zavřít
Petr Šabach

prozaik, novinář

Narození:
23. 8. 1951 , Praha, Česká republika
Úmrtí:
17. 9. 2017  ve věku 66 let  †
Znamení:
lev  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

45 se líbí, 8 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Petr Šabach je současný český spisovatel. Petr Šabach se narodil v Praze. Po maturitě v roce 1974 absolvoval obor teorie kultury na FF Karlovy Univerzity. Prošel různými zaměstnáními. Pracoval jako technický redaktor v Pragokoncertu, metodik kulturního domu, asi šest let jako noční hlídač v Národní galerii,1988 - 2001 odborný referent Galerie hlavního města Prahy. Po roce 2001 žije Petr Šabach jako volný spisovatel, přitom vede seminář tvůrčího psaní na Literární akademii J. Škvoreckého. Se ženou žije v pražských Dejvicích. Časopisecky publikoval Petr Šabach v Mladé frontě, Kmeni, Práci, Tvorbě. Podle jeho literárních předloh natočil režisér Jan Hřebejk úspěšné filmy Šakalí léta, Pelíšky a Pupendo. Druhý a třetí film vznikly propojením motivů několika knih. Další film podle jeho povídek opět natáčí Jan Hřebejk spolu s Petrem Jarchovským. Dílo Petra Šabacha: Od svého debutu Jak potopit Austrálii se Petr Šabach představil jako autor vyhraněného projevu a stylu. Ve svých dílech přímé, dynamicky živé a úsporné pojmenování skutečnosti se zápletkou projevující se situačně, a kterou lze vidět s ironií i s nadsázkou. Některé historky z jeho knih se staly, jiné jsou vymyšlené. Autor sám říká:"Život nepíše povídky s pointama. Nikomu z nás se nestala příhoda, která by se dala hned vyprávět v silvestrovské televizi." Próza: Jak potopit Austrálii - 1986, debut Šakalí léta - 1993, původně povídka v debutu měla široký ohlas. Zcela osobitým způsobem zachycuje život mladých. Je oproštěna od literárních konvencí, psychologizování a didaktizování. Po úspěchu filmového zpracování se autorova obliba stala mezi mladými čtenáři zcela nezpochybnitelná. Hovno hoří - 1994 Zvláštní problém Františka S. - 1996 Putování mořského koně - 1998 Babičky - 1998 Opilé banány - 2001 Čtyři muži na vodě - 2003 Ramon - 2004 Občanský průkaz - 2006 Petr Šabach nalezl vedle Z. Šmída zvlášť přesvědčivý způsob jak oslovit mladou generaci. V zásadě tím, že zdůrazňuje styčné rysy mezi vlastním projevem a myšlením svých čtenářů, jejich vnímáním světa kolem sebe. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Petr Šabach je současný český spisovatel.

Petr Šabach se narodil v Praze. Po maturitě v roce 1974 absolvoval obor teorie kultury na FF Karlovy Univerzity. Prošel různými zaměstnáními. Pracoval jako technický redaktor v Pragokoncertu, metodik kulturního domu, asi šest let jako noční hlídač v Národní galerii,1988 - 2001 odborný referent Galerie hlavního města Prahy.

Po roce 2001 žije Petr Šabach jako volný spisovatel, přitom vede seminář tvůrčího psaní na Literární akademii J. Škvoreckého. Se ženou žije v pražských Dejvicích.

Časopisecky publikoval Petr Šabach v Mladé frontě, Kmeni, Práci, Tvorbě. Podle jeho literárních předloh natočil režisér Jan Hřebejk úspěšné filmy Šakalí léta, Pelíšky a Pupendo. Druhý a třetí film vznikly propojením motivů několika knih. Další film podle jeho povídek opět natáčí Jan Hřebejk spolu s Petrem Jarchovským.

Dílo Petra Šabacha:

Od svého debutu Jak potopit Austrálii se Petr Šabach představil jako autor vyhraněného projevu a stylu. Ve svých dílech přímé, dynamicky živé a úsporné pojmenování skutečnosti se zápletkou projevující se situačně, a kterou lze vidět s ironií i s nadsázkou. Některé historky z jeho knih se staly, jiné jsou vymyšlené. Autor sám říká:"Život nepíše povídky s pointama. Nikomu z nás se nestala příhoda, která by se dala hned vyprávět v silvestrovské televizi."

Próza:
Jak potopit Austrálii - 1986, debut

Šakalí léta - 1993, původně povídka v debutu měla široký ohlas. Zcela osobitým způsobem zachycuje život mladých. Je oproštěna od literárních konvencí, psychologizování a didaktizování. Po úspěchu filmového zpracování se autorova obliba stala mezi mladými čtenáři zcela nezpochybnitelná.

Hovno hoří - 1994
Zvláštní problém Františka S. - 1996
Putování mořského koně - 1998
Babičky - 1998
Opilé banány - 2001
Čtyři muži na vodě - 2003
Ramon - 2004
Občanský průkaz - 2006

Petr Šabach nalezl vedle Z. Šmída zvlášť přesvědčivý způsob jak oslovit mladou generaci. V zásadě tím, že zdůrazňuje styčné rysy mezi vlastním projevem a myšlením svých čtenářů, jejich vnímáním světa kolem sebe.

  • Pozdrav Petru Šabachovi

    Novinky, 6. 11. 2019 Dobře zašitej frajer (Paseka, 340 stran) je výběr z povídek a novel loni zemřelého Petra Šabacha, který uspořádali Emil Hakl a Václav Kahuda. Dostali příležitost pro autorovo kmenové nakladatelství vybrat texty, které se jim nejvíce líbí. … více

  • Mirko Raduševič: Za Petrem Šabachem

    Parlamentnílisty.cz, 18. 9. 2017 Zemře-li někdo takový jako Petr Šabach, řekněme jazykem jeho povídek: „Je to v prdeli.“ … více

  • Petr Nagy: Zemřel Petr Šabach, dejvický vypravěč neokázalých příběhů

    Parlamentnílisty.cz, 18. 9. 2017 V neděli 17. září ztratila současná česká literatura jednu ze svých ikonických postav, když ve věku 66 let zemřel po těžké nemoci spisovatel Petr Šabach (1951–2017). … více

Mohli by vás také zajímat…