zavřít
Ota Dub

prozaik, lékař

Narození:
8. 2. 1909 , Hradec Králové
Úmrtí:
17. 5. 1987  ve věku 78 let,  Praha  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ota Dub byl lékař a prozaik starší generace, který se v posledním období své tvorby soustředil na lékařské prostředí. Ota Dub se narodil v rodině obchodníka. V rodném městě absolvoval gymnázium a v Praze vystudoval Lékařskou fakultu UK. Studium ukončil v roce 1933. Po promoci nastoupil Ota Dub jako asistent v nemocnici na Bulovce, 2. světovou válku prožil v Praze. Po osvobození působil jako primář interního oddělení nemocnice, později jako krajský internista v Liberci. Od roku 1955 pracoval v Ústí nad Labem. Od svého penzionování žil v Praze. Ota Dub získal četná uznání jako lékař, především v oboru interního lékařství. Publikoval doma i v zahraničí. Velké zásluhy má i v oblasti lékařského výzkumu i populární zdravotnické publicistiky. V posledních letech Ota Dub také hodně publikoval časopisecky - Literární měsíčník, Tvorba, Rudé právo. Dílo Oty Duba: Hlavní význam Dubovy prozaické tvorby spočívá v pracích těžících z celoživotních znalostí lékařského prostředí. Ota Dub začínal tyto práce programově realizovat v 70. letech. Próza: Fantastické transplantace - 1982, román z exotického prostředí a svým způsobem spadající do oblasti science fiction. Sentimenátlní milenec - 1973, román byl napsán již v roce 1958, je o člověku, který v roce 1948 opustil svou vlast. Lékař Viktoria - román, který těží z reality první republiky a zachycuje úsilí mladého asistenta malé kliniky o co nejlepší výsledky v odborné práci. Přísahám a slibuji - 1977, epický záběr rušných let v krajské nemocnici v pohraničí od května 1945 až do února 1948. Skulina - 1976, závažné zamyšlení nad osudy posrpnového emigranta - lékaře a jeho nejbližších Mimořádný případ - 1980m příběh obvodního lékaře, některých jeho pacientů a rodinných příslušníků. Lékař se pak sám stává vážným pacientem. Doktorka - 1982, románová kronika lékařské rodiny v průběhu dvou desetiletí. Populární zdravotnická publicistika: Medicína od A do Z - 1942, pod pseudonymem Zdeněk Wagner Lékařovy rady - 1947, pod pseudonymem Michal Dudek Cukrovka od A do Z - 1970m spoluautorství s Ivanem Brožkem …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ota Dub byl lékař a prozaik starší generace, který se v posledním období své tvorby soustředil na lékařské prostředí.

Ota Dub se narodil v rodině obchodníka. V rodném městě absolvoval gymnázium a v Praze vystudoval Lékařskou fakultu UK. Studium ukončil v roce 1933.

Po promoci nastoupil Ota Dub jako asistent v nemocnici na Bulovce, 2. světovou válku prožil v Praze. Po osvobození působil jako primář interního oddělení nemocnice, později jako krajský internista v Liberci. Od roku 1955 pracoval v Ústí nad Labem. Od svého penzionování žil v Praze.

Ota Dub získal četná uznání jako lékař, především v oboru interního lékařství. Publikoval doma i v zahraničí. Velké zásluhy má i v oblasti lékařského výzkumu i populární zdravotnické publicistiky.

V posledních letech Ota Dub také hodně publikoval časopisecky - Literární měsíčník, Tvorba, Rudé právo.

Dílo Oty Duba:

Hlavní význam Dubovy prozaické tvorby spočívá v pracích těžících z celoživotních znalostí lékařského prostředí. Ota Dub začínal tyto práce programově realizovat v 70. letech.

Próza:

Fantastické transplantace - 1982, román z exotického prostředí a svým způsobem spadající do oblasti science fiction.

Sentimenátlní milenec - 1973, román byl napsán již v roce 1958, je o člověku, který v roce 1948 opustil svou vlast.

Lékař Viktoria - román, který těží z reality první republiky a zachycuje úsilí mladého asistenta malé kliniky o co nejlepší výsledky v odborné práci.

Přísahám a slibuji - 1977, epický záběr rušných let v krajské nemocnici v pohraničí od května 1945 až do února 1948.

Skulina - 1976, závažné zamyšlení nad osudy posrpnového emigranta - lékaře a jeho nejbližších

Mimořádný případ - 1980m příběh obvodního lékaře, některých jeho pacientů a rodinných příslušníků. Lékař se pak sám stává vážným pacientem.

Doktorka - 1982, románová kronika lékařské rodiny v průběhu dvou desetiletí.

Populární zdravotnická publicistika:
Medicína od A do Z - 1942, pod pseudonymem Zdeněk Wagner
Lékařovy rady - 1947, pod pseudonymem Michal Dudek
Cukrovka od A do Z - 1970m spoluautorství s Ivanem Brožkem