zavřít
Pearl Bucková

prozaička

Narození:
26. 6. 1892 , Hillsboro, Západní Virgínie, USA
Úmrtí:
6. 3. 1973  ve věku 80 let,  Danby - Vermont, USA  †
Znamení:
rak  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

6 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Pearl Bucková, rozená Sydenstrickerová, byla americká prozaička, nositelka Nobelovy ceny za literaturu. Pearl Bucková se narodila v rodině presbyteriánského misionáře. Jako několikaměsíční byla otcem misionářem odvezena do Číny, kde strávila své dětství. Po studiích v Americe se tam opět vrátila a pracovala po vzoru rodičů jako misionářka a učitelka. V Číně strávila Pearl Bucková téměř čtyřicet let, získala zde také podklady pro své nejúspěšnější romány. V roce 1938 získala Nobelovu cenu za literaturu. Pearl Bucková získala nejen výbornou znalost čínštiny, ale důvěrně se zžila s prostými čínskými lidmi, které si zamilovala. To jí dalo podnět k literární tvorbě. Dílo Pearl Buckové: Nesmírně úspěšné knihy Pearl Buckové měly velký vliv na postoj amerických čtenářů k čínské otázce. Autorka se zajímala o drobné čínské zemědělce a vcelku chápala jejich odboj proti velkostatkářskému útisku a zahraniční agresi. Socialistickou revoluci Číny však odmítala, měla představu buržoasní demokracie amerického vzoru, kterou by přála i Číně. Tak se jejím hrdinou stal trvale Čankajšek. Próza: Východ a západ - 1930 Hliněný dům - trilogie v níž lidsky ryzí charaktery postav procházely všemi třemi romány: Dobrá země - 1931, Pulitzerova cena - 1932 Synové - 1932 Rozdělený dům - 1935 První žena - 1933, sbírka povídek patřící k autorčině významné rané tvorbě Matčin osud - 1934 Vlastenec - 1938, román, kde hrdinou je čínský intelektuál, prožívající kontakt s japonskou kulturou a japonskou agresí v Číně. V roce 1938 byla autorce udělena Nobelova cena, přitom pronesla přednášku The Chinese Novel - tiskem 1939, Čínský román. Přesvědčivě líčí ve dvou románech boj a utrpení Číňanů za druhé světové války proti Japoncům: Dračí země - 1942 Slib - 1943, pokračování Pavilón žen - 1946, román zabývající se ženskou otázkou v Číně. Vedle čínské problematiky si Bucková v několika románech zvolila tematiku z amerického prostředí: Hrdé srdce - 1938, román o sochařce, která chce být zároveň matkou Příběh jednoho manželství - 1943 K USA se obrátila v pěti románech pod pseudonymem John Sedges. Další díla: Bojující anděl - 1936, vzpomínková kniha je uctěním otcovy misionářské činnosti Všichni lidé jsou bratři - 1933, stylisticky skvělý překlad čínského lidového románu o zbojnících ze 13. století Je teprve poledne - 1966 Zůstala dítětem - autobiografická próza Pearl Bucková rovněž překládala z čínštiny: Příběhy jezerního břehu - autor Š´ Naj - an. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Pearl Bucková, rozená Sydenstrickerová, byla americká prozaička, nositelka Nobelovy ceny za literaturu.

Pearl Bucková se narodila v rodině presbyteriánského misionáře. Jako několikaměsíční byla otcem misionářem odvezena do Číny, kde strávila své dětství. Po studiích v Americe se tam opět vrátila a pracovala po vzoru rodičů jako misionářka a učitelka.

V Číně strávila Pearl Bucková téměř čtyřicet let, získala zde také podklady pro své nejúspěšnější romány. V roce 1938 získala Nobelovu cenu za literaturu.

Pearl Bucková získala nejen výbornou znalost čínštiny, ale důvěrně se zžila s prostými čínskými lidmi, které si zamilovala. To jí dalo podnět k literární tvorbě.

Dílo Pearl Buckové:

Nesmírně úspěšné knihy Pearl Buckové měly velký vliv na postoj amerických čtenářů k čínské otázce. Autorka se zajímala o drobné čínské zemědělce a vcelku chápala jejich odboj proti velkostatkářskému útisku a zahraniční agresi. Socialistickou revoluci Číny však odmítala, měla představu buržoasní demokracie amerického vzoru, kterou by přála i Číně. Tak se jejím hrdinou stal trvale Čankajšek.

Próza:
Východ a západ - 1930

Hliněný dům - trilogie v níž lidsky ryzí charaktery postav procházely všemi třemi romány:
Dobrá země - 1931, Pulitzerova cena - 1932
Synové - 1932
Rozdělený dům - 1935

První žena - 1933, sbírka povídek patřící k autorčině významné rané tvorbě
Matčin osud - 1934

Vlastenec - 1938, román, kde hrdinou je čínský intelektuál, prožívající kontakt s japonskou kulturou a japonskou agresí v Číně.

V roce 1938 byla autorce udělena Nobelova cena, přitom pronesla přednášku The Chinese Novel - tiskem 1939, Čínský román.

Přesvědčivě líčí ve dvou románech boj a utrpení Číňanů za druhé světové války proti Japoncům:
Dračí země - 1942
Slib - 1943, pokračování

Pavilón žen - 1946, román zabývající se ženskou otázkou v Číně.

Vedle čínské problematiky si Bucková v několika románech zvolila tematiku z amerického prostředí:
Hrdé srdce - 1938, román o sochařce, která chce být zároveň matkou
Příběh jednoho manželství - 1943

K USA se obrátila v pěti románech pod pseudonymem John Sedges.

Další díla:
Bojující anděl - 1936, vzpomínková kniha je uctěním otcovy misionářské činnosti

Všichni lidé jsou bratři - 1933, stylisticky skvělý překlad čínského lidového románu o zbojnících ze 13. století

Je teprve poledne - 1966
Zůstala dítětem - autobiografická próza

Pearl Bucková rovněž překládala z čínštiny:
Příběhy jezerního břehu - autor Š´ Naj - an.

Hledáte také jako: Pearl Buck
Rychlá navigace:novinky |diskuse