zavřít
Otfried Preußler

prozaik

Narození:
20. 10. 1923 , Liberec
Úmrtí:
18. 2. 2013  ve věku 89 let,  Prien, Německo  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

10 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Otfried Preußler patří ke světově proslulým německým autorům. Za své dílo získal Evropskou cenu za literaturu pro mládež, Státní cenu za literaturu pro děti. Otfried Preußler se narodil v Liberci. Mezi jeho předky patřili chalupníci a skláři. Vyrůstal v domě s velkou knihovnou, v níž se scházeli známí spisovatelé a výtvarníci. První pohádky slýchával od své babičky Dory, která uměla zajímavě vyprávět. Proto není divu, že se již ve dvanácti letech pokusil o psaní povídek a posílal své ilustrace do místních novin. Po maturitě byl Preußler povolán do německé armády. V roce 1944 upadl na pět let do ruského zajetí. Po propuštění odešel za svými rodiči do hornobavorského Haidholzenu. Tam působil jako učitel. Později byl ředitelem školy v Rosenheimu a začal psát první knihy. Dílo Otfrieda Preußlera: Otfried Preußler napsal více než tři desítky knih, které byly přeloženy do 55 jazyků a dosáhly kolem 50 milionů výtisků nákladu. Osm jeho knih se dočkalo úspěšného filmového ztvárnění. První knihy obsahovaly příběhy, které autor vyprávěl před spaním svým třem dcerám a později svým žákům. Knihy, které vyšly česky: Vodníček – 1957, česky – 1971. Příběhy dobrotivého vodníčka z tajuplného světa pod hladinou mlýna. Malá čarodějnice – česky 1975, veselý příběh o lapáliích začínající kouzelnice, která chce s pomocí havranaAbraxase konat jenom dobro. U nás vznikl v roce 1983 stejnojmenný animovaný seriál, který se zařadil mezi nejoblíbenější Večerníčky (ilustrace z dílny Zdeňka Smetany, zdařilé vyprávění Jiřiny Bohdalové). Krabat – 1971, česky 1981, podle spisovatelovy předlohy převedl do animované filmové podoby Karel Zeman pod názvem Čarodějův učeň. Kašpárek a loupežník – 1982 Útěk do Egypta přes království české – 1996 Strašidýlko – 1998 Moje knížka o Krakonošovi – 1998 Pro autora byl velice důležitý názor dětských čtenářů. O tom svědčí i jeho archiv, který obsahuje více než deset tisíc dopisů od dětí z celého světa. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Otfried Preußler patří ke světově proslulým německým autorům. Za své dílo získal Evropskou cenu za literaturu pro mládež, Státní cenu za literaturu pro děti.

Otfried Preußler se narodil v Liberci. Mezi jeho předky patřili chalupníci a skláři. Vyrůstal v domě s velkou knihovnou, v níž se scházeli známí spisovatelé a výtvarníci. První pohádky slýchával od své babičky Dory, která uměla zajímavě vyprávět. Proto není divu, že se již ve dvanácti letech pokusil o psaní povídek a posílal své ilustrace do místních novin.

Po maturitě byl Preußler povolán do německé armády. V roce 1944 upadl na pět let do ruského zajetí. Po propuštění odešel za svými rodiči do hornobavorského Haidholzenu. Tam působil jako učitel. Později byl ředitelem školy v Rosenheimu a začal psát první knihy.

Dílo Otfrieda Preußlera:

Otfried Preußler napsal více než tři desítky knih, které byly přeloženy do 55 jazyků a dosáhly kolem 50 milionů výtisků nákladu. Osm jeho knih se dočkalo úspěšného filmového ztvárnění.
První knihy obsahovaly příběhy, které autor vyprávěl před spaním svým třem dcerám a později svým žákům.

Knihy, které vyšly česky:
Vodníček – 1957, česky – 1971. Příběhy dobrotivého vodníčka z tajuplného světa pod hladinou mlýna.

Malá čarodějnice – česky 1975, veselý příběh o lapáliích začínající kouzelnice, která chce s pomocí havranaAbraxase konat jenom dobro. U nás vznikl v roce 1983 stejnojmenný animovaný seriál, který se zařadil mezi nejoblíbenější Večerníčky (ilustrace z dílny Zdeňka Smetany, zdařilé vyprávění Jiřiny Bohdalové).

Krabat – 1971, česky 1981, podle spisovatelovy předlohy převedl do animované filmové podoby Karel Zeman pod názvem Čarodějův učeň.

Kašpárek a loupežník – 1982
Útěk do Egypta přes království české – 1996
Strašidýlko – 1998
Moje knížka o Krakonošovi – 1998

Pro autora byl velice důležitý názor dětských čtenářů. O tom svědčí i jeho archiv, který obsahuje více než deset tisíc dopisů od dětí z celého světa.

  • Jan Campbell: Odbila dvanáctá hodina

    Parlamentnílisty.cz, 8. 7. 2018 Název příspěvku je českým překladem titulu knihy německého spisovatele (narozeného v Liberci 1923, zemřelého před pěti roky, 2013 v Prien am Chiemsee), Otfried Preußlera. … více

Hledáte také jako: Otfried Preussler
Rychlá navigace:novinky |diskuse

Mohli by vás také zajímat…