zavřít
Orestes Augustus Brownson

publicista, řečník

Narození:
16. 9. 1803 , Stockbridge, Vermont, USA
Úmrtí:
17. 4. 1870  ve věku 66 let,  Detroit, Michigan, USA  †
Znamení:
panna  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Orestes Augustus Brownson byl americký řečník a publicista. Orestes A. Brownson vyrostl na farmě, kde již od dětství velice těžce pracoval. Jeho školní vzdělání bylo nepatrné. Vzdělával se sám vlastní četbou a dosáhl až na kvalifikaci ke kazatelství. Začal jako presbyteriánský duchovní, poté přešel k univerzalistům, byl ovlivněn i utopickými kolektivisty. V roce 1828 pomáhal organizovat Dělnickou stranu, stal se samostatným přednašečem. V roce 1832 nastoupil O. A. Brownson jako unitářský duchovní (pod vlivem W. E. Canninga) a později si zřídil vlastní farnost v dělnické čtvrti Bostonu. V letech 1838 – 75 redigoval revue dělnické strany. Ta měla různé tituly. Byl přítelem řady předních liberálních intelektuálů a radikálů. Svého syna poslal do krátkodobé kolektivní Brook Farm. V roce 1844 přestoupil O. A. Brownson na katolictví. Byl však označován za kacíře, protože požadoval katolictví amerického typu. Ať zastával jakékoli stanovisko, vždy vyvolával kolem sebe čilý debatní ruch. Byl výborný řečník a břitký polemik. Hlavními díly Orestese A. Brownsona jsou: Nové názory na křesťanství a církev – 1836 Americká republika, její konstituce, zaměření a cíl – 1865 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Orestes Augustus Brownson byl americký řečník a publicista.

Orestes A. Brownson vyrostl na farmě, kde již od dětství velice těžce pracoval. Jeho školní vzdělání bylo nepatrné. Vzdělával se sám vlastní četbou a dosáhl až na kvalifikaci ke kazatelství. Začal jako presbyteriánský duchovní, poté přešel k univerzalistům, byl ovlivněn i utopickými kolektivisty. V roce 1828 pomáhal organizovat Dělnickou stranu, stal se samostatným přednašečem.

V roce 1832 nastoupil O. A. Brownson jako unitářský duchovní (pod vlivem W. E. Canninga) a později si zřídil vlastní farnost v dělnické čtvrti Bostonu. V letech 1838 – 75 redigoval revue dělnické strany. Ta měla různé tituly. Byl přítelem řady předních liberálních intelektuálů a radikálů. Svého syna poslal do krátkodobé kolektivní Brook Farm.

V roce 1844 přestoupil O. A. Brownson na katolictví. Byl však označován za kacíře, protože požadoval katolictví amerického typu. Ať zastával jakékoli stanovisko, vždy vyvolával kolem sebe čilý debatní ruch. Byl výborný řečník a břitký polemik.

Hlavními díly Orestese A. Brownsona jsou:
Nové názory na křesťanství a církev – 1836
Americká republika, její konstituce, zaměření a cíl – 1865