zavřít
Pedro Calderón de la Barca

dramatik

Narození:
17. 1. 1600 , Madrid, Španělsko
Úmrtí:
25. 5. 1681  ve věku 81 let,  Madrid, Španělsko  †
Znamení:
kozoroh  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

12 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Pedro Calderón De La Barca byl španělský dramatik 17. století. Pedro Calderón De La Barca se narodil ve šlechtické rodině. Teologické vzdělání získal na univerzitách v Alcalá de Henares a v Salamance. Byl i vojákem, po vysvěcení na kněze působil jako kaplan v Toledu, později v Madridu jako čestný králův kaplan. Začal psát divadelní hry. Dílo Pedra Calderóna De La Barca: Calderón je vrcholným představitelem závěrečného barokního období tzv. španělského zlatého věku. Ve své době byl uznáván, později odsuzován a stavěn do protikladu k Lope de Vegovi. Později ho opět objevili romantikové, jeho význam se prohloubil i přehodnocením baroka ve 20. století. Napsal přes dvě stě her, většinou komedií, mezihry a náboženské jednoaktovky. Z komedií byly oblíbené a dodnes se hrají některé zápletkové a komedie pláště a meče: Dáma skřítek Paní a služka Tichá voda břehy mele S láskou nejsou žádné žerty El escondido y la tapada - hra proslula v české Nezvalově adaptaci pod názvem Schovávaná na schodech. Dramata žárlivosti: Lékař své cti Žárlivost největší netvor Zalamejský rychtář - historická hra s motivem rovné cti pro každého, bez ohledu na postavení a majetek. Hry náboženského a filozofického obsahu: Divotvorný kouzelník Život je sen Mistrovskými díly jsou jeho autos sacramentales, útvar španělské dramatiky, v němž určujícím kritériem je kodex křesťanských cností, např. Velké divadlo světa. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Pedro Calderón De La Barca byl španělský dramatik 17. století.

Pedro Calderón De La Barca se narodil ve šlechtické rodině. Teologické vzdělání získal na univerzitách v Alcalá de Henares a v Salamance. Byl i vojákem, po vysvěcení na kněze působil jako kaplan v Toledu, později v Madridu jako čestný králův kaplan. Začal psát divadelní hry.

Dílo Pedra Calderóna De La Barca:

Calderón je vrcholným představitelem závěrečného barokního období tzv. španělského zlatého věku. Ve své době byl uznáván, později odsuzován a stavěn do protikladu k Lope de Vegovi. Později ho opět objevili romantikové, jeho význam se prohloubil i přehodnocením baroka ve 20. století. Napsal přes dvě stě her, většinou komedií, mezihry a náboženské jednoaktovky.

Z komedií byly oblíbené a dodnes se hrají některé zápletkové a komedie pláště a meče:
Dáma skřítek
Paní a služka
Tichá voda břehy mele
S láskou nejsou žádné žerty
El escondido y la tapada
- hra proslula v české Nezvalově adaptaci pod názvem Schovávaná na schodech.

Dramata žárlivosti:
Lékař své cti
Žárlivost největší netvor


Zalamejský rychtář - historická hra s motivem rovné cti pro každého, bez ohledu na postavení a majetek.

Hry náboženského a filozofického obsahu:
Divotvorný kouzelník
Život je sen


Mistrovskými díly jsou jeho autos sacramentales, útvar španělské dramatiky, v němž určujícím kritériem je kodex křesťanských cností, např. Velké divadlo světa.