zavřít
Peter Jilemnický

spisovatel

Narození:
18. 3. 1901 , Kyšperk
Úmrtí:
19. 5. 1949  ve věku 48 let,  Moskva  †
Znamení:
ryby  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

6 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Peter Jilemnický byl prozaik českého původu působící na Slovensku, představitel sociální prózy a socialistického realismu. Peter Jilemnický absolvoval základní školu v Kyšperku, střední hospodářskou školu studoval v Chrudimi. V roce 1921 externě odmaturoval na učitelském ústavě ve slovenských Levicích. V roce 1922 vstoupil do komunistické strany. V letech 1923 – 26 pracoval jako učitel na Kysucích. V roce 1926 odešel do Sovětského svazu, kde vystudoval na Státním ústavu žurnalistiky v Moskvě. Od roku 1930 pracoval jako učitel na několika školách na Slovensku. Před tím byl rok redaktorem deníku Pravda. V letech 1939 – 42 žil v protektorátu Čechy a Morava, od roku 1943 do konce války byl vězněn za protifašistickou činnost. Po osvobození krátce pracoval jako úředník, po únoru 1948 nastoupil jako kulturní atašé v Moskvě, kde působil až do své předčasné smrti. Dílo Petra Jilemnického - Devadesátdevět koní bílých – 1921, sociálně laděná novela z učitelského prostředí - Víťazný pád – 1929, expresionistický román zobrazující kysuckou dědinu popisuje tragický osud Maťa Horova, který zabije svoji milou a sám sebe těžce zraní - Dva roky v krajine sovietov – 1929, reportáže o Sovětském svazu - Zuniaci krok – 1930, román zobrazující dědinu Čechů a Slováků na území Sovětského svazu, jedná se o ideový přerod hrdinů v čase kolektivizace - Návrat – 1930, obsahuje novely Návrat a Prievan. - Pole neorané – 1932, román, historie kysuckých rodin. Pavol Huščava se pod vlivem proletářského prostředí ve Vítkovických železárnách stává uvědomělým komunistou. - Kus cukru – 1935, román z prostředí chudých rolníků, pěstitelů cukrové řepy - Kompas v nás – 1937, sbírka novel ze slovenského a sovětského prostředí, syntéza socialistického realismu - Kronika – 1947, česky pod názvem Vítr se vrací, jde o reportážní rekonstrukci událostí Slovenského národního povstání v dědině Čierny Balog. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Peter Jilemnický byl prozaik českého původu působící na Slovensku, představitel sociální prózy a socialistického realismu.

Peter Jilemnický absolvoval základní školu v Kyšperku, střední hospodářskou školu studoval v Chrudimi. V roce 1921 externě odmaturoval na učitelském ústavě ve slovenských Levicích.

V roce 1922 vstoupil do komunistické strany. V letech 1923 – 26 pracoval jako učitel na Kysucích. V roce 1926 odešel do Sovětského svazu, kde vystudoval na Státním ústavu žurnalistiky v Moskvě. Od roku 1930 pracoval jako učitel na několika školách na Slovensku. Před tím byl rok redaktorem deníku Pravda.

V letech 1939 – 42 žil v protektorátu Čechy a Morava, od roku 1943 do konce války byl vězněn za protifašistickou činnost. Po osvobození krátce pracoval jako úředník, po únoru 1948 nastoupil jako kulturní atašé v Moskvě, kde působil až do své předčasné smrti.

Dílo Petra Jilemnického
- Devadesátdevět koní bílých – 1921, sociálně laděná novela z učitelského prostředí
- Víťazný pád – 1929, expresionistický román zobrazující kysuckou dědinu popisuje tragický osud Maťa Horova, který zabije svoji milou a sám sebe těžce zraní
- Dva roky v krajine sovietov – 1929, reportáže o Sovětském svazu
- Zuniaci krok – 1930, román zobrazující dědinu Čechů a Slováků na území Sovětského svazu, jedná se o ideový přerod hrdinů v čase kolektivizace
- Návrat – 1930, obsahuje novely Návrat a Prievan.
- Pole neorané – 1932, román, historie kysuckých rodin. Pavol Huščava se pod vlivem proletářského prostředí ve Vítkovických železárnách stává uvědomělým komunistou.
- Kus cukru – 1935, román z prostředí chudých rolníků, pěstitelů cukrové řepy
- Kompas v nás – 1937, sbírka novel ze slovenského a sovětského prostředí, syntéza socialistického realismu
- Kronika – 1947, česky pod názvem Vítr se vrací, jde o reportážní rekonstrukci událostí Slovenského národního povstání v dědině Čierny Balog.

Mohli by vás také zajímat…