zavřít
Petr z Mladoňovic

spisovatel a kazatel

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
7. 2. 1451  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Petr z Mladoňovic (též Mladeňovic) († 7. únor 1451) byl český spisovatel a kazatel. V roce 1409 se stal bakalářem svobodných umění. Dělal (ve službách Jana z Chlumu) průvodce Husovi v Kostnici. Od roku 1416 byl mistrem na univerzitě, od roku 1421 působil na Starém Městě v Praze jako kazatel v kostele svatého Michala. Od roku 1426 byl děkanem na univerzitě. V průběhu husitského hnutí se účastnil mnoha debat (velké hádání o ornátech, polemika proti Václavu Korandovi, protesty proti Zikmundu Korybutoviči atd.), vždy vystupoval proti táborským. Jelikož nesouhlasil ani s Janem Rokycanou, byl vypovězen z Prahy, vrátit se mohl až po dvou letech. Roku 1439 se stal v kostele sv. Michala farářem. Roku 1448 se ještě účastnil jednání o potvrzení kompaktát. Dílo Petra z Mladoňovic Přínos jeho díla nespočívá v kráse literatury, ale pouze v obsahu. Ve svých dílech se snažil držet ověřených fakt. - Relatio de magistri Joannis Hus causa in Constantiensi consilio acta – zpráva o průběhu procesu v Kostnici, česky vyšel r. 1533 pod názvem Spis o utrpení Mistra Jana Husa. - Narratio de magistro Hieronymo Pragensi pro Christi nomine Constantiae exusto – vyprávění o procesu s Jeronýmem Pražským v Kostnici. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Petr z Mladoňovic (též Mladeňovic) († 7. únor 1451) byl český spisovatel a kazatel. V roce 1409 se stal bakalářem svobodných umění. Dělal (ve službách Jana z Chlumu) průvodce Husovi v Kostnici. Od roku 1416 byl mistrem na univerzitě, od roku 1421 působil na Starém Městě v Praze jako kazatel v kostele svatého Michala. Od roku 1426 byl děkanem na univerzitě.

V průběhu husitského hnutí se účastnil mnoha debat (velké hádání o ornátech, polemika proti Václavu Korandovi, protesty proti Zikmundu Korybutoviči atd.), vždy vystupoval proti táborským. Jelikož nesouhlasil ani s Janem Rokycanou, byl vypovězen z Prahy, vrátit se mohl až po dvou letech. Roku 1439 se stal v kostele sv. Michala farářem. Roku 1448 se ještě účastnil jednání o potvrzení kompaktát.

Dílo Petra z Mladoňovic
Přínos jeho díla nespočívá v kráse literatury, ale pouze v obsahu. Ve svých dílech se snažil držet ověřených fakt.

- Relatio de magistri Joannis Hus causa in Constantiensi consilio acta – zpráva o průběhu procesu v Kostnici, česky vyšel r. 1533 pod názvem Spis o utrpení Mistra Jana Husa.
- Narratio de magistro Hieronymo Pragensi pro Christi nomine Constantiae exusto – vyprávění o procesu s Jeronýmem Pražským v Kostnici.