zavřít
Pavel Stránský ze Stránky u Zap

spisovatel

Narození:
1583 ,přidej místo narození
Úmrtí:
1657  ve věku 74 let  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Pavel Stránský ze Stránky u Zap byl český exulantský spisovatel. Studoval v Praze na universitě, kde se roku 1607 stal mistrem svobodných umění. Od roku 1609 působil jako děkan v Litoměřicích. Brzy se oženil (jeho žena byla poměrně movitá vdova) a stal se městským písařem v Litoměřicích. Roku 1614 se stal konšelem v Litoměřicích. Roku 1618 se účastnil protestantského sněmu v Broumově. Povstání českých stavů se neúčastnil, proto mohl vykonávat funkci konšela i v letech 1620 - 1625. Po vydání generálního pardonu byl odsouzen ke ztrátě čtyř šestin majetku, poté co odmítl přestoupit na katolickou víru byl vypovězen z Čech (1627). Žil v Perně odkud byl roku 1631 luteránským knězem vypovězen. Poté žil v Drážďanech, Lipsku, až se usadil v Toruni, kde se stal profesorem a později i visitátorem tamního gymnasia. Dílo Pavla Stránského ze Stránky u Zap Respublica Bojema - O státě českém, latinský spis, psaný encyklopedickým způsobem. Podal zde celkový výklad o českém království před rokem 1620. Kniha je určena k obraně protestantů. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Pavel Stránský ze Stránky u Zap byl český exulantský spisovatel. Studoval v Praze na universitě, kde se roku 1607 stal mistrem svobodných umění. Od roku 1609 působil jako děkan v Litoměřicích. Brzy se oženil (jeho žena byla poměrně movitá vdova) a stal se městským písařem v Litoměřicích. Roku 1614 se stal konšelem v Litoměřicích. Roku 1618 se účastnil protestantského sněmu v Broumově.

Povstání českých stavů se neúčastnil, proto mohl vykonávat funkci konšela i v letech 1620 - 1625. Po vydání generálního pardonu byl odsouzen ke ztrátě čtyř šestin majetku, poté co odmítl přestoupit na katolickou víru byl vypovězen z Čech (1627).

Žil v Perně odkud byl roku 1631 luteránským knězem vypovězen. Poté žil v Drážďanech, Lipsku, až se usadil v Toruni, kde se stal profesorem a později i visitátorem tamního gymnasia.

Dílo Pavla Stránského ze Stránky u Zap

Respublica Bojema - O státě českém, latinský spis, psaný encyklopedickým způsobem. Podal zde celkový výklad o českém království před rokem 1620. Kniha je určena k obraně protestantů.