zavřít
Peter Demetz

překladatel, prozaik

Věk:
100
Narození:
1922 , Praha, Československo
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

7 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Peter Demetz je německy píšící spisovatel, emeritní profesor Yaleovy univerzity, zasvěcený teoretik tří kultur – židovské, německé a české. Peter Demetz se narodil v Praze do česko–židovské–německé rodiny. Byl spřízněn se spisovatelem Maxem Brodem, nejdůvěrnějším přítelem Franze Kafky. Jeho otec byl režisérem a dramaturgem v tehdejším pražském Německém divadle. V tomto prostředí se Demetz již od dětství setkával s řadou pražských německých intelektuálů. Za války postihl Demetze osud židovského míšence – totální nasazení a poté vězení. Matčina část rodiny byla deportována do Terezína a nakonec vyvražděna. Po 2. světové válce vystudoval Demetz na Karlově univerzitě germanistiku, bohemistiku a religionistiku. V roce 1948 dosáhl doktorátu. O rok později za dramatických okolností opustil republiku a emigroval do Německa. Zde krátce působil v kulturní redakci Svobodné Evropy, kde byl jeho kolegou Pavel Tigrid. Od roku 1953 žije v USA. Dílo Petera Demetze: Peter demetz napsl řadu knih a studií o pražské německé literatuře, přeložil Babičku Boženy Němcové, verše Jiřího Ortena, Františka Halase. Jako jeden z prvních se již v roce 1947 zabýval ve své dizertační práci Franzem Kafkou. Na Prahu Peter Demetz nikdy nezapomněl. Do Česka se stále vrací. Od konce 90. let na přednášky v Praze Brně a Ostravě a vždy, když napíše novou knihu. Česky vyšlo: Kafka a Praha – 1947 České slunce, moravský měsíc – 1997 Praha černá a zlatá. Výjevy z jednoho evropského města. – 1997, rozsáhlá biografie René: pražská léta Rainera Marii Rilka – 1998 Aeroplány nad Bresciou – 2003, kulturněhistorická novela o aviastické přehlídce v Itálii roku 1909, kterou sám zhlédl. Dějiště: Čechy – 2009, sbírka esejů a vzpomínek …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Peter Demetz je německy píšící spisovatel, emeritní profesor Yaleovy univerzity, zasvěcený teoretik tří kultur – židovské, německé a české.

Peter Demetz se narodil v Praze do česko–židovské–německé rodiny. Byl spřízněn se spisovatelem Maxem Brodem, nejdůvěrnějším přítelem Franze Kafky. Jeho otec byl režisérem a dramaturgem v tehdejším pražském Německém divadle. V tomto prostředí se Demetz již od dětství setkával s řadou pražských německých intelektuálů.

Za války postihl Demetze osud židovského míšence – totální nasazení a poté vězení. Matčina část rodiny byla deportována do Terezína a nakonec vyvražděna.

Po 2. světové válce vystudoval Demetz na Karlově univerzitě germanistiku, bohemistiku a religionistiku. V roce 1948 dosáhl doktorátu. O rok později za dramatických okolností opustil republiku a emigroval do Německa. Zde krátce působil v kulturní redakci Svobodné Evropy, kde byl jeho kolegou Pavel Tigrid. Od roku 1953 žije v USA.

Dílo Petera Demetze:

Peter demetz napsl řadu knih a studií o pražské německé literatuře, přeložil Babičku Boženy Němcové, verše Jiřího Ortena, Františka Halase. Jako jeden z prvních se již v roce 1947 zabýval ve své dizertační práci Franzem Kafkou.

Na Prahu Peter Demetz nikdy nezapomněl. Do Česka se stále vrací. Od konce 90. let na přednášky v Praze Brně a Ostravě a vždy, když napíše novou knihu.

Česky vyšlo:
Kafka a Praha – 1947
České slunce, moravský měsíc – 1997
Praha černá a zlatá. Výjevy z jednoho evropského města. – 1997, rozsáhlá biografie
René: pražská léta Rainera Marii Rilka – 1998

Aeroplány nad Bresciou – 2003, kulturněhistorická novela o aviastické přehlídce v Itálii roku 1909, kterou sám zhlédl.

Dějiště: Čechy – 2009, sbírka esejů a vzpomínek

  • Pro Hitlera nebo Stalina byl film mocenským nástrojem i zdrojem zábavy, líčí Demetz

    Bleskově, 26. 4. 2021 Germanista Peter Demetz s blížící se stovkou na krku napsal knihu o tom, jak diktátoři zneužívali film. … více

  • Německou knižní cenu dostal pražský rodák a dvě Češky

    Novinky, 26. 4. 2012 Letošní německou knižní cenu Georga Dehioa získal za své celoživotní dílo spisovatel a germanista původem z Prahy Peter Demetz. Čestnou cenu porota udělila české autorce Radce Denemarkové a překladatelce Evě Profousové za román Peníze od Hitlera, který v němčině vyšel pod názvem Ein herrlicher Flecken Erde (Nádherné místo Země). Oznámilo to Německé kulturní fórum východní Evropy, které ocenění pojmenované po význačném německém kunsthistorikovi každé dva roky uděluje. … více

Události – Peter Demetz

| celý kalendář
  • 101. narozeniny