zavřít
Petr Maděra

spisovatel

Věk:
53
Narození:
10. 7. 1970 , Ostrov nad Ohří, Československo
Znamení:
rak   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

15 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Petr Maděra je český básník a prozaik. Kritiky je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých básníků kteří knižně debutovali v 90. letech 20. století. Jeho tvorba se vyznačuje originální poetikou co do obraznosti i oproštěného a výrazně cizelovaného výrazu, který nezapře holanovské zdroje. Vedle sbírek B. Trojaka, P. Hrušky, P. Borkovce, P. Kolmačky a J. H. Krchovského spoluvytváří podle kritiků jeho sbírky Krevel (Host, 1997) a Komorní hůrka (Host, 2001) horizont současné mladé české poezie. Koncem devadesátých let redakčně spolupracoval s časopisem Weles, kolem něhož se vytvořil okruh spřátelených básníků nejmladší básnické generace. Petr Maděra po maturitě vystudoval obor krajinné inženýrství na Vysoké škole zemědělské v Praze, v jehož rámci se orientoval především na krajinářství, sadovnictví, dendrologii a rybníkářství. Poté působil jako pedagog zrakově postižených a věnoval se také svému oboru, pracoval jako krajinný ekolog. Dnes se věnuje grafice a redaktorství odborných časopisů a publikací se zaměřením na vědy o Zemi. Žije v Praze. Své texty uveřejnil v různých literárních periodikách, jako jsou Iniciály, Modrý květ, Weles, Host, Tvar, Texty, Sedmá generace atd. Dílo Básnické sbírky - Krevel (Host, 1997) - Komorní hůrka (Host, 2001) Próza - Černobílé rty (Protis, 2007), novela; "příběh o lásce ve tmách" Účast v antologiích - Holan 90 - Almanach Pant - Cesty šírání - Přetržená nit - Skřípavá hudba vrat - Co si myslí andělíček - S Tebou sám - Antologie současné české milostné poezie - Básně pro děti – Jak se učil vítr číst - Antologie nové české literatury 1995-2004 - Antologie české poezie - Báseň mého srdce / poezie jako výraz osobnosti / rukopisy, portréty, kréda současných českých básníků …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Petr Maděra je český básník a prozaik. Kritiky je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých básníků kteří knižně debutovali v 90. letech 20. století.

Jeho tvorba se vyznačuje originální poetikou co do obraznosti i oproštěného a výrazně cizelovaného výrazu, který nezapře holanovské zdroje. Vedle sbírek B. Trojaka, P. Hrušky, P. Borkovce, P. Kolmačky a J. H. Krchovského spoluvytváří podle kritiků jeho sbírky Krevel (Host, 1997) a Komorní hůrka (Host, 2001) horizont současné mladé české poezie. Koncem devadesátých let redakčně spolupracoval s časopisem Weles, kolem něhož se vytvořil okruh spřátelených básníků nejmladší básnické generace.

Petr Maděra po maturitě vystudoval obor krajinné inženýrství na Vysoké škole zemědělské v Praze, v jehož rámci se orientoval především na krajinářství, sadovnictví, dendrologii a rybníkářství. Poté působil jako pedagog zrakově postižených a věnoval se také svému oboru, pracoval jako krajinný ekolog. Dnes se věnuje grafice a redaktorství odborných časopisů a publikací se zaměřením na vědy o Zemi. Žije v Praze.

Své texty uveřejnil v různých literárních periodikách, jako jsou Iniciály, Modrý květ, Weles, Host, Tvar, Texty, Sedmá generace atd.

Dílo
Básnické sbírky
- Krevel (Host, 1997)
- Komorní hůrka (Host, 2001)

Próza
- Černobílé rty (Protis, 2007), novela; "příběh o lásce ve tmách"

Účast v antologiích
- Holan 90
- Almanach Pant
- Cesty šírání
- Přetržená nit
- Skřípavá hudba vrat
- Co si myslí andělíček
- S Tebou sám - Antologie současné české milostné poezie
- Básně pro děti – Jak se učil vítr číst
- Antologie nové české literatury 1995-2004
- Antologie české poezie
- Báseň mého srdce / poezie jako výraz osobnosti / rukopisy, portréty, kréda současných českých básníků