zavřít
Paul Heyse

prozaik

Narození:
15. 3. 1830 , Berlín, Německo
Úmrtí:
2. 4. 1914  ve věku 84 let,  Mnichov, Německo  †
Znamení:
ryby  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Paul Heyse byl německý spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu, jenž za svou tvorbu získal četná ocenění mj. i šlechtický titul. Paul Heyse se narodil v kultivované rodině, zajímající se o hudbu a umění. Jeho otc byl klasický filolog. Paul Heyse studoval klasickou filologii romanistiku a dějiny umění, nakonec se však rozhodl pro dráhu spisovatele. To mu umožnilo i udělení ročního příjmu od bavorského krále Maxmiliána II. Byl povolán do Mnichova, získal profesuru románské filologie, ale nikdy nepřednášel. Již jako student gymnázia psal P. Heyse básně, navázal přátelství s mnoha umělci např. s T. Stormem. Byl členem a spoluzakladatelem básnických kroužků a spolků (v Berlíně – Tunel nad Sprévou, V Mnichově – Krokodýl). Jako první německý autor získal v roce 1910 Nobelovu cenu za literaturu. Dílo Paula Heyseho: Literární tvorba Paula Heyseho je velmi rozmanitá. Kromě básní je autorem asi sto padesáti novel, osmi románů a šedesáti dramat. Rovněž překládal, především z italštiny. Byl pokračovatelem klasických tradic, ve své době byl nazýván „knížetem básníků“. V šedesátých letech patřil k nejoblíbenějším německým autorům, jeho díla byla překládána do všech evropských jazyků, včetně esperanta. Udělením Nobelovy cenybyl vyznamenán jako největší a nejuznávanější žijící básník celé zašlé literární epochy. Po nástupu naturalistů a mladé generace, upadal jeho význam. Publikovat začal v padesátých letech básně, novely a dramata. Světově proslul především novelami: L´Arrabbiata – 1855 Andrea Delfín – 1859 Kentaur – 1860 Vyšívačka z Trevisa – 1887 Drama: Colberg – 1865 Román: Děti světa – 1873 Vzpomínky na mládí a zpověď – 1900, vzpomínková kniha přinášející charakteristiky a literární portréty význačných mužů druhé poloviny 19. století. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Paul Heyse byl německý spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu, jenž za svou tvorbu získal četná ocenění mj. i šlechtický titul.

Paul Heyse se narodil v kultivované rodině, zajímající se o hudbu a umění. Jeho otc byl klasický filolog.

Paul Heyse studoval klasickou filologii romanistiku a dějiny umění, nakonec se však rozhodl pro dráhu spisovatele. To mu umožnilo i udělení ročního příjmu od bavorského krále Maxmiliána II. Byl povolán do Mnichova, získal profesuru románské filologie, ale nikdy nepřednášel.

Již jako student gymnázia psal P. Heyse básně, navázal přátelství s mnoha umělci např. s T. Stormem. Byl členem a spoluzakladatelem básnických kroužků a spolků (v Berlíně – Tunel nad Sprévou, V Mnichově – Krokodýl). Jako první německý autor získal v roce 1910 Nobelovu cenu za literaturu.

Dílo Paula Heyseho:

Literární tvorba Paula Heyseho je velmi rozmanitá. Kromě básní je autorem asi sto padesáti novel, osmi románů a šedesáti dramat. Rovněž překládal, především z italštiny. Byl pokračovatelem klasických tradic, ve své době byl nazýván „knížetem básníků“. V šedesátých letech patřil k nejoblíbenějším německým autorům, jeho díla byla překládána do všech evropských jazyků, včetně esperanta. Udělením Nobelovy cenybyl vyznamenán jako největší a nejuznávanější žijící básník celé zašlé literární epochy. Po nástupu naturalistů a mladé generace, upadal jeho význam. Publikovat začal v padesátých letech básně, novely a dramata.

Světově proslul především novelami:
L´Arrabbiata – 1855
Andrea Delfín – 1859
Kentaur – 1860
Vyšívačka z Trevisa – 1887

Drama:
Colberg – 1865

Román:
Děti světa – 1873

Vzpomínky na mládí a zpověď – 1900, vzpomínková kniha přinášející charakteristiky a literární portréty význačných mužů druhé poloviny 19. století.