zavřít
Péter Nádas

spisovatel

Věk:
79
Narození:
14. 10. 1942 , Budapešť, Maďarsko
Znamení:
váhy   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Péter Nádas je maďarský spisovatel. Studoval obor fotografie a žurnalistiku. V literatuře debutoval novelou Bible (1967, A biblia, česky ve výboru Dům paní Kláry), která vypráví o 50. letech 20. století v Maďarsku pohledem dítěte z komunistické rodiny. Nejnovější Nádasovou knihou je 1500 stránkový román Párhuzamos történetek (Jelenkor, 2005; Paralelní příběhy), který je vlastně trilogií složenou z částí Néma tartomány (Němá država), Az éjszaka legmélyén (Za noci nejhlubší) a A szabadság lélegzete (Dech svobody). Péter Nádas je nositelem Kossuthovy ceny, rakouské státní ceny za evropskou literaturu a Ceny Franze Kafky. Dílo Pétera Nádase - Kniha pamětí (Emlékiratok könyve, 1986, česky 1999, přeložila Anna Valentová) - francouzský překlad byl v roce 1998 vyznamenán cenou za nejlepší cizojazyčnou knihu, Anna Valentová získala za překlad Cenu Josefa Jungmanna a Státní cenu za literaturu a překladatelské dílo. - Dům paní Kláry (2003, přeložila Anna Valentová) – obsahuje povídky Beránek, Bible, Dům paní Kláry, Mínotauros, Sanyika, Zahradník, Zeď - Konec ságy (Egy családregény vége, 1977, v češtině se připravuje k vydání) …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Péter Nádas je maďarský spisovatel.
Studoval obor fotografie a žurnalistiku. V literatuře debutoval novelou Bible (1967, A biblia, česky ve výboru Dům paní Kláry), která vypráví o 50. letech 20. století v Maďarsku pohledem dítěte z komunistické rodiny.

Nejnovější Nádasovou knihou je 1500 stránkový román Párhuzamos történetek (Jelenkor, 2005; Paralelní příběhy), který je vlastně trilogií složenou z částí Néma tartomány (Němá država), Az éjszaka legmélyén (Za noci nejhlubší) a A szabadság lélegzete (Dech svobody).
Péter Nádas je nositelem Kossuthovy ceny, rakouské státní ceny za evropskou literaturu a Ceny Franze Kafky.

Dílo Pétera Nádase
- Kniha pamětí (Emlékiratok könyve, 1986, česky 1999, přeložila Anna Valentová) - francouzský překlad byl v roce 1998 vyznamenán cenou za nejlepší cizojazyčnou knihu, Anna Valentová získala za překlad Cenu Josefa Jungmanna a Státní cenu za literaturu a překladatelské dílo.
- Dům paní Kláry (2003, přeložila Anna Valentová) – obsahuje povídky Beránek, Bible, Dům paní Kláry, Mínotauros, Sanyika, Zahradník, Zeď
- Konec ságy (Egy családregény vége, 1977, v češtině se připravuje k vydání)