět baseballu i svět současné politiky V 90. letech se Philip Roth věnoval trilogii o závažných amerických tématech, vzrůstající propasti mezi ideály a skutečností. Americká idyla - 1998, zachycuje hnutí proti válce ve Vietnamu, získalo Pulitzerovu cenu Lidská skvrna - prosperita a pokrytectví sklonku milénia Vzala jsem si komunistu Spiknutí proti Americe - 2004, politické drama, vyšlo v Americe těsně před prezidentskými volbami …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Philip Roth je americký prozaik. Je posledním žijícím autorem z hvězdné trojice amerických židovských prozaiků, kam dále patří Saul Bellow a Bernard Malamud. Za trilogii Americká idyla obdržel Roth v roce 1998 Pulitzerovu cenu. Philip Roth platil za zázračné dítě 50. let.

Na rozdíl od zmiňovaných kolegů vyrůstal Philip Roth v plně asimilované rodině na bohatším předměstí. V roce 1955 vystudoval Chicagskou universitu a sám učil na ní i na jiných univerzitách.

Již od mládí pozoroval Philip Roth život kolem sebe, psal povídky do časopisů, které v roce 1959 shrnul s úvodním románkem do svazku Sbohem město C, za který dostal o rok později Národní knižní cenu.

Philip Roth má také silnou vazbu na náš region. Žije zde mnoho jeho přátel a často uvažuje, jakým by byl asi spisovatelem, kdyby jeho prarodiče nepocházeli z východní Evropy. Významně přispěl k propagaci české a polské literatury. Delší dobu působil jako šéfredaktor řady nakladatelství Penguin nazvané Spisovatelé z té druhé Evropy. Napsal mimo jiné předmluvu ke Směšným láskám Milana Kundery.

Dílo Philipa Rotha:

Rothova tvorba zachycuje židovství v USA, jež se málem rozplývá v amerikánství, ale zůstává ohraničeno v neviditelném ghettu, z něhož neunikne chudák ani milionář.

Sbohem město C - 1959, soubor povídek z časopisů s úvodním románkem, s humorem a ironií poukázal na napětí v židovské komunitě

Ať se děje, co se děje - 1962, román, monumentální dílo, klasika americké literatury
Když byla hodná - 1966, neěťastné osudy matky a dcery v maloměstě bez židovského živlu

Portnoyův komplex - 1969, román, hrdina nese těžce cejch svého židovství a revoltuje proti tomu nejzběsilejším uvolněním smyslů a nejodvážnější slovní otevřeností.
Na výtky rabína Seligsona a jiných, kteří se postavili proti tomuto vylíčení Židů odpověděl Roth ve výboru z článků a esejů nazvaném Jak čtu sebe a druhé, odpověděl: "Kolik Židů tak, jak je známe, téměř zabilo nožem jediného syna, protože věřili, že to chce Bůh?".

Jak se píše americká próza - esej, autor zdůvodnil vznik žánru non-fiction

Do praxe ho uvedl v dílech:
Milostné rozmluvy - 1990
Operace Shylock - 1993

Náš klan - 1971, ostrá satira na reakční demagogii R. Nixona.
Ńadro - 1972, mužský hrdina se promění v ženský prs a vyráví své pocity. Zde je patrné napodobení France Kafky.

Velký americký román - 1973, satirická parodie na literární snobství, svět baseballu i svět současné politiky

V 90. letech se Philip Roth věnoval trilogii o závažných amerických tématech, vzrůstající propasti mezi ideály a skutečností.

Americká idyla - 1998, zachycuje hnutí proti válce ve Vietnamu, získalo Pulitzerovu cenu
Lidská skvrna - prosperita a pokrytectví sklonku milénia
Vzala jsem si komunistu
Spiknutí proti Americe - 2004, politické drama, vyšlo v Americe těsně před prezidentskými volbami